Gündem Güncel

Gündem Güncel

Mehmet Sincap  | 01.07.2013 18:50


Haftanın son işlem gününe Asya piyasalarındaki veriler takip edilerek başlandı. Japonya’da işsizlik seviyesi %4,1 ve başvuran / istihdam imkânı rasyosu 0,9 ile değişim kaydetmedi. Enerji fiyatlarındaki artışların da etkisiyle ulusal TÜFE %0,4 gerileme beklentisine karşı %0,3 gerileme kaydetti. Diğer yandan endüstriyel üretim aylık bazda %2 artış ile beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşirken, artış kaydeden perakende ticaretinde büyük perakendecilerin satışları gerileme kaydetti. Diğer yandan ülkede otomobil üretiminin %6,2 gerilediği açıklandı. Akşam saatlerinde açıklanan ABD verileri tarafında ise Chicago FED 58.7 seviyesinden 51.6’ya gerilerken beklenti 55.0 seviyesine düşmesiydi. Michigan Güven endeksi de 83 beklentisinin üzerinde 84.1 olarak açıklandı.

Almanya DAX endeksi %0.39 düşerek 7959 seviyesinden kapandı. Telekomünikasyon sektörü %0.5 yükselirken, teknoloji sektörü %2,79, finansallar sektörü ise %0,83 değer kaybetti. Thyssenkrupp’un %3,21, CommerzBank’ın %0,5 yükseldiği günde Deutsche Bank %2,97 düştü. İngiltere FSTE 100 endeksi %0.45 düşüş ile 6215 seviyesine gelirken sadece telekomünikasyon ve altyapı sektörleri yükseldi. Tüketim malları %1 endüstriyeller sektörü ise %0,97 düştü. Barclays %2,72, ITV %1,96, Prudential %1.19 düşerken, Vodafone %0,8 yükseldi. Fransa CAC 40 endeksi %0,62 düşüş ile 3738 seviyesine gerilerken tek yükselen sektör enerji oldu. Teknoloji sektöründeki %1.84’lük düşüşü telekomünikasyon ve endüstriyeller sektörleri takip etti. Societe Generale %4.17, Credit Agricole %2,02 BNP ise %1.34 değer kaybetti. İspanya IBEX endeksi ise %1,04 düşüş ile 7762 seviyesinde kapanış yaptı.
Amerika tarafında Dow Jones endeksi %0,76 değer kaybıyla 14909 seviyesinden kapanış yaparken her sektör geriledi. Temel maddeler sektörü %1,81, teknoloji ise %1.56 ile en çok düşen sektörler oldular. Du Pont %2, Cisco %1,3, Bofa ise %1.15 düşerken Home Depot %1.57 yükseldi. S&P500 de %0,43 değer kaybı ile 1606 seviyesinden günü sonlandırdı. Endüstriyeller sektörü %0,94, sağlık sektörü ise %0,86 düşüş ile en çok düşen sektörler oldular. Ford %1,15, General Electric %0.56 düşerken Intel %0.71 yükseldi. Nasdaq ise %0,04 değer kaybı ile 3403 seviyesinden işlem gününü bitirdi. Apple %0,7 değer kazanarak 396 fiyatla, Facebook ise %0,22 değer kazanarak 24,88 fiyatla işlem gününü sonlandırdı.
Saygılarımla.

Mehmet Sincap

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+