Gündem Güncel: Bernanke Ekonomi Politikası Üzerine Konuşacak

Gündem Güncel: Bernanke Ekonomi Politikası Üzerine Konuşacak

Mehmet Sincap  | 09.07.2013 08:53


Haftanın ilk işlem gününe Asya tarafından gelen veri akışı ile başlandı. Japonya’nın mayıs ayı Cari Hesap verisi 540,7 milyar Yen fazla verdi. Beklenti 600 milyar Yen, önceki ayın verisi ise 750 milyar Yen idi. Ticaret dengesi ise, ödemeler dengesi bazında, açık vermeye devam etti. Beklenti 901,1 milyar Yen açık iken veri 906,7 milyar ticaret açığı verdi. Önceki ayın verisi ise 818,8 milyar Yen ticaret açığı idi. Öğle saatlerinde ise Almanya ticaret dengesi ve cari hesap verileri beklentilerin altında kalırken; sanayi üretimi de 0,5% düşüş beklentisine karşın Mayıs ayında 1,0% gerileme gösterdi. Önümüzdeki günlerin takvimine baktığımızda ise Çarşamba günü Haziran ayı FED toplantısının tutanakları önemli olacak. Hemen ardından Bernanke, Boston’da ekonomi politikası üzerine konuşma yapacak. San Francisco Fed Başkanı Williams 11 Temmuz’da, Plosser ve Bullard ise 12 Temmuz’da Jackson Hole’de açıklamalarda bulunacak.

Almanya DAX endeksi %2,08 yükselerek 8017 seviyesinden kapandı. Sağlık sektörü haricinde her sektörün yükseldiği günde, temel maddeler sektörü %2,75, finansallar sektörü %2,03 yükseldi. Infineon %2.44, Deutsche Post %2,4, Daimler AG’ın ise %2.01 yükseldiği günde Commerzbank’ın %2.01 düşmesi dikkat çekti. İngiltere FSTE 100 endeksi %1,17 yükseliş ile 6450 seviyesine gelirken her sektör yükseldi. Teknoloji sektörü %1,89 yükselirken %1,52 ile finansallar sektörü onu takip etti. RBS %4,37, Lloyds %3,82 Barclays ise %2,44 yükseldi. Fransa CAC 40 endeksi %1,86 yükseliş ile 3823 seviyesine gelirken her sektör yükseldi. Finansallar sektöründeki %2,45’lik yükselişi teknoloji ve enerji sektörleri takip etti. BNP %2,74, Societe Generale %2,46, Credit Agricole ise %2,08 değer kazandı. İspanya IBEX endeksi ise %1,9 yükseliş ile 8017 seviyesinde kapanış yaptı.

Amerika tarafında Dow Jones endeksi %0,59 değer kazancıyla 15225 seviyesinden kapanış yaparken nerdeyse her sektör yükseldi. Temel maddeler sektörü %1,43, sağlık ise %1,13 ile en çok yükselen sektörler oldular. Bofa %1.45, Wal-Mart %1.94, AMEX %1,05, Pfizer ise %0,68 yükselirken Intel %3,8 düştü. S&P500 de %0,53 değer kazancı ile 1640 seviyesinden günü sonlandırdı. Altyapı sektörü %1,44, tüketici servisleri sektörü ise %1,07 yükseliş ile en çok yükselen sektörler oldular. Citi %2,04, Oracle %1,41 yükselirken Sprint %1,26 düştü. Nasdaq ise %0,16 değer kazancı ile 3484 seviyesinden işlem gününü bitirdi. Apple %0,57 değer kaybederek 415 fiyatla, Facebook ise %1,4 değer kazanarak 24,71 fiyatla işlem gününü sonlandırdı.

Saygılarımla.

Mehmet Sincap

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+