G-20 Zirvesi ve Libra Konferansı Kripto Paraları Etkiledi mi?

G-20 Zirvesi ve Libra Konferansı Kripto Paraları Etkiledi mi?

Helin Çelik  | 22.07.2019 10:46

Genel Görünüm;

Yaklaşık bir aylık süre içerisinde zaman zaman yatay eksende fiyatlanıp zaman zaman düşüş deneyimleyen kripto paralar 12.07.2019 tarihinden itibaren yeni bir düşüş kanalı içerisine girmiştir. Son bir haftalık süre içerisinde bu düşüş kanalı içerisinde fiyatlanan birimler, 18.07.2019 tarihi itibari ile önemli direnç seviyelerini kırarak yukarı yönlü ivme kazanmıştır. Bu toparlanma hareketine uluslararası ölçekte kripto paralarla ilgili olumlu haberlerin gelmesi, yüksek hacimli kripto transferlerinin alıcısına kavuşması ve dip seviyelerden alma isteğiyle geçmişten referans alan yatırımcının alımlara yönelmesi sebep olarak gösterilebilir. Sürecin gidişatında, yatırımcı davranışlarının ve olumlu-olumsuz gelişmelerin teknik analiz ışığında irdelenmesi yatırımcıya çok yönlü seçenek imkanı sunmuştur.

BTCUSD

Geniş çerçevede çizdiği çift tepe formasyonunun son düzlemine gelen ve 10.07.2019 tarihinden başlayarak bir haftalık periyotta Elliott dalgasına sahne olan BTCUSD'nin 18.07.2019'dan itibaren düşüş kanalını yukarı yönlü kırdığını gözlemliyoruz. Kayıptan kaçınma duygusuyla, küresel piyasada kripto paralarla ilgili durumların yarattığı belirsizlikten etkilenerek (G-20 Zirvesi, Libra Kongresi) önce balina hareketini devam ettiren yatırımcının, BTC nezdinde gerçekleşen olumlu haberlerin etkisiyle alımlarına hız vererek kayda değer bir toparlanma evresi yarattığı düşünülmektedir. Düzeltme hareketinin tamamlanmasına neden olan bu akt, 4 saatlik grafikte hareketli ortalamayı yukarı yönlü kırarak birimi aşırı satım bölgesinden denge seviyesinin üzerine taşımıştır. 18.07.2019 gece saatleri itibari ile 10703.3 direnç seviyesini test eden birim, daralma evresine girerek 10200 seviyesini test etmiştir. Daralma evresinin getirdiği bu fiyatlama hareketinde 10375.3 destek seviyesinin takibi aşağı yönlü oluşabilecek trendin başlangıcı olma ihtimalinden dolayı dikkatlice takip edilmelidir. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılımının gerçekleşmesi durumunda sırasıyla 9908.2 ve 9313.2 destekleri göz önünde bulundurulabilir. Bu kapsamda, 9313.2 desteğinin önemli bir alanı oluşturduğu düşünülmektedir. Belirtilen seviyelerden gelebilecek satış baskısının sert geri çekilmelere yol açabileceğini göz önünde bulundurmakta yarar görülmektedir. Diğer açıdan, 10375.3 desteğinin üzerinde gerçekleşecek olan kapanışlar direnç seviyelerinin takibinin güncelliğini koruyacaktır. Bu kapsamda, gün içerisinde birkaç kez test edilen 10703.3 direnç seviyesini göz önünde bulundurmakta yarar görülmektedir. Belirtilen seviyenin yukarı yönlü kırılımının gerçekleşmesi durumunda, 11031.4, 11437.3 ve 12093.5 dirençlerinin sırasıyla takibi mümkündür.

ETHUSD

BTCUSD ile yüksek korelasyona sahip olan ETHUSD'nin bir haftadır düşüş kanalı içerisinde devam ettirdiği seyrinin yukarı yönlü kırıldığını gözlemliyoruz. Bu ivme hareketiyle birlikte, 4 saatlik grafikte hareketli ortalama üzerinde fiyatlanarak aşırı alım bölgesine ulaşan birimin 228.35 direnç seviyesini test ederek bir miktar geri çekildiğini gözlemliyoruz. Saatlik ve 4 saatlik grafikte doğal daralma evresine girerek denge seviyesine ilerleyen birimde aşağı yönlü fiyat hareketlerinin yaşanması muhtemel gözükmektedir. Bu kapsamda, 214.26 seviyesine kadar meydana gelebilecek fiyat hareketlerinin makul karşılanabileceği düşüncesi hakimdir. Belirtilen seviyenin altında gerçekleşecek olan kapanışlarda ise destek seviyelerinin gözetiminde yarar görülmektedir. Bu kapsamda, takip edilebilecek destek seviyelerinin sırasıyla 212.36 ve 195.02 olması muhtemeldir. 195 seviyesinin altında oluşabilecek hareketlenme ise sert satış baskılarına neden olabileceğinden dikkat edilmelidir. Olası toparlanmalarda ise daha önce test edilen 228.35 direnç seviyesinin kırılımının takibi önem arz etmektedir. Belirtilen seviyenin üzerinde kapanışın gerçekleşmesi durumunda ise sırasıyla 128.65, 248.95 ve 261.69 dirençleri göz önünde bulundurulabilir.

LTCUSD

Diğer birimlerden farklı olarak hafta içerisinde az miktarda toparlanma evresi geçiren LTCUSD'nin 77.38 destek seviyesine kadar geri çekildiği görülmektedir. 17.07.2019 tarihinden itibaren güçlü alımlarla birlikte ivmelenerek yukarı yönlü genişleme evresine giren birim, aşırı alım bölgesine ilerlemiş ve 105 seviyesine kadar erişmiştir. 19.07.2019 sabah saatlerinden itibaren daralma evresine girerek hareketli ortalamayı aşağı yönlü kıran LTC’nin halihazırda saatlik grafikte 96.67 seviyesini test ettiği görülmektedir. Daralma evresinden kaynaklanarak bir miktar daha düşüş alabileceği göz önünde bulundurulan birimde, belirtilen seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda aşırı satım yönüne ilerleme isteği oluşabilir. Bu kapsamda oluşabilecek geri çekilmeler için 89.39 ve 77.38 destek seviyelerinin takip edilmesi muhtemel gözükmektedir. 77.38 seviyesinden sonra aşağı yönlü fiyat hareketlerinin oluşması durumunda ise birimde sert geri çekilmeler yaşanma ihtimali bulunmaktadır. Öte yandan, daralma evresinin trendi kıramaması ve tekrar hareketli ortalama seyrine doğru birimin ivme kazanmasıyla birlikte, 98.81, 105.43, 112.05 ve 120.24 direnç seviyeleri takip edilebilir.

XRPUSD

12.07.2019 tarihineden itibaren düşüş kanalı içerisinde fiyatlanan XRPUSD’nin 17.07.2019 Çarşamba gününden itibaren kademeli bir şekilde yükselerek 4saatlik grafikte hareketli ortalamayı yukarı yönlü kırdığını gözlemliyoruz. Bu düzeltmeden sonra aşırı alım yönünden denge seviyesine doğru harekete geçen birimde bir miktar geri çekilme yaşandığı görülüyor. Halihazırda 0.3137 seviyelerinde fiyatlanan XRP’nin olası bir daralma evresine girerek geri çekilmesi durumunda bir miktar düşüş alabileceği düşüncesi hakimdir. Geri çekilme evrelerinde hareketli ortalamanın dikkatlice takibinde yarar görülmektedir. Belirtilen ortalamanın altında kapanış gelmesi durumunda destek olarak 0.3083 ve 0.2934 seviyelerinin takibinin önem arz ettiği düşünülmektedir. Özellikle 0.2934 desteğinin altında gerçekleşecek fiyatlamalar sert satış baskılarına sebebiyet verebilir. Bir diğer yandan, daralma evresinin 4 saatlik grafikte hareketli ortalama altında sonuçlanmaması durumunda ise 0.3204 direnç seviyesinin takibinde yarar görülmektedir. 0.3204 seviyesinin yukarı yönlü kırılmasının sırasıyla 0.3288, 0.3372 ve 0.3475 takibini beraberinde getireceği düşüncesi hakimdir.

Haftalık Kripto Para Korelasyonu

Helin Çelik

ICRYPEX Crypto Exchange Hazine Uzmanı

Helin Çelik

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
cumhur sarı
cumhur sarı

tesekkurlerr  ... (Devamını Oku)

22.07.2019 14:08 GMT· Cevap
Aytaç Gülnihan
Aytaç Gülnihan

eline sağlık  ... (Devamını Oku)

22.07.2019 09:49 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+