Gözler FED'in Vereceği Faiz Kararında Olacak

Gözler FED'in Vereceği Faiz Kararında Olacak

Murat Akel  | 19.06.2019 09:36

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE:
Dün yurtiçinde açıklanan sanayi üretimi beklentilerin altında yıllık bazda % 4 azalış gösterdi. Aylık bazda da %1'lik azalış yaşandı. Kurların hala yüksek olması ara malı ithalatını düşürürken yatırımların azalması da sanayi üretimini aşağıya çeken ana unsur olarak gözükmekte. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin enflasyonun hedeflerine gitmediği takdirde bir faiz indirimine yada yeni bir parasal genişlemeye gitme sinyali küresel borsalarda alım getirirken BİST100’de bundan olumlu etkilendi. Borsaya para girişlerinin olması kurda bir miktar aşağı yönlü baskı yarattı.
Bu sabah güne Trump’tan Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceğine dair haberle uyandık. Haber sonrası kurlarda sert yükseliş görülmekte. Trump yönetiminin Türkiye’yi Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alımı konusunda cezalandırmak için 3 yaptırım paketi üzerinde düşündüğü ifade edildi. Yaptırım haberleri ön plana çıkmaya başlara Türk Lirası’nda ciddi değer kaybı yaşayabiliriz. Bu akşam aynı zamanda Fed’den gelecek faiz kararının Türk Lirası cinsi varlıklarda sert volatiliteye sebep olabilir.

ABD:
Dün ABD’de konut başlangıçları beklentilerin üzerinde 1.27 milyon adet olarak açıklanırken yapı ruhsatları beklentiler dahilinde açıklandı. Dün Başkan Trump’ın açıklamalrı oldukça dikkat çekiciydi. Başkan Trump, Avrupa Merkez Bankası’nı Eur/Usd kurunu düşürmekle suçladı. Ayrıca Trump, bu akşam Fed’in vereceği kararının çok kritik olduğunu Başkan Powell’ın yapacaklarını izleyeceğini söyledi. Tump, Fed’I faiz indirmesi noktasında bir kez daha uyardı.
Bu akşam gözler Fed faiz kararında olacak. Fed’in faizleri değiştimesini beklemiyoruz. Ancak açıklanacak olan Fed faiz projeksiyonlarında büyüme ve enflasyonda aşağı yönlü revizenin yapılması halinde dolarda değer kayıpları izlenebilir. Böyle bir durumda aynı zamanda ileriye yönelik faiz indirim sinyali verilebilir. Bir diğer nokta ise Fed’in ‘’ sabırlı’’ kelimesini kaldırıp kaldırmayacağı. Fed’in ‘’sabırlı’’ kelimesini kaldırması piyasada fiaz indirim sinyali olarak algılanacaktır. Aksi durumda yani Fed ‘’sabırlı’’ kelimesini tutmakla birlikte faiz porjeksiyonlarında herhangi bir değişiklik görmezsek dolarda sert değer kazançları yaşanabilir.

EURO BÖLGESİ:
Dün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’nın faizler noktasında baktığı en önemli very olan enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE yıllık bazda % 1.2, çekirdek TÜFE yıllık bazda % 0.8 ile beklentiler dahilinde açıklandı. Avrupa Merkez Bankası’nın yıl sonu TÜFE beklentisi % 1.3. Ancak günün sürprizi Başkan Draghi’den geldi. Draghi yaptığı açıklamalarda negatif faizlerin Euro Bölgesi için çok iyi bir araç olduğunu, enflasyon hedefinde sürdürülebilir bir dönüş olmaz ise ek teşvikler yapılabileceğini ifade ederken faiz indirimine de yeşil ışık yaktı. Açıklama sonrası Dax başta olmak üzere Avrupa borsalarında sert yükseliş görülürlen euro çaprazlarında da sert düşüş görüldü.
Bugün Euro Bölgesi’nde cari denge rakamları açıklanacak. Euro Bölgesi’nde de Fed kararı takip edilecek.

İNGİLTERE:
Dün İngiltere’de veri akışı sakindi. Bugün İngiltere’de enflasyon verileri açıklanacak. TÜFE yıllık bazda % 2.0 beklenirken çekirdek TÜFE de yıllık bazda % 1.6 bekleniyor. Brexit sürecinde İngiltere ekonomisinin güçlü olması faiz indirip artırma kararını zorlaştırıyor. Faizler noktasında enflasyonun seyri belirleyici olacağından veri sonrasında sterlinde sert hareketler görülebilir. Ayrıca bugün İngiltere’de ÜFE girdi, ÜFE çıktı, konut fiyat endeksi, perakende fiyat endeksi, CBI endüstriyel sipariş beklentisi açıklanacak. Yarın ki İngiltere Merkez Bankası öncesi bu akşam Fed’den gelecek faiz kararı da sterlin çaprazlarında volatiliteyi artıracaktır.

PETROL:
Dün akşam ABD’de Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından özel sektöre ait açıklanan haftalık ham petrol stokları 0.81 milyon varil azaldı. Stoklardaki azalış sonrası petrolde yükselişin hızlandığını
izledik. Ancak petrol fiyatlarını yukarı iten diğer bir neden ise İran’ın 12-13 Temmuz’da OPEC toplantısı teklifine Rusya’nın sıcak baktığı haberi oldu.
Bugün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Stokların 1.5 milyon varil azalması bekleniyor. Stokların beklentilerden daha fazla azalması halinde petrol fiyatlarında yükselişin devamını izleyebiliriz.

USD/TRY
Teknik olarak baktığımızda yukarıda 5.8760 seviyesinin kırılması halinde önce 5.9235 ve arkasından 5.9700 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 5.8600 seviyesinin kırılması halinde önce 5.8150 ve arkasından 5.7765 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.
USD/TRY

EUR/USD


Teknik olarak baktığımızda paritede aşağıda 1.1180’nin kırılması halinde önce 1.1163 ve arkasından 1.1143 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1204 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1242 ve arkasından 1.1270 direnci test edilebilir.
EUR/USD

ALTIN


Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1346 seviyesinin kırılması halinde önce 1354 ve arkasından 1365 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 1342 desteğinin altında önce 1332 ve arkasından 1323 seviyesine doğru satış yaşanabilir.
ALTIN

GBP/USD


Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2550 desteğinin altında önce 1.2505 ve arkasından 1.2470 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2568 seviyesinin üzerinde 1.2600 ve arkasından 1.2658 direnci test edilebilir.
GBP/USD

DAX


Teknik olarak baktığımızda aşağıda ise 12.208 desteğinin altında önce 12.124 ve arkasından 12.045 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir. Yukarıda 12.352 seviyesinin üzerinde 12.454 ve arkasından 12.585 seviyesine kadar yükseliş devam edebilir.
DAX

CRUDE OİL

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 53.14 seviyesinin üzerinde önce 53.90 ve arkasından 54.95 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 52.47 seviyesinin altında önce 51.75 ve arkasından 50.60 desteğine doğru düşüş yaşanabilir.OİL

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.