Gözler Merkez Bankaları Faiz Kararlarında Olacak

Gözler Merkez Bankaları Faiz Kararlarında Olacak

Murat Akel  | 12.09.2019 10:01

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Önemli bir gelişmenin olmadığı günde kurlarda kar satışı yaşanırken BIST 100 endeksi yükselişine devam etti. Gözler bugün TCMB faiz kararında olacak. Faizlerin 300 baz puan indirilmesini bekliyoruz yani % 19.75’ten % 16.75’e bir geri çekilme beklemekteyiz. Piyasa beklentileri faizlerin 250 baz puan inmesi yönünde olduğunun da altını çizelim. 300 ve üstü faiz indiriminin Türk Lirası’nda bir değer kaybı yaratacağını ve kurların sert bir şekilde yukarı gideceğini düşünmekteyiz. Ancak burada Merkez Bankası’nın ne kadar faiz indireceği kurlarda teknik seviyelerin kırılıp kırılmamasına dikkat etmemiz gerekmekte.

ABD: Dün ABD’de açıklanan ÜFE verileri aylık bazda beklentiler dahilinde % 0.1 olarak gerçekleşirken aylık bazda çekirdek ÜFE verisi ise beklentilerin üzerinde % 0.3 olarak açıklandı. Yıllık bazda ÜFE beklentilerin üzerinde % 1.8 olurken yıllık bazda çekirdek ÜFE ise beklentilerin üzerinde % 2.3 olarak kaydedildi. Dolar endeksinde gün boyunca yükseliş görülürken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.75 sınırına kadar yükseliş görüldü. ABD Başkanı Donald Trump Twitter’den yaptığı açıklamada , "Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'nin talebi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. yıldönümüne istinaden üzerine iyi niyet göstergesi olarak 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanacak tarife (yüzde 25'den yüzde 30'a) 1 Ekim'den 15 Ekim'e erteleme kararını aldık" şeklinde açıklama yaptı. Çin, ABD ile yapılan değerlendirmeler sonrası soya fasulyesi ve domuz etini de içeren tarımsal ürünlerin ithalatına izin vermeyi değerlendirdiklerini açıkladı. Bugün ABD’de 18 Eylül’de gerçekleşecek Fed faiz kararı öncesi son enflasyon verileri açıklanacak. Fed’in faiz kararında baktığı en kritik veri olan enflasyon verilerinin dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri üzerinde sert hareket yapması beklenebilir. ABD’de TÜFE aylık bazda % 0.1 beklenirken çekirdek TÜFE % 0.2 beklenmekte. Yıllık TÜFE ise de beklenti % 1.8 seviyesinde oluşurken çekirdek TÜFE’de beklenti % 2.3 düzeyinde oluşmakta. BUGÜN YOĞUN VERİ AKIŞI OLMASI SEBEBİYLE PİYASANIN ÇOK VOLATİL OLACAĞININ ALTINI ÇİZİYORUZ.

EURO BÖLGESİ: Dün Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Bugün gözler Avrupa Merkez Bankası faiz kararında olcak. Bugün Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz indirimi yada yeni bir parasal genişleme paketi bekliyoruz. Yapılacak olan faiz indiriminin refinansman faizinde mi marjinal faiz de mi yok mevduat faizinde mi gerçekleşeceği piyasa fiyatlaması açısından önem arz ederken ayrıca parasal genişlemenin paketinin detayları da yine fiyatlar üzerinde belirleyici unsur olacaktır. Faiz kararının hemen ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşmalarında büyüme ve enflasyon tarafına yapacağı vurgu önemli olacaktır. Ayrıca toplantı metninde bugün projeksiyonlar açısından baktığımızda büyüme de ve enflasyon da aşağı yönlü revizelerin gelmesi oldukça olası. Normal şartlarda aşağı yönlü revizelerin ve faiz indiriminin euro üzerinde aşağı yönlü bir etki yaratması gerekirken Avrupa Merkez Bankası üyeleri arasında fikir uyuşmazlığı olduğundan alınan kararların nasıl bir etki yaratacağını görüp işlem yapmak yatırımcılarımız açısından faydalı olacaktır.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de veri akışı sakindi. Parlamentonun kapalı olduğu günde Brexit’e yönelik haber akışlarının zayıflaması sterlinde yatay bir tablo yarattı. Bugün her ne kadar İngiltere’de veri akışı sakin olsa da Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve ABD enflasyon verilerinin sterlin fiyatlamaları üzerinde etkili olmasını bekliyoruz.

PETROL: Dün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları beklentilerin altında 6.9 milyon varil azalış gösterdi. Böylelikle stoklarda üst üste azalış 4. haftaya taşındı. Stoklardaki sert düşüşe ragmen petrol fiyatlarındaki geri çekilme oldukça dikkat çekiciydi. Bugün OPEC üyeleri ve Rusya’nın daha önce yaptığı üretim kısıntı anlaşması üzerinde uzlaşma sağlayıp sağlamayacakları takip edilecek. OPEC toplantısından çıkacak her haber fiyatlamalar üzerinde değişik sonuçlar yaratacağından petrol fiyatlarında volatile bir gün geçirebiliriz.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 5.7885 seviyesinin kırılması halinde önce 5.8470 ve arkasından 5.9200 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 5.7335 seviyesinin kırılması halinde önce 5.6435 ve arkasından 5.5400 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

USDTRY

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda paritede aşağıda 1.0984’ün kırılması halinde önce 1.0924 ve arkasından 1.0873 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1014 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1065 ve arkasından 1.1165 direnci test edilebilir.

EURUSD

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1498 seviyesinin kırılması halinde önce 1506 ve arkasından 9direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 1490 desteğinin altında önce 1484 ve arkasından 1480 seviyesine doğru satış yaşanabilir.

ALTIN

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2312 desteğinin altında önce 1.2217 ve arkasından 1.2123 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2379 seviyesinin üzerinde 1.2425 ve arkasından 1.2480 direnci test edilebilir.

GBPUSD

DAX

Teknik olarak baktığımızda aşağıda ise 12.351 desteğinin altında önce 12.273 ve arkasından 12.185 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir. Yukarıda 12.425 seviyesinin üzerinde 12.455 ve arkasından 12.537 seviyesine kadar yükseliş devam edebilir.

DAX

CRUDE OIL

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 54.96 seviyesinin üzerinde önce 55.80 ve arkasından 57.12 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 54.13 seviyesinin altında önce 53.47 ve arkasından 52.48 desteğine doğru düşüş yaşanabilir.

OIL

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+