Gözler OPEC ve Tarım Dışı İstihdam Verisinde

Gözler OPEC ve Tarım Dışı İstihdam Verisinde

Murat Akel  | 06.12.2019 10:55

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST 100 endeksi küresel borsalarda görülen tepki alımlarına ayak uydururken USD/TRY kuru 5.76-5.73 bandında ki hareketine devam etti. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden davada Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın özel ve sınırlı bir şekilde yargılanma talebini reddetti.

Bugün, Moody’s TSİ ile 00:10 civarında Türkiye’nin notunu değerlendireceği bir rapor yayınlayacak. Piyasalar kapalıyken gelecek raporun fiyatlaması pazartesi açılışta yapılabilir. ABD verilerine paralel olarak kurda volatilite artabilir.

ABD: Dün ABD’de işsizlik başvuruları 203K ile beklentilerin üzerinde açıklanırken fabrika siparişleri verisi beklentiler dahilinde % 0.3 olarak kaydedildi. The Wall Street Journal’ın haberine göre ABD ve Çin tarımsal ürün alımının miktarı konusundaki anlaşmazlığı aşamadı. Başkan Trump, Çin'in yılda40-50 milyar dolar aralığından tarım ürünü almasını istiyor. Çin, 2018 yılında ABD'den sadece 8,6 milyar dolar tutarında tarım ürünü aldı. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş devam ederken faizlerin % 1.81’e çıktığını izledik. Dolar endeksinde aşağıda toparlanma çabası görülmekte.

Bugün ABD’de Fed faiz kararı öncesi son tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Tarım dışı istihdamın 181K gelmesi beklenirken işsizlik oranı beklentisi ise % 3.6 seviyesinde bulunmakta. Ortalama saatlık kazançların aylık bazda % 0.3 artması beklenirken bazda artış ise % 3.0 seviyesinde beklenmekte. Veri sonrası dolar endeksinde ve ABD 10 Yıllık tahvil faizlerinde volatilitenin artmasını bekliyoruz. Piyasa hareketleri dolar tarafının değer kazanacağına işaret etmekte.

EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde 2019 yılının 3. çeyreğine ilişkin büyüme verisi beklentiler dahilinde %0.2 olarak açıklanırken perakende satışlar ise beklentilerin altında %0.6 daraldı. Doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi nedeniyle EUR/USD paritesinde artış görüldü.

Bugün Almanya’dan gelecek sanayi üretimi verisinin %0.1 açıklanması beklenirken ABD’den gelecek veri akışı Eur/Usd paritesinde de fiyatlamalarda belirleyici olacaktır.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de veri akışı sakindi. 12 Aralık yaklaşırken anketlerde bariz farkla üstün bulunan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin üstünlüğünü koruması sterline değer kazandırmaya devam ederken bir yandan doların küresel bazda değer kaybı da GBP/USD paritesinde yükselişi destekleyen unsur oldu.

Bugün İngiltere’de Halifax konut fiyat endeksi açıklanacak. Verinin parite üzerinde bir etki yaratmasını beklemezken ABD verileri sonrası paritede oynaklık artacaktır. Ayrıca sterlin çaprazlarında göstergelerde gördüğümüz şişkinlik sterlinin tüm çaprazlarında yakın zamanda kar satışlarını işaret etmekte.

PETROL: Merakla beklenen ve basına kapalı düzenlenen ve yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından, OPEC'in ham petrol üretim kesinti süresini uzatması veya üretim kesinti miktarını artırması hakkında herhangi bir karar çıkmadı. OPEC Genel Merkezi'ndeki toplantının ardından yapılması gereken basın toplantısı da iptal edildi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, OPEC üye ülkeleri arasında bir anlşamaya vardıklarını ancak kararın bugünki toplantının ardından açıklanacağını ifade etti. Rusya Enerji Bakanı Novak, dün yapılan toplantıda 2020 Yılının ilk çeyreğinde petrol üretim kısıntısının 500 bin varil artırılmasını önerdiğini söyledi.

Rusya dahil 10 üyeli OPEC dışı petrol üreticisi ülkenin OPEC'le birlikte düzenleyeceği toplantı bugün TSİ 13.00 Viyana'da başlayacak. Ayrıca bugün Baker Hughes tarafından haftalık ham petrol kuyu sayıları açıklanacak. Geçen hafta açıklanan petrol kuyu sayıları 1 adet azalarak 802 adete gerilemişti.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 5.7620 seviyesinin kırılması halinde önce 5.7900 ve arkasından 5.8500 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 5.7440 seviyesinin kırılması halinde önce 5.7300 ve arkasından 5.6850 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

USD/TRY

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1090’nın kırılması halinde önce 1.1065 ve arkasından 1.1040 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1107 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1127 ve arkasından 1.1174 direnci test edilebilir.

EUR/USD

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1485 seviyesinin kırılması halinde önce 1492 ve arkasından 1504 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 1471 desteğinin altında önce 1464 ve arkasından 1455 seviyesine doğru satış yaşanabilir.

ALTIN

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.3149 desteğinin altında önce 1.3116 ve arkasından 1.3035 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.3165 seviyesinin üzerinde 1.3206 ve arkasından 1.3272 direnci test edilebilir.

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda ise 13.068 desteğinin altında önce 12.976 ve arkasından 12.910 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir. Yukarıda 13.157 seviyesinin üzerinde 13.213 ve arkasından 13.290 seviyesine kadar yükseliş devam edebilir.

DAX

CRUDE OİL

CRUDE OİL

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 57.12 seviyesinin üzerinde önce 58.08 ve arkasından 59.10 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 56.45 seviyesinin altında önce 55.84 ve arkasından 55.12 desteğine doğru düşüş yaşanabilir.

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+