Gram Altın’da Yükselen Kanal Formasyonu Korunuyor

Gram Altın’da Yükselen Kanal Formasyonu Korunuyor

Murat Akel  | 19.06.2019 16:43

Haftayı genel hatlarıyla yükseliş potansiyeli ile geçiren Gram Altın’da Türk Lirası’nda meydana gelen değer kazanımı ile yükselişlerine ara veren Dolar/TL’nin etkisi yakından hissedildi. Böylece Gram Altın’ın hafta genelinde 252,00 seviyesi çevresinde fiyatlamalarını sürdürdüğünü gördük. Moody’s etkisinin kısa süreli olması ve TCMB’den gelen likidite arttırıcı hamle Türk Lirası’nın değer kazanmasına yol açtı. Türkiye ile ABD arasında bir süredir devam eden S-400 krizi kaynaklı belirsizliğin de Türk Lirası üzerinde baskı oluşturduğu görülüyor. Diğer taraftan Fed sonrasında ECB Başkanı Draghi’nin de faiz indirim çağrısında bulunması sonrasında Euro varlıklarında meydana gelen ani değer kaybı gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde değer kazanımı yarattı. Her iki ekonomisinin faiz indirim ihtimaline ilişkin artan beklenti ABD Başkanı Trump’ın haksız rekabet yorumu ile rahatsızlığını bildirmesi ile sonuçlandı. Trump, Fed’i faizleri indirmesi yönünde baskılamaya devam ederken, Powell’a ilişkin tehditkar duruşunu sürdürüyor. Bu gelişmelerin akabinde bugün gerçekleşecek olan Fed toplantısından herhangi bir faiz kararı beklenmiyor ancak Temmuz ayına ilişkin faiz artırım ihtimali yüzde 80 seviyesine tırmanarak piyasa fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Dolar/TL’nin bu bilgiler ışığındaki hareketi daha çok daha sınırlı bir artışa işaret ederken, Ons Altın’da piyasalarda artan jeopolitik risklerin yükseliş potansiyelini arttırdığı görülüyor. Ancak dün ABD Başkanı Trump’ın Çin ile ılımlı tonda gerçekleştirdiği görüşmesi sonucunda G-20 zirvesinde görüşeceklerini duyurması sonrasında piyasalardaki risk iştahı bir miktar arttı. Ayrıca Euro Bölgesi ve ABD ekonomilerinde faiz indirim beklentilerinin artmasının endeksler üzerinde alım potansiyelini tetiklediği görülüyor. Bu gelişmeler piyasalardaki risk iştahını artırarak Ons Altın’da kısa vadeli bir geri çekilme hareketine neden olurken, emtianın genel yön eğilimini değiştirmediği söylenebilir. Tüm bu gündemin akabinde ECB’den gelen dikkat çekici açıklamalar sonrasında bugün Fed’in güvercin bir tutum sergilemesi bekleniyor.

Gram Altın’da bir süredir korunan yükselen kanal formasyonunun alt bandı olan 249,00 seviyesi olası bir ani satış baskısı açısından önemli. Ancak şuan için fiyatların 250,00 seviyesi üzerinde korunmasının olası bir geri çekilme hareketini sınırlayıcı etkisi olabilir. Altın’daki güçlü duruş Gram Altın’da da alım potansiyelini tetiklemesi halinde yükselişleri 258,50 direnci kapsamında izliyoruz. Bu seviye üzeri kapanışlar değerli metali 265,00 seviyesi öncülüğünde rekor seviyelerin test edilmesine yönlendirebilir.

ALTIN

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+