Günlerden Tarım Dışı

Günlerden Tarım Dışı

Tonguç Erbaş  | 06.12.2019 09:27

USD/TRY

Haftanın dördüncü işlem gününde yurtiçinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, net bir yön belirlemeden yatay bant içinde hareketine devam ettiği görüldü. Türk varlıkları ve piyasaların 12 Aralık’taki TCMB PPK Toplantısına odaklandığı gözlenirken, Çarşamba günü ABD’de açıklanan ISM Hizmet PMI ve ADP Özel Sektör verilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesinin dün, Dolar üzerindeki sınırlı etkileri takip edilmeye devam edildi. Gün içerisinde ABD’de dış ticaret açığı Kasım ayında bir önceki aya göre 47,2 milyar dolar ile gerilediği izlenirken, açıklanan ABD Fabrika Siparişleri ise Ekim ayında beklentilere paralel olarak yüze -0,8’den yüzde 0,3 seviyesine yükseldiği görüldü. Gün sonunda, kurun sınırlı kazançlarına devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,7497 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 5,76, 5,77 ve 5,79 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 5,73, 5,71 ve 5,69 destek seviyeleri takip edilebilir.

EUR/TRY

Haftanın dördüncü işlem gününde, Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde ekonomi üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,2 büyüyerek ilk tahmine göre değişmediği görüldü. Perakende Satışlar verisinin Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 düşerken, bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,4 artmasının sınırlı etkileri takip edildi. Yurtiçinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, Türk varlıkları ve piyasaların 12 Aralık’taki TCMB PPK Toplantısına odaklanmaya devam ettiği izlendi. Gün sonunda, açıklanan veriler ile birlikte çaprazın art arda dördüncü gününde de kazançlarına devam ettiği görüldü.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 6,3895 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 6,37 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 6,41, 6,42 ve 6,44 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 6,37, 6,35 ve 6,33 destek seviyeleri takip edilebilir.

EUR/USD

Haftanın dördüncü işlem gününde, Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde ekonomi üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,2 büyüyerek ilk tahmine göre değişmediği görüldü. Perakende Satışlar verisinin Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 düşerken, bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,4 artmasının sınırlı etkileri izlendi. Gün içerisinde ABD’de dış ticaret açığı Kasım ayında bir önceki aya göre 47,2 milyar dolar ile gerilediği izlenirken, açıklanan ABD Fabrika Siparişleri ise Ekim ayında beklentilere paralel olarak yüze -0,8’den yüzde 0,3 seviyesine yükseldiği gözlendi. Gün sonunda, açıklanan veriler ve haber akışına bağlı olarak paritenin kazançlarını sürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,11 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,1085 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,1115, 1,1130 ve 1,1150 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,1085, 1,1070 ve 1,1050 destek seviyeleri takip edilebilir.

XAU/USD

Çarşamba günü, ABD ve Çin, Hong Kong ve Sincan bölgesine ilişkin açıklamalarla gerilimin artmasına karşın, ticaret anlaşmasının birinci fazında geri çekilecek tarifelerin miktarı konusunda anlaşmaya varmaya yaklaşıldığı yönündeki haber akışı ile Ons Altın’ın gerilediği gözlenmişti. Gün içerisinde sakın veri akışı devam ederken, beklentilere paralel açıklanan ABD Fabrika Siparişleri verisi ile birlikte gün sonunda Ons Altın’ın yatay hareketini sürdürdüğü gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1475 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1481, 1486 ve 1490 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1471, 1466 ve 1461 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GBP/USD

Çarşamba günü İngiltere’de açıklanan Hizmet ve Bileşik PMI verileri etkileri devam ederken, haftanın dördüncü işlem gününde, İngiltere’de yapılan seçim anketlerinde Muhafazakar Partinin İşçi Partisi karşısında önde gitmesi ve aranın açılmaya devam etmesi ile paritenin kazançlarını 1,31 seviyesi üzerinde sürdürmeye devam ettiği izlendi. Gün içerisinde ABD’de dış ticaret açığı Kasım ayında bir önceki aya göre 47,2 milyar dolar ile gerilediği gözlenirken, açıklanan ABD Fabrika Siparişleri ise Ekim ayında beklentilere paralel olarak yüze -0,8’den yüzde 0,3 seviyesine yükseldiği takip edildi. Gün sonunda, Birleşik Krallık’ta olumlu görünüm devam ederken paritenin kazançlarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,3158 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,3120 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,3190, 1,3230 ve 1,3270 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,3120, 1,3075 ve 1,3040 destek seviyeleri takip edilmelidir.

USD/JPY

Çarşamba günü, ABD’nin Çinli yetkililere yönelik yaptırım öngören yasa tasarısı ile birlikte kazançlarına devam ettiği izlenmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise Japonya’da sakin ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de dış ticaret açığı Kasım ayında bir önceki aya göre 47,2 milyar dolar ile gerilediği izlenirken, açıklanan ABD Fabrika Siparişleri ise Ekim ayında beklentilere paralel olarak yüze -0,8’den yüzde 0,3 seviyesine yükseldiği görüldü. Japon Yeni, ABD ile Çin arasındaki ticaret gelişmelerine takip olarak yükselmeye devam ettiği görülürken gün sonunda USDJPY paritesinin kayıplarını sürdüğü gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 108,75 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 108,95 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 108,55, 108,35 ve 108,15 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile paritedeki eğilimin yukarı yönlü olması durumunda ise 108,95, 108,15 ve 109,40 direnç seviyeleri takip edilebilir.

HAM PETROL

Geçtiğimiz hafta, ABD ile Çin ticaret gerginliğinin artması ile Ham Petrol fiyatlarında sert bir düşüş yaşadığı görülmesi ile piyasaların dün gerçekleşecek olan OPEC + koalisyonunun toplantıya odaklandığı izlenmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise ticaret gelişmeleri, küresel haber akışı ve OPEC + koalisyonunun gerçekleştirmeye devam ettikleri toplantıda üretim politikası konusunda üretim kesintisinin günlük 500 bin varil daha artırtıp arttırmayacakları yönündeki haberler ile birlikte Petrol’ün dünkü kapanışa göre yüksek seyrettiği görülürken, gün sonunda Hem Petrol fiyatlarının sınırlı yükselişine devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ham Petrolün 58,36 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 57,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Ham Petrol’deki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 58,90, 59,50 ve 60,10 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 57,80, 57,40 ve 56,80 destek seviyeleri takip edilmelidir.

XAG/USD

Çarşamba günü, ABD ve Çin, Hong Kong ve Sincan bölgesine ilişkin açıklamalarla gerilimin artmasına karşın, ticaret anlaşmasının birinci fazında geri çekilecek tarifelerin miktarı konusunda anlaşmaya varmaya yaklaşıldığı yönündeki haber akışı ile Gümüşün gerilediği takip edilmişti. Gün içerisinde sakın veri akışı devam ederken, ABD’de beklentilere paralel açıklanan Fabrika Siparişleri verisinin sınırlı etkileri takip edilirken, gün sonunda Gümüş’ün dar bant aralığında kazançlarını sürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gümüş’ün 16,95 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 16,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 17,15, 17,30 ve 17,45 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gümüş’teki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 16,80, 16,60 ve 16,45 destek seviyeleri takip edilmelidir.

Tonguç Erbaş

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+