Günün Grafiği: Bitcoin Komadan Çıktı mı?

Günün Grafiği: Bitcoin Komadan Çıktı mı?

Investing.com  | 04.04.2019 17:01

Sonu gelmeyecekmiş gibi görünen bir komanın ardından Bitcoin Salı günü bir anda %17,4'lük dudak uçuklatıcı bir çıkış yakalayarak 200 günlük hareketli ortalamayı geçti. Kripto paranın en popüler olduğu 2017 sonlarından bu yana dijital para en büyük sıçrayışını gerçekleştirdi.

Dün, piyasa değeri olarak en popüler dijital para olan Bitcoin yükselişi %6'yla devam ettirerek seansı 4968,7 Dolar'da, %2,3 yukarıda kapattı. Bu beklenmedik yükselişin altında yatan etkenler bilinmiyor ve belki de altta gizli bir katalizör olmayabilir.

Dijital varlık büyük oranda perakende tacirler tarafından işlem görüyor. Aynı zamanda spekülasyonlar ve çığ gibi büyüyen rastgele hareketler tarafından tetiklenen ani iniş ve çıkışları yüzünden dalgalılığıyla ünlü. Bitcoin Aralık 2017'de 20.000 Dolar'a yükselirken de, daha sonra 3.000 Dolar seviyelerine düştüğü dönemde de birçok tacire büyük heyecan yaşattı.

Tacirlerin asıl bilmek istediği şey bir hareketlenmenin başlayıp başlamadığı; bu sebeple işin içindekiler fiyatlar dengeli bir değer olarak tabir edilen seviyeye geri dönmeden önce alabildikleri kadar sözleşme almanın peşine düştü. Bir hareketlenme olup olmadığını bilmesek de, bir geri dönüş ihtimalini değerlendirip işlemlerin uygun bir risk-kazanç oranına yönelik olarak nasıl yönetilebileceği konusunda bir tavsiye verebiliriz.

Bitcoin

Fiyat gerçekten de, simetrik bir üçgen şeklindeki bir dibi tamamladı. Yani, Kasım 2018'den geçen günkü çıkışa kadar arz ve talep bir çıkmazdaydı. Ancak yaşanan çıkış, bu dinamikte bir değişiklik gösterdi. Bu tarz ters dönmeler dönüşüm haline gelerek hatalı olanların galiplere katılmasına ve doğru olanların da pozisyonlarını artırmasına olanak verir.

Ancak fiyat dibe ulaşmış olsa bile, tam olarak hazırlıklı olmamaları durumunda tacirler hala kayıp yaşayabilir. Fiyat üst üste dördüncü günde de yükselmiş olsa da Çarşamba günkü sıçrama zirvenin çok altında kapandı. Fiyatın 6.000 Dolar'a göz dikmesiyle bu potansiyel bir kayan yıldız formasyonu oluşturuyordu.

Bu yüzden sabırlı olunması gerektiğini belirtiyoruz. Bu hareketi kaybetme riski olsa da bir geri çekilmeyi bekleyin.

İşlem Stratejileri

Muhafazakar tacirler düşük 4000 Dolar seviyelerinde üçgene tam bir dönüş hareketi beklemeli ve kırmızı ya da herhangi bir renkte küçük bir mumu içine alan en az bir uzun yeşil mumun olduğu, modelin desteğini onaylayacak zıplamaya bakmalılar.

Ilımlı tacirler daha iyi bir giriş için bir geri çekilme bekleyebilir ancak trend onayını beklememeyi tercih edebilirler.

Agresif tacirler fiyatın dünkü 5.330 Dolar zirvelerine yaklaşması durumunda ters bir kısa pozisyona girebilir.

İşlem Örneği

  • Giriş: 5.300 Dolar
  • Zarar Durdurma Satışı: 5.350 Dolar
  • Risk: 50 Dolar
  • Hedef: 5.000 Dolar
  • Kazanç: 300 Dolar
  • Risk-Kazanç Oranı: 1:6

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+