Hindistan

Hindistan

Alper Korkmaz  | 19.12.2011 08:51

Yanilmiyorsam haziran-eylul doneminde Citigrup analistleri 2050 yilinda Hindistan’in dunyanin en buyuk ekonomisi olacagini yazmislardi.Bugun altin fiyatlarinda bir dalgalanma oldugunda hemen Hindistan aliyor yada satiyor(mus) gorusunde olan yatirimcilar yaziyorlar.Hindistan alabilir yada satabilir.Aldigini sattigini nerden okuyor nerden duyuyor ise Hindistan Euro bolgesi tahvili alsa bizde alalim diyecek cinsden gorusler olduguna inaniyorum neredeyse.Oysa system farkli isliyor.Kimin aldigi sattiginin cok onemi yokdur.Onemli olan sizing piyasada gormek istediginiz rakamlardir.Cin su anda dunyanin en buyuk ekonomosi yillardir ABD tahvili aliyor.Ne kazandi?diye sormamiz lazim.Cok buyuk fonlarla bu piyasada fiyatlari biryere getiremezsiniz.Isi kurallarina gore oynar iseniz alan satan size ilgilendirmez.

Hindistan ekonomisi buyuyecek lider olacak ama bu sartlar olusmus mu bunlari analiz etmeliyiz.Hindistan’da 700den fazla din var.Konusulan diller sayisi cok fazla.Teknoloji olarak ileri degiller.1990 Turkiye’sindeler diyebiliriz.Trafikde gorebileceginiz luks bir arac goremezsiniz.Otobus 1980lerden kalmadir.Yollar toz-toprak icindedir.Daha otoban bile yokdur bircok sehirde.Baskent ise iste idare eder diyebilirsiniz. Siyasi olarak Ingilizler yonetir.Ayrica malum ‘’inek’’tapma nedeniyle trafik cok kotu haldedir.Su anda gordugum goruntu bu sekildedir.

Nufus artisi ile bekleniyor dunya ekonomisinde lider olmasi.Bu nedenle Hindistan siyasi olarak bagimsiz olarak altyapi vb. Sorunlari cozmeside zordur.Yani ulkede yer alan karmakarisik goruntu ile siyasi bir adim bile atilmasi zordur.Kimi gelenekci,kimileri yenilikcidir.ABD seven Cin’e dusman olan yada tersi dusunen milyonlar vardir.Asil goruntu Pakistan-Cin arasindaki siyasi sorunlar icin ABDnin Cin’e mudahele etmek icin Hindistan’I ovmesi -sen bizden bile buyuksun sen yaparsin biz destek veririz.Cin’liler size zarar verir vb.- goruslerle destekledigini dusunuyorum.

Kisacasi ne Cin nede Hindistan ekonomik olarak rakamsal olarak en buyuk gorunse bile ABD ve Ingiltere her zaman kazanan tarafda olacagini inaniyorum.Bu nedenle Cin kaybetmeye mahkum birakilacakdir.Ilerleyen surede Cin’in ABD tahvilleri beklenmedik bir sekilde zarara biraz daha zarar ekler ise hic sasirmamalidir.Ilerleyen gunlerde ABD bonolarina girislerin devam etmesini bekliyorum.Yatirimcilar hisse senedi piyasasindan kademeli olarak satislara devam edecekdir.Yatirimcilar USD haric su anda guvendigi bir liman gormuyorum.

Alper Korkmaz

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+