IşıkFX Akşam Analizi 19.06.2017

IşıkFX Akşam Analizi 19.06.2017

IŞIKFX Araştırma Departmanı  | 19.06.2017 16:17

Brexit Müzakereleri Başlıyor
İngiltere’nin referandum ile AB’den ayrılma kararı vermesinin üzerinden yaklaşık bir sene sonra, bugün iki taraf arasında Brexit müzakereleri resmi olarak başlıyor. İngiltere hükümetinin ayrılık müzakereleri ile ticaret görüşmelerinin aynı zamanda başlamasına yönelik basılarına rağmen öncelikle ayrılık müzakerelerinde ‘yeterli’ ölçüde ilerlenmesi gerekiyor. Masaya yatırılacak gündem maddeleri oldukça tartışmalı. İlk olarak İngiltere’de yaşayan AB vatandaşları ve AB’de yaşayan İngiltere vatandaşlarının hakları görüşülecek. İngiltere hükümeti AB vatandaşlarına müzakereler öncesinde haklarının korunacağına yönelik söz vermeyi reddetmişti. İngiltere Başbakanı May bunun karşılıklı olarak çözüme kavuşturulması gerektiğini savunmuştu. Bir diğer konu ise İngiltere’nin yükümlülüklerine karşın AB’ye ödemesi istenen fatura. AB yetkilileri 100 milyar euro gibi bir rakam ortaya atarken İngiltere parlamentosu bu rakamın 15 milyar euro olabileceğini ifade ediyor. İngiltere tarafı şu ana kadar kesin bir dille bu faturanın ödenmeyeceğini dile getirdi. Ancak bu konu çözülmeden ticaret müzakerelerinin başlaması mümkün gözükmüyor. May’in erken seçim kararı sonrası parlamentoda genel çoğunluğu kaybetmesiyle görüşmeler eli daha zayıf başlayan taraf oldu. Macron zaferi ve Merkel’in partisinin genel seçimler öncesinde anketlerde lider gözükmesiyle parçalanan Avrupa imajı yerini daha güçlü bir birliği bırakırken AB liderleri Brexit kararından dönülebileceği yönünde sinyaller verdi. May genel çoğunluğu kaybetmesiyle Demokratik birlik Partisi (DUP) ile yapacağı koalisyon ile hükümet kurmaya çalışacak. DUP ile resmi olarak anlaşmaya varılmasa da Muhafazakar Parti hükümet için yeterli oya sahip olduğunu savunuyor. May İngiltere’yi Avrupa ortak pazarından çıkararak göç ve istihdamın temel alındığı bir strateji ile AB’den çıkarmak istiyor. Hard-Brexit politikasının seçimler sonrasında yumuşayabileceği beklentilerine karşın May Brexit politikalarının değişmediğini ifade etti. Ancak parlamentonun süreçte muhtemel yumuşatıcı etkisinin yanı sıra AB’den herhangi bir anlaşma olmadan çıkılması ihtimalinin de yükseldiğini söyleyebiliriz.

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD
Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AB yanlısı Macron’un zaferinin ardından parlamento seçimlerinden de pozitif haberler geldi. Katılımın rekor düşük seviyede gerçekleştiği parlamento seçimlerinde Macron çoğunluğu sağlamayı başardı. Avrupa’daki politik türbülans şimdilik dinmişe benziyor. Geride bıraktığımız hafta Fed’in 25 baz puanlık faiz artışının ardından bu hafta üyelerin konuşmalarını takip edeceğiz. Toplantıda çoğu üyenin hedeften uzaklaşan enflasyon ile ilgili olarak henüz endişelenmediğini gördük. New York Fed Başkanı Dudley ekonomik güvenin yüksek olduğunu ve büyümenin daha çok yol kat edeceğine inandığını ifade ederken, istihdam piyasasının sıkılaşmasıyla ücretlerdeki artışın da hızlanacağını savundu. Kurda teknik olarak ise hareketin 1.12 seviyesinde yeterince ivme yakalayamadığını görüyoruz. 1.1170-1.1160 aralığının aşağı yönlü aşılması halinde 1.1130-1.11000-1.1070 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Toparlamamalarda ise 1.1200-1.1230-1.1280 seviyelerinden tepki gelebilir.

EURUSD

USDTRY
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen FOMC toplantısının etkisiyle toparlanan dolar endeksi kurda da benzer bir hareketi beraberinde getirmişti. Yeni haftaya 3.50’nin hemen altında başlangıç yapan kurda yeni güne bu seviyenin üzerinde devam ediyoruz. Gün içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Gargash’ın yaptığı açıklamalar dikkat çekiciydi. Katar krizinde Katar’ın yanında yer alan Türkiye’ye Arap girişimine destek vermenin Türkiye çıkarına olacağını belirten Gargash Türkiye’yi dengeli bir tutum sergilemeye çağırdı. Kurda ise 3.5200’nin üzerinde kalmamız yükseliş hareketinin devamını getirebilir. 3.5300 ve 3.5420 seviyeleri ise takibimizdeki gün içi dirençler olarak gözükmekte. Geri çekilmelerde ise 3.50’nin altında 3.4850 ve 3.4700 desteklerini takip etmeye devam ediyoruz. BİST100 ise yeni günü artıda kapatmaya hazırlanıyor. 97 bin 500 desteği son derece önemli. Yeni yükselişler içinse 99 bin seviyesinin üzerinde kalmamız gerekiyor.

USDTRY

GBPUSD
İngiltere’de yoğun gündem durulmuyor. İngiltere Başbakanı May’in parlamentodaki genel çoğunluğu kaybetmesiyle sonuçlanan erken seçim kumarından sonra bugün resmi olarak Brexit müzakereleri başladı. İki yıl içerisinde tamamlanması gereken müzakerelerde öncelikli olarak ayrılık koşulları belirlenecek. Ayrılık müzakerelerinde yeterince ilerlenmesiyle takdirde İngiltere ve AB arasında yeni ticari ilişkiler konuşulmaya başlanılacak. İlk gündem maddesi olarak AB’de yaşayan İngiltere vatandaşları ile İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının haklarının masaya yatırılması var. Ayrılık görüşmelerini çıkmaza sokabilecek konu ise İngiltere’nin yükümlülüklerine karşılık ödemesi beklenen fatura olabilir. Seçim döneminde İngiltere net bir şekilde yüksek bir faturanın ödenmeyeceğini ortaya koydu. Bugün veri akışı açısından sakin bir gün ve kur gün içerisinde 1.28 üstünü test etse de kalıcılık sağlayamadı. 1.2770 seviyesinin altına sarkan paritede gevşeme devam ederse 1.2730-1.2700 seviyelerinden tepki görebiliriz. Toparlanmalarda ise 1.2800-1.2830-1.2870 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.

GBPUSD

BRENT PETROL
Petrol fiyatları haftanın ilk işlem gününde yatay bir seyir izliyor. Haber akışı bakımında oldukça zayıf bir gün geçiriyoruz. Bugün Libya tarafından gelen üretim artış haberi piyasaların gündemindeydi. Aralık ayındaki anlaşmadan muaf tutulan Libya, aynı şekilde 9 ay daha uzatılan anlaşmadan da muaf tutuldu. Arap Baharı’yla karışan ülkede siyasi istikrar henüz sağlanamadı. Ülke içi çatışmalar sebebiyle petrol üretimi potansiyelinin bir hayli altında seyrediyor. Aynı şekilde Nijerya da benzer sebeplerden ötürü OPEC anlaşmasından muaf tutulmuştu. OPEC ve OPEC dışı ülkeler üretim miktarlarını azaltsa da, Nijerya ve Libya’da yaşanan üretim artışları bu boşluğu doldurmaya devam ediyor. Teknik olarak ise 47.50 denemesi yapan Brent petrolde geri çekilme hareketi takip ediyoruz. Kısa vadeli düşüş trendinin kırılması için 47.50-48.00 aralığının aşılması gerekiyor. Belki de bu aralığın aşılması petrol fiyatlarında beklenen toparlanmanın fitilini ateşleyebilir. 48.50 ve 49.00 seviyeleri alıcılı seyrin devamı halinde direnç olarak takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 47.00-46.70 aralığı geçilirse 46 dolara kadar gevşeme görülebilir.

BRENT PETROL

ALTIN
Değerli metal üzerindeki satış baskısı yeni haftada da devam ediyor. Buradan hareketle geçtiğimiz hafta takip ettiğimiz FED faiz kararının yansımalarının sürdüğünü söyleyebiliriz. Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki toparlanma sinyali ons altındaki düşüşü destekler nitelikte. 10 yıllıklar kritik 2.20 bölgesine doğru ilerliyor. Diğer taraftan ETF kısmına baktığımızda ise burada da Gold Shares’in hem endeks hem de ton bazında gerilemeye gittiğin görüyoruz. Veri akışı bakımından sakin geçirdiğimiz günde bugün New York FED Başkanı Dudley’in açıklamalarını takip ettik. Dudley ABD ekonomisinin genel hattından son derece memnun olduğunu ve istihdamdaki büyümenin iyiye gittiğini belirtti. Teknik olarak, satış baskısı altında 1250 desteğine dayanan değerli metalin bu eğilimini sürdürmesi halinde fiyatlamalar 1240 desteğine kadar devam edebilir. Olası toparlanmalarda ise 1255-1260 ilk etapta takip edilecek direnç noktaları.

ALTIN

IŞIKFX Araştırma Departmanı

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Fusion Media bu sitede yer alan herhangi bir bilgi, tablo ve al/sat işareti bilgisinden kaynaklanan kayıp ya da zararlarınızdan sorumlu değildir. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Kripto paralar ile yatırım yapmak da belirli riskleri beraberinde getirir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kripto para yatırımları, tüm yatırımcılar için uygun değildir. Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Bu yüzden Fusion Media buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak websitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.
İşbu sözleşmenin aslı İngilizcedir ve İngilizce ve Türkçe versiyonu arasında tutarsızlık olduğunda İngilizce versiyonu dikkate alınacaktır.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+