IşıkFX Akşam Bülteni 12.01.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 12.01.2018

Serkan İşlek  | 12.01.2018 17:19

Almanya Koalisyonu İçin Ön Anlaşma Tamam!
Bugün yurt içi tarafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanan Kasım’2017 Ödemeler Dengesi takip edildi. Tablo içerisindeki en önemli kalem olarak gösterilen Cari İşlemler Dengesi beklentilerin üzerinde bir açık vererek -4 Milyar 200 Milyon Dolar oldu. Öte yandan vize krizinin sona ermesi ile son zamanlarda normalleşme eğilimine giren ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni bir gerilimi başlatabilecek gelişmeler takip edildi. ABD tarafı vatandaşlarına yaptığı uyarıda: Terörizm ve keyfi tutuklamalar nedeniyle Türkiye’ye seyahat etmeyi tekrar düşünün diyerek Türkiye’yi en yüksek ikinci risk grubu olan üçüncü kategoriye aldı. Türk Dış İşleri’nden yapılan açıklamada ise: Vatandaşların ABD’ye seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahatleri durumunda tedbirli olmalarında fayda görüldüğü bildirildi. Euro Bölgesi’nde ise gündemin sıcak maddesi olan Almanya Koalisyon görüşmelerinde ön anlaşmanın yapıldığı ve taslak metin üzerinde anlaşıldığı bildirildi. Görüşmeler sonrasında açıklamada bulunan Angela Merkel: “Partimize istikrarlı bir hükümet oluşturmak için görüşmelere başlanılması tavsiyesinde bulunduk” dedi. Bundan sonraki süreçte koalisyon görüşmelerinin resmi olarak başlaması Sosyal Demokrat Parti’nin 21 Ocak’ta düzenleyeceği olağanüstü kongrede alınacak karara bağlı olacak. Ön anlaşmanın yapıldığının açıklanması ile Euro’nun başta Dolar olmak üzere birçok para birimi karşısında son yılların en yüksek değerlerine çıktığı görüldü. Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, 2018’de büyümenin yüzde 2.5-2.75 aralığında olmasını beklediğini söylerken, yıl içerisinde 3 faiz artırımı beklediğini de belirtti. ABD’de gelen önemli verilerden Aralık ayı TÜFE verisi beklenti altında kalırken, Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği Çekirdek TÜFE ise 2017 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Perakende Satışların ise her iki gerçekleşmesi de beklentiye paralel geldi. Günün kalanında açıklanacak verilerin yanı sıra fiyatlamalara etki edebilecek düzeyde önem arz eden haber akışları da takip edilebilir.

Dolar Endeksi

EURUSD


Aylardır belirsizliğini sürdüren Almanya koalisyon görüşmelerinde Hristiyan Birlik Partileri ile Sosyal Demokrat Parti 7 Ocak’tan bu yana devam eden ön müzakerelerde anlaşma sağladı. Gelen haberler sonrası paritede 1.2120 seviyelerine kadar yükseliş görülürken ABD’den Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Çekirdek TÜFE ve Perakende Satışları verileri takip edildi. Yüzde 0.2 olarak beklenen Aralık ayı TÜFE yüzde 0.1 açıklanırken yıllık bazda ise yüzde 2.1 ile beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Besin ve Enerji Maddelerinin ihmal edildiği Çekirdek Tüfe ise aylık bazda yüzde 0.2 öngörülerine karşın yüzde 0.3 İle tahminlerden iyi gelirken yıllık bazda da yüzde 1.8 ile beklentilerden(yüzde 1.7) iyi gerçekleşti. Perakende Satışlarına baktığımızda Aralık ayında yüzde 0.4 ile tahminlere paralel olarak gerçekleşirken otomotiv sektörünün ihmal edildiği çekirdek Perakende Satışlar da yüzde 0.4 İle öngörülere paralel geldi. Almanya Koalisyon ön görüşmelerinde anlaşma sağlanmasıyla birlikte alış yönlü işlemlerin ağırlık kazandığı paritede gelen iyi veriler sonrası yukarı doğru atakların kesildiğini görüyoruz. Teknik olarak baktığımızda Kasım ayında başlayan yükselen kanalın üst bandı olan 1.2140 seviyesine yakın fiyatlamalar görülüyor. Buranın kırılmasıyla birlikte yeni hedefler ortaya çıkabilir. Kanal içi düzeltme hareketlerinde ise 1.2090, 1.2060 ve 1.2000 destekleri takip edilebilir.

EURUSD

USDTRY


Bugün yurt içi tarafta açıklanan Kasım ayı Ödemeler Dengesi içerisinde en çok önemsenen hesaplardan Cari İşlemler Dengesi 4 Milyar 200 Milyon Dolar açık verdi. Böylece 2017 yılının 11 aylık Cari açığı 39 Milyar 393 Milyon Dolar olurken, son 12 aylık toplam açık ise 43 Milyar 752 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan geçtiğimiz senenin son günlerinde ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin çözülmesi sonrası iki ülke arasında yeni bir seyahat krizi baş gösterdi. ABD, Türkiye’yi güvenlik açısından üçüncü kategori riskli ülkeler arasında gösterirken, yurtiçinde Dış İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile ABD’ye gidecek olan Türk vatandaşlarına uyarı yapıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise Hazine’nin borçlanmasının iç borç geri ödemeleri ile alâkalı olduğunu vurgularken, Halkbank’a ABD’deki dava neticesinde ceza gelmesi halinde bunu Banka’nın karşılayacağını ve herhangi bir borçlanma yapılmayacağını beyan etti. Öte yandan TCMB tarafından açıklanan Ocak anketlerinde 2018 sonu TÜFE beklentisi yüzde 9.30’dan yüzde 9.55’e yükseltilirken, GSYİH beklentisi ise yüzde 4.23’ten yüzde 4.55’e çıktı. ABD’de açıklanan günün önemli verilerinden Aralık ayı Tüketici Fiyatları(TÜFE) beklenti altında kalırken, Gıda ve Enerji dahil edilmediği Çekirdek TÜFE ise yüzde 0.3 ile beklentilerin üzerindeydi. Çekirdek TÜFE’nin senelik gerçekleşmesi de 1.8 ile öngörülerin üzerindeydi. Perakende satışlara baktığımızda aylık bazda yüzde 0.4 ile beklentiye paralel gerçekleşirken, volatilitesi yüksek olduğu için otomobil satışlarının dahil edilmediği Çekirdek Perakende Satışlarda da benzer tablo vardı. Günün kalanında her iki bölgeden gelebilecek haber akışlarını da teknik fiyatlamalarla birlikte takip etmekte fayda var. Bu bağlamda kur tarafına teknik olarak bakacak olursak; 22 Kasım’dan bu yana devam eden bir düşüş trendi görmekteyiz. Üst üste iki gün boyunca test edilen 3.8050 direncinin kırılamamış olması, bu seviyeyi yukarı yönlü denemelerde kuvvetli kılacaktır. Ara dirençlerimiz ise 3.7800, 3.7860 ve 3.7975 bölgelerinde bulunmakta. Öte taraftan şuan için 3.7690 seviyesine yakın fiyatlanan kur için bu bölge altında aşağı yönlü hareketler görmemiz halinde ise sırasıyla 3.7660, 3.7620 ve 3.7590 destekleri takip edilebilir.

USDTRY

GBPUSD


Piyasada günlerdir beklenen ABD enflasyon rakamları açıklandı. Aylık bazda yüzde 0.2 olarak beklenen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0.1 ile beklentilerin altında kaldı, yıllık bazda ise yüzde 2.1 ile beklentilere paralel olarak açıklandı. Besin ve Enerji maddelerinin ihmal edildiği Çekirdek TÜFE ise aylık bazda yüzde 0.3 ile beklentilerden iyi gerçekleşirken yıllık bazda da yüzde 1.8 İle öngörülerin üzerinde sonuçlandı. Perakende Satışları ve Çekirdek Perakende Satışlarına baktığımızda tahminlere paralel olarak açıklandığı görüldü. Öte yandan Dallas FED Başkanı Robert Kaplan’ın açıklamaları takip edildi Kaplan bu yıl ABD’nin yüzde 2.5 ile yüzde 2.75 arasında büyüyeceğini söyledi. Ayrıca gevşek para politikasını sona erdirmeye devam etmeleri gerektiğini söylerken 2018 yılı için 3 faiz artırımı öngördüğünü açıkladı. İngiltere tarafında ise son günlerde yaşanan olumsuz haberler üzerine açıklamalarda bulunan Başbakan Theresa May; Brexit için çok çalıştıklarını ve İngiliz Halkına en iyi anlaşmayı sunacaklarını söylemesi ülkeyi biraz olsun rahatlatmış durumda olsa da konuya dair haberlerin takip edilmesinde fayda görüyoruz. Teknik olarak baktığımızda yükselen kanalın devam ettiğini görüyoruz. 1.3590 seviyesi üzerinde kalıcılık yukarı yönlü atakların devam için önemli. Bu durumda 1.3680, 1.3700 ve 1.3740 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 1.3590 seviyesi önemli olup 1.3560 1.3530 ve 1.3500 seviyeleri takip edilebilir.

GBPUSD

BRENT PETROL


Nijerya Petrol Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ülkenin petrol üretiminin 1 Milyon 680 Bin varile gerilediği bildirildi. Öte yandan İran’a yönelik yeniden yaptırım uygulanması için bugünlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın bir karar alabileceği ülke basınında yer bulurken, böyle bir uygulamanın İran ihracatına 800 Bin varil civarında zarar vereceği belirtildi. Kazakistan Milli Ekonomi Bakanı Timur Suleymenov ise geçen yıl 86 Milyon 200 Bin Ton(633 Milyon 820 Bin varil) üretim yaptıklarını açıkladı. Kasım 2014’den bu yana ilk kez 70 Dolar/varil düzeyine çıkan emtiayla alâkalı olarak Rusya’nın önde gelen petrol üreticilerinden Lukoil’in başkanı ise fiyatların 70 Dolar üzerinde kalması halinde OPEC öncülüğündeki arz kesintisi konsorsiyumun sorunsuz bir anlaşma yapabileceğini söyledi. Günün kalanında ise Baker Hudges Sondaj Kuyu Sayıları; fiyatlamalar açısından yine takip edilecekken, önemli petrol üreticisi ülkelerden ve uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar ve teknik fiyatlamalar da izlenmeli. Bu kapsamda; teknik olarak geçtiğimiz ay ortasından başlayan kısa vadeli yükselen kanalın alt bant seviyesi olan kritik 68.75 desteğinin test edildiği görülmekte. Bu bölge kritik olup, kırılması halinde bir başka figür olan 2017 Haziran’dan başlayan yükselen kanalın alt bandına doğru hareketler derinleşebilir. Kanal içi kalıcılıkta yeniden yukarı yönlü denemelerde ise 69.25, 69.60 ve 69.90 dirençleri yeniden takip edilebilir.

BRENT PETROL

ONS ALTIN


Dolar endeksi ile birlikte Emtia gün içinde 1333 seviyelerine kadar ulaşırken ABD’den enflasyon rakamları ve Perakende Satışları takip edildi. Yüzde 0.2 olarak beklenen Aylık TÜFE(Tüketici Fiyat Endeksi) yüzde 0.1 İle tahminlerden kötü gerçekleşirken, yıllık bazda ise yüzde 2.1 ile tahminlere paralel olarak gerçekleşti. Besin ve enerji ürünlerinin ihlal edildiği Çekirdek TÜFE ise aylık bazda yüzde 0.3 ile tahminlerin(yüzde 0.2) üzerinde sonuçlandı. Yıllık bazda ise yüzde 1.7 öngörülerine karşın 1.8 ile beklentilerden üzerinde açıklandı. Yüzde 0.4 öngörülen Perakende Satışlar verisi beklentilere paralel gelirken otomotiv sektörünün çıkarıldığı Çekirdek datası da tahminlerle örtüştü. Gelen veriler sonrası Değerli Metal’in gün içi kazanımlarını geri verdiği görülürken Dallas FED Başkanı Robert Kaplan’ın açıklamaları takip edildi. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Güney Amerika ve Afrika ülkelerine söylediği kötü sözler üzerine Birleşmiş Milletler’den sert bir şekilde tepki gelirken Küresel risklere ilişkin olaylar stabil olarak devam etmekte. Teknik olarak baktığımızda geçtiğimiz bültenlerde belirttiğimiz gibi 1322 direncinin kırılmasıyla birlikte 1335’lere kadar ataklar gördük. Ancak ABD enflasyon rakamlarıyla birlikte geri çekilmelerin olduğu Emtia’da tekrardan 1322 seviyesinin kritik olduğunu belirtelim. Bu seviyeyi kırdığı vakit ilk hedef yükselen kanalın alt bandı olan 1317 seviyesi olacaktır. Şayet bu seviyeyi de kırmasıyla birlikte aşağıda yeni hedefler ortaya çıkabilir. Yukarı yönlü ataklara gelecek olursak 1322 üstünde kalıcılığın önemli olduğunu belirtelim. Bu durumda tekrardan 1335 seviyelerine kadar ataklar görülebilir.
ONS ALTIN

Serkan İşlek

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Fusion Media bu sitede yer alan herhangi bir bilgi, tablo ve al/sat işareti bilgisinden kaynaklanan kayıp ya da zararlarınızdan sorumlu değildir. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Kripto paralar ile yatırım yapmak da belirli riskleri beraberinde getirir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kripto para yatırımları, tüm yatırımcılar için uygun değildir. Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Bu yüzden Fusion Media buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak websitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.
İşbu sözleşmenin aslı İngilizcedir ve İngilizce ve Türkçe versiyonu arasında tutarsızlık olduğunda İngilizce versiyonu dikkate alınacaktır.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+