IşıkFX Akşam Bülteni 16.04.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 16.04.2018

Yusuf Kavak  | 16.04.2018 16:19

Küresel Risk Unsurları Günün Kalanında da İzlenmeli!
Hafta sonunda Suriye’ye yönelik olarak gerçekleştirilen askeri operasyonun etkilileri bugün de piyasaların takibinde. Nato Genel Sekreteri yaptığı açıklamalarda: Operasyonun Esad rejimi, Rusya ve İran’a yönelik açık bir mesaj içerdiğini söylerken, amacın kimyasal silah kapasitesini azaltmak olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği, Rusya ve İran’a; Suriye’de kimyasal silah kullanımının engellenmesine yardım etmeleri çağrısında bulunurken, Rusya ise: ABD’nin Suriye’ye yönelik olası yeni hava saldırılarının sert bir yanıtı kışkırtacağı uyarısında bulundu. Diğer yandan ABD’nin, Rusya’ya yönelik olarak yeni ekonomik yaptırımları bugün açıklaması beklenirken, bu konuda da Rusya Dış İşleri Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada: Yeni yaptırımlara ülkesinin yanıtının büyüklüklerine ve hedeflerine göre belirleneceğini söyledi. Ruble ve Rus Borsasının son 10 günde yaşadığı sert düşüşler sonrası Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ise: Döviz piyasasında oynaklığı durduracak enstrümanlara sahip olduklarını fakat finansal istikrar için risk oluşmadıkça döviz piyasasına müdahalede bulunmayacaklarını belirtti. Yurt içi tarafta jeopolitik risk unsurları ve ekonomi gündemine dair hükümet yetkililerinin açıklamaları takip edilirken, aynı zamanda önemli ekonomik veriler de izlendi. Sanayi Üretimi, İşsizlik Oranı ve Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi verileri önceki açıklamalara göre kötü gerçekleşmeler gösterdi. Euro Bölgesi ve İngiltere’de çok önem arz eden ekonomik veriler açıklanmazken, ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verisi beklentileri karşılarken, New York Empire State İmalat Endeksi ise tahmin seviyesinin altında kaldı. Günün kalanında ekonomik veri olarak ABD’den İşletme Stokları ve Hazine Uzun Vadeli İşlemler Raporu takip edilecekken, FOMC Üyesi Bostic ve yerel FED Başkanları Kaplan ve Kashkari’nin açıklamaları da izlenecek. Ayrıca yine, Suriye meselesi başta olmak üzere piyasalara etki etme potansiyeli yüksek olan küresel risk unsurlarına dair haber akışlarını da takip etmek faydalı olacaktır.

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD


Euro Bölgesi’nde önem arz eden bir verinin açıklanmadığı günde ABD’den gelen Perakende Satışlar yüzde 0.6’lık artışla son 4 ayın en iyi düzeyinde gelirken, volatilitesi yüksek olan otomotiv sektörü satışlarının dahil edilmediği Çekirdek Perakende Satışlar’da ise yüzde 0.2’lik artışla tahminlere paralel gerçekleşme görüldü. New York Bölgesi’nin İmalat Güveni 15.80 ile, 18.80’lik tahmin düzeyinin altında kalırken, günün kalanında İşletme Stokları verisi ve FED yetkililerinin açıklamaları izlenecek. Diğer yandan hafta sonunda Suriye’ye yönelik ABD, İngiltere, Fransa ve İsrail öncülüğünde yapılan askeri operasyona dair gelişmelerin yanı sıra başkaca haber akışları da takip edilmekte. Alman Hükümet Sözcüsü bugün yaptığı açıklamalarda: Perşembe günü Merkel ve Macron’un bir araya gelerek Euro Bölgesi reform önerilerinin detaylarını görüşeceklerini söyledi. ABD’de de Rusya’ya yönelik olarak bugün açıklanması beklenen yeni ekonomik yaptırımlara ve Çin ile bir süredir sümenaltı yapılan ek gümrük vergilerine dair gelişmeler takip edilmekte. Teknik olarak ise 1.2360 seviyesi üzerinde kalıcılıkta 1.2395, 1.2415 ve 1.2450 dirençleri izlenebilir. 1.2360 altına geri çekilmelerde takip edilebilecek destekler ise 1.2335, 1.2305 ve 1.2285 seviyelerinde bulunmakta.

EURUSD

USDTRY


Hafta sonunda Suriye’ye yönelik olarak yapılan askeri operasyon ABD’nin gündeminde olduğu kadar Türkiye’de de dikkatle takip edilmekte. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un: Operasyonu yaparak Türkiye ile Rusya’nın arasını bozduklarına dair açıklamalarına Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan tepki geldi. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada: “Rusya ile ilişkilerimizi kimsenin ömür biçecek kadar zayıf değil ve Türkiye için, hiçbir ülke bir diğerinin alternatifi değildir” dedi. Diğer yandan son zamanlarda değer kaybeden TL için uyarılarda bulunan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ’ten gelen açıklamada: “Eğer otoriteler, Lira’da zayıflıkla başa çıkmak için tedbir almaya hazır oldukları ifadelerini yerine getirmezler ise Lira, yeniden baskı yaşamaya müsait olur” denildi. Bugün yurt içi tarafta takip edilen ekonomik verilerden; Ocak ayı Çeyreklik İşsizlik Ortalaması yüzde 10.8 olarak gerçekleşirken, önceki döneme göre yüzde 0.4’lüka artış söz konusuydu. Şubat ayı Sanayi Üretimi, yüzde 9.9 oranında artış göstermesine rağmen geçtiğimi dönemki yüzde 12’lik büyümenin altında kalırken, Mart ayı Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi’nde de 20 Milyar 200 Milyon TL’lik açık verilerek son 3 ayın en kötü gerçekleşmesi görüldü. ABD ekonomik verilerinde ise; Mart ayı Perakende Satışları’nda yüzde 0.6 ile tahminlerin üzerinde gerçekleşme olurken, otomotiv türevlerinin dahil edilmediği Çekirdek Perakende Satışlar’ın öngörü seviyesinde geldiği görüldü. Günün kalanında ABD’den gelecek diğer ekonomik veriler ve FED yetkililerinin açıklamalarının yanı sıra, başta Suriye eksenindeki jeopolitik gelişmeler olmak üzere her iki bölgeden gelecek başkaca haber akışları da izlenecek. Teknik olarak ise ilk etapta yukarı tarafta 4.1150 direncini, aşağı tarafta ise 4.0750 desteğini takip etmekteyiz. Bu seviyelerden herhangi birisinin kırılması halinde o yöne doğru kısa süreli ralliler görülme ihtimalini güçlü görmekteyiz.

USDTRY

GBPUSD


Hafta sonunda ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla, İngiltere ile Fransa’nın da desteğiyle Suriye’ye yönelik yapılan askeri operasyonun yankıları sürüyor. Konuyla ilgili konuşan İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, Başbakan May’in Suriye’ye hava saldırıları konusunda parlamentoya bilgi vereceğini ve parlamenterlere konuyu tartışmak için mümkün olduğu kadar zaman tanıyacağını dile getirdi. ABD tarafında ise şuan sessizlik hakimken, ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, Rusya’ya ve Suriye’deki Esad rejimine karşı yaptırımların devam edebileceğini ve bunun gün içinde açıklanabileceğini belirtti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Trump, Suriye'deki ABD güçlerini mümkün olduğu kadar kısa zamanda eve dönmelerini istiyor. Öte yandan İngiltere'de parlamenterler, ünlüler ve iş dünyası liderlerinden oluşan bir grup, Brexit nihai anlaşması için bir halk oylaması yapılmasını isteyen yeni bir kampanya başlatırken bu kampanyaya muhalefetin de destek verdiği iddia edildi. Veri akışında ise ABD Mart ayı perakende satışlar yüzde 0.6 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken çekirdek perakende satışlar verisi ise yüzde 0.2 ile öngörüler dahilinde sonuçlandı. Günün geri kalanında yerel FED Başkanları Robert Kaplan ve Neel Kashkari’nin yanı sıra FOMC üyesi Raphael Bostic’in konuşmaları izlenecek. Teknik anlamda 1.4300 seviyesini aşan parite için; yükselişlerin devamında Ocak ayında ulaşılan 1.4345 seviyesi dikkatle takip edilmeli. Buranın da aşılması halinde ise 1.4370, 1.4385 ve 1.4400 dirençleri izlenebilir. 1.4300 altında geri çekilmelerde takip edilebilecek destek noktaları ise 1.4260, 1.4235 ve 1.4200 seviyelerinde bulunmakta.

GBPUSD

BRENT PETROL


Umman Petrol Bakanı bugün yaptığı açıklamada: OPEC üyesi olan ve OPEC dışı üreticilerin oluşturduğu arz kısıntısı konsorsiyumunu petrol yatırımlarını cesaretlendirecek piyasa şartlarını devam ettirecek işbirliğini sürdürmeye çağırdı. Kuveyt Petrol Bakanı, anlaşmanın yıl sonuna kadar geçerli olduğuna ve piyasa istikrarı için doğru yönde olduklarına atıfta bulunduğu açıklamasında: Haziran toplantısının anlaşmanın gözden geçirilmesi için bir şans olacağını vurguladı. OPEC Genel Sekreteri Barkindo ise: “Petrol stoklarında düşüş trendi önümüzdeki aylarda devam edecek” derken, petrol üreticisi şirketleri gelecekteki petrol talebini karşılamak için yatırım yapmaya davet etti. Bir süredir OPEC önderliğindeki arz kısıntısı anlaşmasının uzatılıp uzatılmayacağı gündemde yer bulurken, Orta Doğu’daki jeopolitik gelişmeler ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar da izlenmekte. Zira, özellikle Rusya’nın petrol şirketlerine yönelik uygulamaya alınabilecek yaptırımlar ve İran ile uygulanan nükleer anlaşmanın iptal edilmesine yönelik olası girişimler fiyatlar üzerinde direkt etkili olabilecektir. Teknik olarak ise; şuan için 72 Dolar seviyesinin üzerinde kalıcılık arayan emtiada, bunun sağlanması halinde 72.40, 72.80 ve 73.00 seviyeleri ilk etapta takibe alınabilir. 72.00 Dolar seviyesi altına geri çekilmelerde izlenebilecek destek noktaları ise 71.75, 71.30 ve 70.95 seviyelerinde bulunmakta.

BRENT PETROL

ONS ALTIN


Suriye meselesinde gerginlik Cumartesi günü hat safhaya ulaşırken ABD-İngiltere ve Fransa müttefikliğinde gerçekleşen operasyonda Suriye’nin kimyasal silah üsleri başta olmak üzere üç bölgesi bombalandı. Gelişmelerin kendi talimatıyla gerçekleştiğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, operasyonun başarıyla tamamlandığını ve bundan sonrası için Esad rejiminin kimyasal silah konusundaki tavrının önemli olacağını, şimdilik yeni bir operasyonun gündemde olmadığını belirtti. Ancak yine de Rusya’ya yaptırım yapılabileceğine ilişkin yetkili ağızdan açıklamaların olması da piyasada suların henüz durulmadığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkmakta. Rusya tarafında ise Kimyasal Silah Yasaklama Örgütü (OPCW) uzmanlarının Duma’ya girişlerinin engellendiği yönündeki İngiliz iddiaları yalanlanırken, uzmanların ulaşım gecikmesinin ABD hava saldırısından kaynaklandığı duyuruldu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise Moskova’nın yaptırım yanıtının; yapılacak yaptırımın büyüklüğü ve hedefine göre belirleneceğini söylerken misilleme tedbirlerini uygulamayı ertelemeyeceklerini vurguladı. Bugün ABD’de açıklanan önemli ekonomik verilerden Mart ayı perakende satışları yüzde 0.6 ile beklentileri aşarken, çekirdek satışların ise 0.2 gerçekleşerek tahminleri karşıladığı görüldü. Günün kalanında yine önemli haber akışları takip edilecekken, FED yetkililerinden gelecek açıklamalar da izlenmeli. Teknik boyutta emtiada; 1348 direncinin geçilmesi halinde 1352 ve 1357 dirençleri takibe alınabilir. Olası geri çekilmelerde izlenebilecek destek noktaları ise 1342, 1337 ve 1333 seviyelerinde bulunmakta.

ONS ALTIN

Yusuf Kavak

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Polski Português (Portugal) Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+