Kripto Paralarda Son Gelişmeler

Kripto Paralarda Son Gelişmeler

Berkay Aybey  | 12.03.2020 16:00

Bitcoin tarihinin en şiddetli düşüşlerinden birini yaşıyorken herkesin sorduğu bazı sorular var. Buna ne sebep oldu? Uzun vadede ne ifade ediyor? Koronavirüsle bağlantısı ne?

Tüm bu sorular aslında virüs kaynaklı başlayan panik havası sonrasında Bitcoin için tek bir soruyu gündeme getirdi. Dijital Altın olarak da anılan Bitcoin gerçekten
Altın gibi güvenli liman görevi üstlenebilecek mi?
Şu ana kadar hiçbir finansal araçla doğrudan korelasyonu tespit edilemeyen Bitcoin için bu düşüşe kadar koronavirüsden de etkilendiğini gösteren herhangi bir işaret yoktu.
Hatta bu durum piyasanın Altın benzeri bir davranış göstererek Bitcoin'in gerçekten Dijital Altına dönüşebileceğini gösteriyordu.
Çünkü İnternet üzerinde çalışan, insan gücüne çok sınırlı şekilde ihtiyaç duyan kripto paralar, koronavirüsten en az etkilenmesi beklenilen sektör olarak gözüküyordu.
Son düşüş malesef henüz Bitcoin'in buna hazır olmadığını gösterdi. Şu ana kadar başarılı bir performans göstermesine karşın piyasanın Bitcoin yerine Dolar'a geçmeyi tercih ettiğini görüyoruz.
Dolayısıyla mevcut panik havasının Bitcoin'i önceki 20.000 Dolar seviyesinin çok daha üstüne çıkarabilme potansiyeli şu anlık uzak bir ihtimal halini aldı.

Peki bundan sonra ne olacak?

Bitcoin şu an çok sert bir düşüş yaşasa da kripto paralar için aslında büyük resim hiç de kötü değil. Buradaki pozitif durumdan kastım kripto paraların hukuksal-vergisel yönünü içeriyor.
Geçen hafta Güney Kore kripto paraları resmen yasal hale getirdi ve devlet başkanı imzaladığı anda 2021 Mart ayında yasa yürürlüğe girecek.
Bunun dışında Hindistan'da aynı şekilde kripto para yasağını kaldırdığını açıkladı. Yüksek mahkemenin yasak kararını bozmasının sonrasında 5 Milyar Dolar büyüklüğe sahip bir piyasa tekrar erişime açılmış oldu.

Bunların dışında Bitcoin'de Lending dediğimiz kripto para teminat ile Dolar borç verme sistemi 2019 yılı boyunca %3000 gibi bir büyüklüğe erişerek 3 Milyar Dolar'ı geçmiş durumda.
Tüm bu işaretler piyasanın altyapısal gelişmelerinin dışında çeşitliliğinin de arttığını ve kabul gördüğünü gösteriyor.

Bu yüzden Bitcoin halen daha güvenli liman olarak görülmüyor. Doğru. Fakat gördüğümüz gibi emin adımlarla piyasa büyümeye ve gelecekteki yerini çok daha sağlamlaştırmaya devam ediyor.
Bu yüzden şu anki fiyat seviyeleri Bitcoin için uzun vadeli bakış açımızı olumsuz yönde etkilemiyor açıkcası.

Yukarıdaki grafikte gördüğümüz gibi Bitcoin şu anda tarihi bir desteği test ediyor. Burada 5800 seviyesi gerçekten çok güçlü bir destek. Dolayısıyla bu bölüm Bitcoin'in dengelenmesi için ideal bir yer olarak gösterilebilir.

Tabiki virüs sebepli panik havasının bizi nereye götüreceğini bilemiyoruz. Bu yüzden Bitcoin'de hızlı düşüşler kadar hızlı çıkışlar olsa da şu anda dip seviyesinin neresi olduğunu kestirmek zor.

Mevcut destek seviyeleri; $5800 - $5500 - $5300 , direnç seviyeleri; $6300 - $6750 - $7450 olarak takip edilebilir.

Berkay Aybey

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Ahmet Yurdakul
Ahmet Yurdakul

volatil bir yatırım aracı olduğu gerçeğini tüm zamanların en sert günlük düşüşünde göstermiş oldu. bu durum altın gibi kıymetli madenlerde btc kadar sert olmasada orada da azimsanmayacak bir geri çekilme söz konusu oldu. ben btc deki durumu piyasa şartlarında olgunluğa erişmesi için hamdım-piştim-yandım mantığına benzetiyorum. yolu yarılamamış gibi görünsede küreselde ciddi bir değer aracı olarak gözlemlenmekte.  ... (Devamını Oku)

13.03.2020 07:59 GMT· Cevap
Aviyo
Aviyo

"5800 gerçekten çok güçlü destek" derken şu an 5000 :)  ... (Devamını Oku)

13.03.2020 06:15 GMT· Cevap
Blue Money
Blue Money

Yaktı beni xrp  ... (Devamını Oku)

12.03.2020 19:46 GMT· 2 · Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.