Kriptonun Toparlanmasıyla XBT Provider XRP ve Litecoin Türevlerini Piyasaya Sundu

Kriptonun Toparlanmasıyla XBT Provider XRP ve Litecoin Türevlerini Piyasaya Sundu

Investing.com  | 16.04.2019 09:30

Kripto para piyasalarının eski canlılıklarına yavaş yavaş kavuşuyor gibi görünmesiyle birlikte, daha önceden Avrupa'da Bitcoin ve Ether üzerinden işlem gören ETP'ler (borsa yatırım ürünü) listeleyen İsveç bazlı XBT Provider'ın Boerse Stuttgart'ın alt kuruluşu olan Nordic Growth Market'ta iki yeni ETP daha hayata geçirmesi mantıklı bir adım. Biri XPR'yi (eski Ripple), diğeri Litecoin'i takip eden iki türev, 5 Nisan'da işlem görmeye başladı.

Bu yıl içinde daha önce de İsviçre bazlı Amun, Amun Crypto Basket Index (SIX:HODL) adlı benzer bir ürünü piyasaya sürmüştü.

Bugüne kadar XBT Provider toplamda bu tarz sekiz ürünü piyasaya sürdü ve bu ürünlerin tamamı Avrupa borsalarında mevcut. Peki bu türevler için talep yüksek miydi?

Bu, ölçütlerinize bağlı. Hayata geçirilen ilk dört ETP; piyasa değeri olarak en popüler iki kripto olan Bitcoin (BTC) and Ether (ETH) için bir tanıtım fırsatı sundu. Bitcoin Tracker One (ST:SE0007126024), Bitcoin Tracker EUR (ST:SE0007525332), Ether Tracker One (ST:SE0010296574) ve Ether Tracker Euro (ST:SE0010296582) ürünlerine olan talep de istikrarlı oldu.

XTP Provider istatistiklerine göre, 1 Mart 2018 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında BTC ürünlerinin işlem hacmi 833,6 milyon Euro, ETH ürünlerinin işlem hacmi ise 567,5 milyon Euro oldu. XBT Provider İdari Müdürü Laurent Ksiss bu veriler için, yatırımcıların NASDAQ Stockholm'da toplamda 1,5 milyar Dolar değerinde Ether ve Bitcoin ETP'leri üzerinden işlem yapmalarıyla birlikte geçtiğimiz yıl içinde BTC ve ETH ETP'lerine yönelik talebin "sağlıklı" olduğunu söyledi.

Aynı dönemde ETP'lere 90 milyon Dolar'dan fazla yatırım yapılırken, bu yatırımların yaklaşık %60 ETH takip eden ürünlere, %40'ı ise BTC takip eden ürünlere yapıldı.

Kssis:

"2018'de kripto varlık piyasasında yaşanan düşüşe rağmen Avrupa ve özellikle de Kuzey ülkelerindeki yatırımcılardan gördüğümüz destek, hem ether ve bitcoin ETP'lerimizde hem de yeni XRP ve Litecoin ETP'lerinde sağlıklı bir hacim görmeye devam edeceğimize olan inancımızı güçlendiriyor."

ETP'ler Genel Talep İçin Bir Ölçüt Değil

Endüstri gözlemcileri ise sonuçları değerlendirmede daha temkinli. Merkezsiz bir tahmin piyasası platformu CloseCross'un kurucusu Vaibhav Kadikar; daha genç yatırımcılar, kripto paralarıın arkasındaki teknolojinin dönüştürücü gücü ve potansiyel ekonomik kazanç gibi faktörlerin gittikçe daha cazip hale geldiğini belirtiyor. Ancak, Kadikar ekliyor:

"Tüm bunlara rağmen, genel olarak ETP'ye olan talep kriptoya ya da gelecekte herhangi muhtemel bir ETF'ye olan genel talebin bir ölçütü olarak görülmemeli. Tüm avantajlarına rağmen, direkt kripto yatırımları ve kurumsal ETF yatırımcıları ETP'de bekledikleri etkili noktayı bulamayabilir."

Yine de, bu girişimler iyimserlikle karşılanıyor.

Bitcoin Suisse Group'ın bir parçası olan Swiss Crypto Tokens'ın CEO'su Armin Schmid, XRP ve LTC ETP'lerinin Nordic Growth Market'ta işleme girişinin geleneksel mali araçlar ve yeni kripto dünyası arasındaki bir köprü kurmada olumlu bir adım olduğunu belirtiyor.

"Çeşitli işlem opsiyonları kripto dünyasının büyümesi için önem taşıyor ve ETP'ler de hem geleneksel hem de kripto odaklı yatırımcılar için bir başka yatırım yolu. Kripto finans dünyasındaki mevcut mali araçların çeşitliliğindeki artış, endüstrinin olgunlaşmasının yeni evresinin bir işareti."

Chicago Board Options Exchange'in (CBOE) kendi borsalarında Bitcoin vadeli işlemlerinin durdurulmasına yönelik kararı konusunda, Celsius Network kurucusu Alex Mashinsky "bu yeni ürünlerin uzun ömürlü olup olmayacaklarını hala kanıtlamamız lazım," dedi.

Gizlilik odaklı bir kripto para ve teknoloji platformu olan Horizen'in Yönetim Kurulu Başkanı Robert Viglione, kripto dünyasında komplek mali araçlara ve ürünlere sürekli olarak talep olmasının iyi bir haber olduğunu belirtti. "Bu girişim aynı zamanda kripto piyasalarının gücünü ve dayanıklılığını göstermekle birlikte yatırımcıların ürünlerde çeşitlilik aradığının bir işareti."

Bazıları daha büyük çıkarımlar görüyor. Kitlesel fon sitesi Pledgecamp CEO'su Jae Choi, ETP'lerin piyasaya sürülmesinin ilginin daha geniş bir kesimden olduğunun bir göstergesi olduğuna inanıyor. Aile ofislerinden kurumsal yatırımcılara, kriptoya yatırım yapmak için bir iştah var ve artık kripto paralar 2017'de olduğu gibi sadece spekülatif bir oyun değil, bir varlık sınıfı olarak görülüyor.

"Bu adım diğer ülke ve borsalarda dalga etkisi yaratarak finans şirketlerinin benzer ürünler hazırlayıp piyasaya sunmalarına neden olacak. Bu tarz bir hareket aynı zamanda Güney Kore gibi ülkelerin kripto paraya uyguladığı yasağı kaldırmaları konusunda güven sağlayacak. Alış baskısı artabilir, bu da bir boğa piyasası demek."

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+