Kritik kararlar gelecek

Kritik kararlar gelecek

Kemal Zenbel  | 12.09.2019 13:42

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün gözler PPK toplantısı sonrası açıklanacak faiz kararında olacak. Beklentiler faizlerin 250bps düşürülmesi yönünde. 250-300bps faiz indirimi fiyatların içerisinde olabilir. Bu bant üzerinde veya altında gelebilecek faiz indirimleri hareketlilik yaratacaktır. 300bps üzeri gelebilecek bir indirim BIST-100’de pozitif görünümün devamını sağlayabilir. 250bps altında bir indirim ise BIST-100’de değer kayıplarına neden olabilir.

ABD: Ticaret savaşına ilişkin azalan endişeler risk iştahını yukarıda tutuyor. Bu durum ABD piyasalarını olumlu anlamda destekliyor. Bugün enflasyon verileri açıklanacak. Bu veriler faiz indirim sürecini etkileyeceği için endeksler üzerinde de etkili olacaktır.

EURO BÖLGESİ: IFO, Almanya’ya ilişkin büyüme beklentilerini düşürdü. Muhtemelen ECB de Euro Bölgesi büyüme ve enflasyon beklentilerini aşağı revize edecektir. Faizlerde de 10bps indirim gelebilir. Bu beklenti fiyatların içerisinde. Eğer ECB beklenenden daha fazla bir genişleme sinyali verirse endeksler için pozitif olacaktır. Aksi halde kar satışları görebiliriz.

PETROL: Risk iştahındaki artış ve stoklardaki azalışa rağmen petrolde aşağı yönde hareketler görmekteyiz. Buna sebep olarak ABD’nin İran’a yaptırımları azaltacağı beklentileri gösterilebilir. Bu durum fiyatları aşağı çekiyor.

BIST 100

Endekste pozitif teknik görünüm korunuyor. Kısa vadede 99.000 üzerinde kalınması önemli. Yukarıda 102.500 seviyesi önemli direnç olarak izlenebilir. 99.000 altında baskı görebiliriz.

BİST100

Endekste pozitif teknik görünüm sürüyor. Kısa vadede 12.300 üzerinde kalındığı sürece bu eğilim korunacaktır. Endekste 12.450 ise ilk kritik direnç noktası konumunda. Olası geri çekilmelerde destekler takip edilmeli. 12.300 altında 12.200 ve 12.000 destekleri mevcut.

DAX

DOW JONES

Endekste 27.000 eşiği geçildi. Bu bölge üzerinde kalınması yukarı yönde hareketleri destekleyecektir. Bu kapsamda 27.300 kritik direnç noktası olarak izlenebilir. Endeksin 27.000 altına sarkması durumunda baskı görebiliriz.

DOW JONES

Petrolde oynaklık yüksek, bir yön bulmak bu aşamada zor. Kısa vadede 55.00 desteği izlenebilir. Bu bölgeden tepki yükselişleri görebiliriz. Olası tepkilerde 56.10 direnç olarak izlenebilir. 55.00 desteği altında baskı artacaktır.

WTI

EUR/TRY

Paritede yukarı yönde bir eğilim var. 6.33 üzerinde kalındığı sürece alım tarafı değerlendirilebilir. Paritede yukarıda ise 6.39 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse alımlar ivmelenecektir.

ETH/USD

Ethereum’da yataylık sürüyor. Kısa vadede 185-190 bandı kritik. Bu bölge geçilirse alım tarafı kuvvetlenecektir. Geri çekilmelerde ise 165’i ana destek olarak izlemeye devam ediyoruz.

ETH

Kemal Zenbel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
kadir kazma
kadir kazma

Kemal bey sade ve net analizleriniz insana rehber oluyor teşekkür ederim.  ... (Devamını Oku)

12.09.2019 18:44 GMT· Cevap
Sadik Demir
Sadik Demir

kanal.kardesim.azinayurene.salik.tesekkurler..analizlerin.doru.cikiyo  ... (Devamını Oku)

12.09.2019 13:12 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+