Lokomotif Amerikan Endeksleri Olunca...

Lokomotif Amerikan Endeksleri Olunca...

Arzu Toktay  | 12.06.2019 14:52

Son dönemde Çin - Amerika ticaret görüşmeleri ve artık yüksek olasılık olarak görülen FED faiz indirimi ile Amerika hisse senedi piyasaları küresel anlamda lider olmayı sürdürüyor.

S&P 500 endeksi 3-10 Haziran tarihleri arasında yüzde 5,3 yükseldi. Dow Jones Sanayi (DJIE) endeksinin Mayıs ayı sonundan bu hafta başına yükselişi yüzde 5 civarındaydı. İlk çeyrek bilançoları piyasa beklentileri üzerinde pozitif olarak gerçekleşti. Ancak geride kalan bilanço sezonu ile piyasaya katkısı da geride kalmış oldu. Diğer tarafta Çin ile Amerika arasında ki ticaret müzakerelerinde sonuca ulaşılamadı. Haziran sonu yapılacak G-20 toplantısında iki ülke liderinin görüşmesi şimdilerde durmuş görünen süreci canlandırabilir.

Bir başka bakış açısı ile Amerika-Meksika ile bir uzlaşı yaptı ise Çin konusu da çözülebilir?

Politika olarak Çin hükümetinin alttan aldığı bir süreçte olabilir ancak henüz böyle bir ilerleme göremiyoruz. İplerin gerilmesi piyasalar için risk unsuru olmayı sürdürüyor. Piyasaların gerilmesi şimdilerde büyüme negatif sinyaller alan Amerika ve küresel ekonomi için de negatif algının yerleşmesine yardımcı olur. Ticaret görüşmelerinde süreci yönetenler iplerin gerildiği senaryoda terazinin hangi kefesi ağır basıyor ona göre karar verecekler. Bize göre fazla ileri gitmek öncesinde kırılgan olan ekonomiler için ateşle oynamak olur. Kısaca G-20 öncesinde ve ya sonrasında ılımlı mesajlar ile tekrar iki tarafın tekrar masaya oturacağını tahmin ediyoruz.

Devam eden ticaret müzakerelerine rağmen endekslerdeki güçlü yükselişin arkasında yatan sebep neydi?

Fed üyeleri 18-19 Haziran tarihinde bir araya gelecek. Sekteye uğrayan ticaret görüşmeleri Amerika’da son veriler ile ekonomik yavaşlama sinyalleri ve Mayıs ayı istihdam piyasası bankanın faiz indirimi olasılığını artırdı. Vadeli piyasalarda görülen fiyatlamalarda Temmuz ayı faiz indirimi yüzde 80 ihtimal ve 2019 senesinde iki faiz indirimi gelebilir. Ekonominin hedef enflasyondan uzaklaşma ihtimalini de hatırlatalım. Bugün açıklanacak manşet enflasyon yüzde 1,9 çekirdek 2,1 beklenti ile bu görüşü destekleyebilir. Mayıs ayı enflasyon verisi ile de desteklenmesi durumunda FED Haziran ayında faiz indirim sinyali verip Temmuz ayında aksiyona geçebilir. Ancak bunun bir faiz indirim sürecine dönüştüğünden bahsetmek için erken. Eurodolar vadeli konrat fiyatlamalarına da bakıldığında 2020 ortaları piyasalar için ekonomik yavaşlama riskinin açığa çıkabileceği dönem olarak dikkat çekiyor.

Eurodollar vadeli spread

Temmuz ayında banka (FED) faiz indirimi kararı verir ise hisse senedi piyasalarının tepkisi ne olur? Bununla ilgili bir çalışma yapılmış hisse senedi piyasalarının tepkisi dönem içinde farklılık göstermiş.

Fed faiz indirimi sonrası tepkiler

Yukarıda FED'in faiz indirimine başladığı dönemlerde ilk altı ay içerisinde S&P 500 endeksinin performansı görülüyor. Faiz indirimlerinin altı aylık piyasa etkisi her seferde pozitif olmamış. Bu kez tam anlamı ile bir faiz indirim süreci olmadığı inanışı fiyatlamayı değiştirebilir. Piyasa ticaret savaşları negatif etkisi ile alınmış bir önlem olarak hisse senedi pozitif fiyatlamasını sürdürebilir. Yine de 2001 ve 2007 benzeri tepkileri de hesaba katarak temkinli olmakta fayda var.

Teknik analiz (Haziran vadeli E-mini S&P


Mayıs ayı yüksek seviyesi 2960 bugünlerde 2900 direncini geçmekte zorlanıyor görünütüsü veren mini S&P Haziran ayı başından bu yana yaşanan hızlı yükselişin düzeltmesi ile ichimoku grafikte kumo bulutu desteği 2810-2800 aralığına doğru geri çekilmek isteyebilir. Bu seviyenin altında fiyatlama algısının kısa vadeli düzeltmeden satış baskısına dönüştüğünü söyleyebiliriz. Mevcut koşullarda endeksin 2900 üzerine yerleşmesi ile en iyi ihtimal olarak Mayıs ayı zirvesi 2960 hedeflenebilir. Ötesine hareket ve yeni zirveler için Çin ile Amerika arasında ticaret görüşmelerinin tatlıya bağlandığı konusunda piyasanın ikna olması gerekiyor.

Arzu Toktay
NoorCM, Stratejist

Arzu Toktay

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.