Merkez Bankaları Haftası

Merkez Bankaları Haftası

Arzu Toktay  | 17.06.2019 15:41


Geçtiğimiz hafta artan jeopolitik riskler güvenli liman arayışı ile yapılan fiyatlamayı beraberinde getirdi. Altın fiyatları yükseldi ve Amerikan tahvilleri talep gördü.

Yeni haftada Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’in Portekiz de yapacağı konuşma ve vereceği mesajlar takip edilecek. Cuma günü açıklanacak Almanya ve Fransa Haziran ayı imalat PMI endeksleri de Avrupa tarafında önemli. Bunun dışında Amerika, İngiltere ve Japonya ile Merkez Bankaları haftasına giriyoruz.

Son iki haftadır piyasalarda yerleşen fikir Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimine gitmesiydi. Vadeli piyasa fiyatlamalarına göre 18-19 Haziran toplantısında faiz indirimi ihtimali görünmüyor. Ancak Temmuz ayında yüzde 81,6 ihtimal ile kısa vadeli faiz oranlarında 25 baz puanlık indirim gelebilir. Bu anlamda Haziran ayı toplantısında verilecek mesajlar ile Temmuz ayı mı Sonbahar ayları mı indirim gelebilir anlamaya çalışacağız.
Fed faiz oranı fiyatlaması

Vadeli piyasalar Eylül ayı faiz indirimini yüzde 96,4 Temmuz ayını yüzde 97,6 ihtimal ile fiyatlıyor. Geçtiğimiz hafta hafif geri plana düşmüş olmakla birlikte ABD-Çin ticaret savaşları konusu FED ’in politika değişimini asıl nedeni diyebiliriz. Konunun kısa vadede çözüme ulaşacağına ilişkin bir ışık görmüyoruz. Bugünlerde iki ülke liderinin G-20 toplantısında bir araya gelme ihtimali ve üzerine yapılan spekülasyonlar fazla anlamlı değil.

İki ülkenin var olan devlet kültüründe G-20 de ve ya başka bir zamanlama ile görüşmeler tekrar başlayacaktır. Bu süreçte küresel ekonominin seyri göz ardı edilemez. Söylemek istediğimiz kırılganlığın artıyor olması iki tarafı bir noktada birbirine yaklaştırabilir.

İki ekonomi (Amerika ve Çin) arasında özelikle Çin ekonomisinde yavaşlama ileriye dönük beklentiler için takibe değer görülüyor.

Geçen ay açıklanan ekonomik verilerde Çin karışık bir görünüm sergiledi. İhracat ve perakende satışlar ile Caixin PMI imalat sanayi pozitif ilerlerken otomotiv satışları ve sanayi üretimi uyarı veriyor. Kısaca ticaret savaşlarının olumsuz etkisi çok sert olmamakla beraber ekonomiye yara vermeye başlamış.

Mayıs ayı otomotiv satışları yüzde 16,4 ile geçtiğimiz sene altında ve 12 aylık ortalamada 26.51 milyon ile otomotiv satışları Ağustos 2016’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Aynı durumu sanayi üretimi verisinde görüyoruz. Mayıs ayı sanayi üretimini yıllık yüzde 5 ile beklentiyi karşılamadı. Ayrıca verinin Şubat 2002’den bu yana en düşük gerçekleşme olduğunu belirtelim.

Yukarıda veriler üzerinden açıkladığımız gibi son 17 yılın en düşük sanayi üretimi ve otomotiv satışlarında düşüş ile bakır piyasasında fiyatlar son yılların en düşük seviyesine geriledi.

Önemli ithalatçı konumunda olan Çin ekonomisinde işler daha kötüye gider mi bilemiyoruz? Ancak mevcut koşullarda birçok olumsuzluğun piyasada fiyatlara yansıdığını söyleyebiliriz. Shangai bakır stokları dört senenin en düşüğüne, LME stokları son 10 senenin düşüğüne geriledi. Şimdi piyasalar için önemli bir spekülasyon malzemesi olarak gördüğü Trump ile Xi buluşması gerçekleşmez ise 260 sent/kile altını da görebiliriz.

Öte yanda piyasa pozisyonlanması açısından fonların net kısa pozisyon miktarı 2016 yılı ortası görülen düşük seviyeye gerilesi. Anlamı bakır piyasası önümüzdeki haftalarda yüksek net kısa pozisyon miktarı ile yukarı yönlü sıçrama yapabilir. Hareketin kalıcı olabilmesi için ise piyasaların küresel talep artışı konusunda iyimser olması gerekiyor.

Kısaca bakır piyasası ekonomik barometre olarak bu dönemde takip edilmeli. Alış yönlü tepkilerin zamana yayılması yılın geri kalanına ilişkin umutları artıracaktır.

Arzu Toktay
NoorCM, Stratejist

Arzu Toktay

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Bryan Blackwater
Bryan Blackwater

Teşekkürler  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 14:05 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+