İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı Raporu

İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı Raporu

Murat Akel  | 20.06.2019 16:21

İNGİLTERE FAİZ ORANI
İngiltere Merkez Bankası (BOE) beklenildiği gibi faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek faizleri % 0.75 seviyesinde sabit bıraktı. Kararlar 9 üyenin tamamının oyuyla oy birliği ile alındı. BOE, yayınladığı raporda Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılma (Anlaşmasız Brexit) yönündeki algının giderek arttığını ifade etti. BOE, önümüzdeki dönemde faiz artırım seçeğini ön planda tutmaya devam ederken yatırımcıların bankanın sorunsuz Brexit varsayımı ile farklı görüşe sahip olduğunun farkında olduklarını da ifade ettiler. Toplantı tutanaklarında gelecekteki faizlere ilişkin beklentileri düşürdüğünü kaydetti. Sterlinde bu ardından sınırlı değer kaybı izliyoruz. BOE, 2019 yılının 1. çeyreğinde gerçekleşen % 0.5’lik büyümenin ardından 2. çeyreğe ilişkin büyüme beklentisini % 0.0’a indirdiklerini açıkladı. BOE, enflasyon beklentilerini ise % 2 olarak korduğunu belirtti. BOE diğer yandanda bu yılın geri kalanında enflasyonun %2’nin altında seyretmesinin beklendiğini kaydetti.

faiz


İNGİLTERE VARLIK SATIN ALIMI
Banka varlık satın alım programını da 435 milyar sterlin düzeyinde tuttu.

varlık


GBP/TRY
GBP/TRY’de kısa vadeli satış eğilimi devam ediyor. Teknik olarak baktığımızda kurun 7.4555 ile 7.2960 arasındaki bölgede sıkıştığını izliyoruz. Aşağıda 7.2960 desteğinin kırılması halinde önce 7.2000 ve arkasından trendin dip noktası olan 7.0570’ e kadar düşüşler yaşanabilir.

GBP/TRY


GBP USD
Teknik olarak GBP/USD paritesine baktığımızda faiz kararının ardından geri çekilme izliyoruz. 1.2669 desteğinin altına inilmesi halinde kar satışlarının 1.2605 desteğine kadar sürmesi olası. 1.2605’in altına inmesini beklemiyoruz. Yukarıda ise 1.2740 direnci oldukça kritik. 1.2740 seviyesinin üzerinde alışların sertleşmesini bekleyebiliriz. Paritede şu anda kar satışları izlesekte paritede yönünyukarısı olduğunun altını çiziyoruz.


GBP/USD

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+