Önümüzdeki Hafta İzlenecek 3 Hisse Disney, CVS Health, Uber

Önümüzdeki Hafta İzlenecek 3 Hisse Disney, CVS Health, Uber

Haris Anwar/Investing.com  | 04.08.2019 15:02

ABD – Çin ticaret savaşının giderek kızışması ve görünürde bir çözüm olmaması sebebiyle piyasanın modu bir anda düşüşe döndü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 1 Eylül’de Çin ürünlerine yeni gümrük vergileri getirme tehdidi yüzünden yatırımcıların risklerini düşürme çabaları sonucunda geçen hafta ABD hisseleri 2019’un en kötü performansını gösterdi. FED’in on yıl aradan sonraki ilk kez faiz oranlarında indirime gidişinin yarattığı mutluluk da, yatırımcıların merkez bankasından gevşemeye yönelik ek adımlar konusunda herhangi bir garanti almamaları sebebiyle hızlı bir şekilde buharlaştı.

Bu tarz negatif gelişmeler, her düzeltmeden güçlü bir toparlanmayla çıkan bir piyasada seçeneklerini değerlendiren yatırımcıları zor bir konuma sokuyor. Önümüzdeki haftada da takip edilmesi gereken bazı önemli gelir raporları bizleri bekliyor. Bunlardan üçünü sizin için değerlendirdik.

1. Disney

Güçlü içeriğinin sağladığı başarının ve gelecekteki büyüme potansiyelinin iyi bir noktaya getirdiği Walt Disney Co. (NYSE:DIS) 2019 mali yılı üçüncü çeyrek gelir raporunu Salı günü piyasa kapanışının ardından yayınlayacak. Analistler ortalama olarak hisse başına 1,72 Dolar kârla birlikte 21,46 milyar Dolar’lık satış geliri bekliyor.

Rekor kıran filmleri, Disneyland parkının güçlü performansı ve yeni yayın hizmeti Disney+’ın büyük başarı elde edeceğine yönelik umutlar sayesinde Disney hissesi bu yıl neredeyse %30’luk bir yükseliş kaydetti.

Cuma gününü 141,62 Dolar’da kapatan hisse, 29 Temmuz’da 147,15 Dolar’lık yeni bir rekora ulaştı.

Walt Disney Haftalık Grafik

Medya ve eğlence sektörü devi, Disney+ hizmetini bu yıl içinde hayata geçirmeyi planlıyor. Beklentiler, hizmetin Disney’in başlıca rakibi olan Netflix (NASDAQ:NFLX) için ciddi bir rakip olacağı yönünde.

Disney hissesinin içinde bulunduğu bu pozitif koşullar içinde, masrafların artma ihtimali ve şirketin 2019’un geri kalanı için yönlendirmesi odaklanılacak en önemli iki detay olacak.

2. CVS Health

CVS Health (NYSE:CVS) ikinci çeyrek gelir raporunu Çarşamba günü piyasa açılışından önce yayınlayacak. Analistler ortalama olarak hisse başına 1,69 Dolar kârla birlikte 62,65 milyar Dolar’lık satış geliri bekliyor.

Ancak 2019 için sağlıklı bir kâr görünümü ve güçlü gelen ilk çeyrek gelir raporu, bu yıl %15 değer kaybeden hisse için şimdiye dek yatırımcı güvenini artırmayı başaramadı. ABD ilaç sektöründeki değişimin yarattığı endişeler ve Walgreens’in (NASDAQ:WBA) getirdiği güçlü rekabetle birlikte hisse Cuma gününü 55,71 Dolar’da kapattı.

CVS Haftalık Grafik

CVS Mayıs ayında bu yıl için hisse başına kâr öngörüsünü 6,68-6,88 Dolar’dan 6,75-6,90 Dolar’a yükseltmişti. Önümüzdeki hafta açıklanacak rapor, sağlık sektörü devinin bu hedeflere ulaşma yolunda olup olmadığını görmek için önemli olacak.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayı sonunda gerçekleşen ve şirketi endüstrinin en büyük sağlık sigortası şirketlerinden biri haline getiren, Aetna ile (NYSE:AET) yapılan 69 milyar Dolar’lık birleşmenin entegrasyon masrafları konusundaki endişeler devam ediyor. Bu birleşme, CVS için sektörün hizmet yönünü güçlendirirken mağaza satışlarını artırmanın bir yolu ve Amazon’un (NASDAQ:AMZN) sağlık sektörüne girişine verilmiş bir cevap.

3. Uber

Önümüzdeki hafta dikkatle takip edilmesi gereken bir başka isim de Uber (NYSE:UBER); alanında dünyanın en büyüğü olan şirket ikinci çeyrek gelir raporunu Salı günü yayınlayacak.

Yatırımcıların artan rekabet ve masraflar sebebiyle kârlılığın azalacağına yönelik endişelerinden dolayı şirketin hisse başına 2,1 Dolar zararla birlikte 3,31 milyar Dolar satış geliri elde etmesi bekleniyor.

HSBC analistleri Masha Kahn ve Henning Cosman’in geçen ay kaleme aldıkları yazıya göre, Mayıs ayında halka açılan Uber’in tüketicilerin yüksek fiyat farkındalığına sahip olduğu bu zorlu ve rakebetçi koşullarda hayatta kalması gerekiyor. Kahn ve Cosman’a göre Uber’in Kuzey Amerika’daki başlıca rakibi Lyft Inc. (NASDAQ:LYFT) New York bölgesinde Uber’den %20-25 daha ucuza hizmet sunarken, Daimler AG destekli Bolt şirketi de Londra’da aynısını yapıyor.

UBER Haftalık Grafik

Mayıs ayındaki ilk halka arzdan bu yana düşüş içinde olan Uber hissesi, Cuma gününü %2’den fazla bir düşüşle kapattı.

Haris Anwar/Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+