Petrol Fiyatlarını Artıran Mevcut 7 Etken

Petrol Fiyatlarını Artıran Mevcut 7 Etken

Ellen R Wald PhD  | 11.07.2018 14:43

Bu makale 11.07.2018 tarihinde İngilizce olarak yayınlanmıştır

Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimi artırma kararlarına rağmen, petrol piyasaları üretim noksanlığı ve işçi grevleri gelişmelerinden etkilenmeye devam ediyor. Bu, tabi ki, petrol fiyatları için boğa etkisi anlamına geliyor.

Oil 300 Minute Chart

ABD Başkanı Donald Trump’ın fiyatları düşürmek için yaptığı üretim artışı çağrısına rağmen, piyasalar diğer yönde ilerliyor. İşte, 7 bölgesel gelişmenin ve petrolün yükselmesine neden olanların özeti.

1. Norveç

Norveç kıyılarındaki kuyularda çalışan petrol ve gaz işçileri, ücret anlaşmasının reddedilmesinin ardından greve gitti. Royal Dutch Shell (NYSE:RDSa tarafından işletilen en az bir petrol sahası kapatıldı.

2. Libya

Libya’daki karışıklık ülkenin petrol üretiminde büyük oranda bozulmaya neden oldu. Üretim bir öncenin yüksek değeri 1,28 milyon bpd seviyesinden 527.000 bpd’ye geriledi. Libya’nın ulusal petrol şirketi yöneticisine göre, ülkenin petrol üretiminde daha fazla düşüş olması bekleniyor.

3. Gabon

Total'in (NYSE:TOT) Gabon’daki alt kuruluşunda çalışan petrol işçileri 9 Temmuz’da başlayan 15 günlük grev lehine oy verdi. Gabon’da 200.000 bpd civarı toplam üretim içinde, Total 54.000 bpd üretim yapıyor.

4. Kanada

Syncrude, yağlı kum tesisinin Eylül ayına kadar tam kapasiteye dönmeyeceğini duyurdu. Temmuz ortasında 150.000 bpd, Ağustos ayında ise 100.000 bpd’nin çevrimiçi olması beklenirken, geri kalan üretim ise Eylül ortasına kadar dönmeyebilir.

5. İran

Platts’e göre, İran’ın ham petrol üretimi Haziran ayında 3,80 milyon bpd’ye geriledi. Hindistan şu an İran’dan gelen ithalatını azaltmaya çalışırken, ABD son zamanlarda yaptırımların Kasım ayında tam olarak yürürlüğe girmesinin ardından, Hindistan'a İran petrol ithalatına devam etme konusunda herhangi bir muafiyetin söz konusu olmayacağını söyledi. Hindistan, Çin’den sonra İran petrolünün en büyük ithalatçısı.

6. Birleşik Devletler

Birleşik Devletler’deki petrol üretimi 10,9 milyon bpd seviyesinde sakinliğini koruyor. Petrol üreticisi bölgelerdeki boru hattı kapasitesinde yaşanan yetersizliğin, 2018’in geri kalanı için üretim büyümesini frenlemesi bekleniyor.

7. Venezuela

Platts’e göre, Venezuela’daki petrol üretimi Haziran ayında 6.000 bpd daha düşüşle 1,30 milyon bpd seviyesine geriledi. Venezuela, Orinoco Belt bölgesindeki yeni Çin yatırımının petrol üretiminde artış yaşanmasına yardım etmesini umuyor. Bununla birlikte, bölgedeki üretim artsa bile, Venezuela’nın diğer petrol üreten bölgelerinde beklenen üretim düşüşünü zar zor telafi edecek.

Haziran sonunda, Başkan Trump fiyatları düşürmek için üretim artışı çağrısında bulundu ve Rusya ve Suudi Arabistan kendi üretimlerini gerçekten de artırdı. Yine de, yukarıdaki tüm faktörler üretim artışını etkisiz hale getiriyor. Fiyatların düşmeme sebebi, en azından şimdilik, bu.

Ellen R Wald PhD

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Fusion Media bu sitede yer alan herhangi bir bilgi, tablo ve al/sat işareti bilgisinden kaynaklanan kayıp ya da zararlarınızdan sorumlu değildir. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Kripto paralar ile yatırım yapmak da belirli riskleri beraberinde getirir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kripto para yatırımları, tüm yatırımcılar için uygun değildir. Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Bu yüzden Fusion Media buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak websitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.
İşbu sözleşmenin aslı İngilizcedir ve İngilizce ve Türkçe versiyonu arasında tutarsızlık olduğunda İngilizce versiyonu dikkate alınacaktır.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+