Petrol Talebi Yavaşlayıp Arz Sıkılaşırken, İzlenmesi Gereken 3 Kilit Piyasa Etkeni

Petrol Talebi Yavaşlayıp Arz Sıkılaşırken, İzlenmesi Gereken 3 Kilit Piyasa Etkeni

Ellen R Wald PhD  | 30.05.2019 12:15

Şimdiye kadar yılın başından beri istikrarlı bir şekilde artan fiyatlar ile 2019, petrol yatırımcıları için iyi, aylardır resesyonun yaklaşmakta olduğunu tahmin eden analistlere ve pek çok gözlemciye sürpriz bir yıl oldu. Ancak küresel ekonomideki gerileme gittikçe güçlenirken, iyi haber/kötü haber sarkacı sonunda ağırlıkla negatif tarafa kayabilir. Yine de aynı zamanda, sıkılaşan arz, petrol yatırımcılarının majör petrol üretici ülkelerdeki gelişmeleri yakından izleyeceği ve bu çatışma sinyalleri de sürprizlerin devam edebileceği anlamına geliyor.

1. Küresel Ekonomik Göstergeler

Daha çok ekonomik gösterge, yaklaşan küresel ekonomik durgunluk işaretlerinin arttığını gösteriyor. Bu, petrol piyasasında durgunluğa veya düşüşe neden oluyor, çünkü yatırımcılar ekonomik bir durgunluğun ham petrole ve ilişkili ürünlere olan talepte düşüş ile sonuçlanacağından korkuyor.

Çin ve ABD arasındaki ticari görüşmelerin durumu her zaman petrol talebine ilişkin beklentiler üzerinde baskı yarattı ancak son gelişmelerin bir kısmı daha büyük endişeleri canlandırdı. Wall Street Journal raporuna göre, küresel çapta hükümet tahvil verimleri pek çok yılın yeni düşük seviyelerine geriledi. Bu, resesyonun ufukta olduğu anlamına gelmiyor, ancak yatırımcıların ekonomi sağlığına ilişkin endişeli olduğuna işaret ediyor.

Morgan Stanley’den bir analist bu haftanın başında ABD’nin “resesyon nöbetinde” olduğunu söyleyerek ateşe körükle gitti. IHS Markit’e göre ABD’de mamul mal siparişi Nisan ayında beklenenden daha büyük düşüş yaşadı ve ABD imalatında işletme aktivitesi üç yılın düşük seviyesine geriledi.

İlgi yavaşlayan ekonomik aktiviteyi gösteren indikatörlerde olmaya devam ettikçe, petrol fiyatlarının artması mümkün değil.

WTI weekly price chart

2. Petrol tedarikleri

Aynı zamanda petrol talep görünümü negatife dönerken, petrol arzı da gerçek anlamda daralıyor. Mayıs ayı İran’ın petrol ihracatında büyük bir düşüş olduğunu ortaya çıkardı. TankerTrackers.com’a göre Mayıs ayının ilk 21 gününde 137.000 varil ihraç edildi. İran petrolü taşıyan tankerlerin yola çıkmasından dolayı bu rakamlar artabilir ancak İran’ın ihracat miktarı Nisan ayındaki 1 milyon varil olan ihracatının çok altında olacak.

Diğer OPEC ülkelerinin üretimi de karışık durumda. Platts’e göre, Venezuela ihracatı Nisan ayında (çok az bir artışla) günlük ortalama 780.000 varil olurken, Angola üretimi 2007’den bu yana görülen en düşük seviyede. Nisan ayında günlük yalnızca 1,41 milyon varil üretildi.

Suudi Arabistan Mayıs ayında üretimini tahmin edilen 10 milyon varile yükseltse de, Suudi Arabistan’ın Nisan üretimi de düştü (yalnızca 9,82 milyon varil). Petrol üretimi Haziran ayında artabilir, ancak Suudi Arabistan bunun müşteri talebine bağlı olduğunu söylüyor.

Rusya’nın üretimi ve ihracat durumu, kirlilik ile risk altında olmayı sürdürüyor. Sorunun Nisan sonunda çözülmüş olması bekleniyordu ancak şimdi, normal petrol ihracatının Haziran ayına kadar devam edemeyeceği tahmin ediliyor. Rusya’da petrol üretimi OPEC+’ın günlük 11,18 milyon varil olan kota hedefinin altında, 11,126 milyon varil seviyesine düştü. Dev Kashagan sahasındaki üretimi 16 Mayıs’ta yeniden açılsa da, Kazakistan’da petrol üretimi hala normal seviyelerin altında.

3. Benzin Üretimi

Amerikan tüketicileri rekor seviyelerde benzin talebi gösteriyor ancak bazı ABD rafinerileri bunu korumakta zorlanıyor. Küresel çapta, ağır ham petrolde sıkıntı görüyoruz. Venezuela’nın ekonomik problemleri kadar, ABD’nin İran ve Venezuela üzerindeki yaptırımları da bu ülkelerdeki üretimi ve ağır ham petrol ihracatını azalttı.

Ağır ham petrole alternatif olan kaynaklar bazı rafineriler için elde etmenin zor olduğunu kanıtlıyor. Midwest’teki ABD rafinerileri Kanada’dan ağır ham petrol alıyor ancak Körfez bölgesindekiler Venezuela’ya bağlıydı. Kolombiya bir miktar ağır ham petrol sağladı ancak ağır ham petrol fiyatları yükseldi ve bu rafinerilerin marjları küçülüyor.

Bu noktada benzin fiyatları beş yıllık ortalamanın yine de altında ancak yeteri kadar ağır ham petrolü garantileyemezlerse, rafinerilerin bu yaz tam kapasiteden daha düşük seviyede çalıştığını görebiliriz.

Ellen R Wald PhD

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+