Piyasalar neden Fed'den Eylül'de faiz indirimi bekliyor

Piyasalar neden Fed'den Eylül'de faiz indirimi bekliyor

Şenay Şerefoğlu/Investing.com  | 10.09.2019 14:48

Ticaret savaşlarının ABD ekonomisinde de hissedilir etki yaratması ve risklerin giderek yükselmesi ile Fed, Temmuz toplantısında 0,25 bp faiz indirimine gitti. Fed Başkanı Powell, karar sonrası konuşmasında faiz indiriminin büyüme ve enflasyon riskine karşın bir sigorta olarak yapıldığını ifade ederken bunun bir genişlemeci politika sürecinin başlangıcı olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.

Fed, faiz artırım sürecinde nasıl ekonomik göstergeleri baz aldıysa faiz indiriminde de yine verilere göre hareket etti ve Temmuz’daki faiz indiriminin en önemli sebebi enflasyonun baskılanmasıydı. Ayrıca ticaret savaşlarının yakın vadede çözülmeyeceği ve yatırımların da bu belirsizliklerle azalmaya devam etmesi endişesi de büyüme üzerindeki baskıyı artırıyor.

Temmuz sonrası yaşanan gelişmelere bakarsak;

Trump, adeta Fed’i faiz indirimine giderek zorlamak için FOMC toplantısının hemen ardından Çin’e ek vergiler uygulayacaklarını açıkladı, sonra bazı ürünlere ek vergi uygulamasını Eylül’de başlatırken diğer ürünler için de Aralık ayını işaret etti.

Ağustos verileri, Fed’in endişelerini doğruladı ve PMI kanadındaki düşüş sürerken istihdam da beklenti altında kaldı. Olumlu tek gösterge ise reel harcamalardaki ve saatlik kazançlardaki artış oldu. Fed Başkanı Powell da hafta sonu yaptığı konuşmada bu yönde açıklamalarda bulunarak tüketici harcamalarının ekonomiyi taşımaya başladığını ifade etti, ancak bunun henüz enflasyona nasıl yansıdığını gelecek verilerle göreceğiz.

Powell, konuşmasında ekonomide resesyon beklemediğini ve istihdamın güçlü olduğunu vurgularken ticaret savaşlarının yatırımlar üzerinde olumsuz etki yarattığını ve risklerin de yüksek olduğunun altını çizdi. Bu söylemler Temmuz FOMC toplantısı ile birebir örtüşüyor.

Öte yandan bölgesel Fed yetkililerinden ise farklı sesler geliyor, şahin taraf agresif faiz indirimini doğru bulmazken güvercin taraf ise enflasyonda düşüşü engellemek için faiz indirimine devam edilmesi kanısında. Temmuz toplantısında da faiz indirim kararı oy çokluğu ile alınmıştı, yani farklı görüş yine vardı.

Dükü raporumuzda da piyasalarda Eylül’de faiz indiriminin devam edeceği beklentisinin yüksek oranda fiyatlandığını belirtmiştik. Göstergeler, açıklamalar ve ticaret tarifelerindeki süreç Fed’in bu ay faiz indirimine gitmesi olasılığını güçlü tutuyor. Bizim için önemli olan ise bu süreci TL pozitif değerlendirebilmek… TCMB’nin Temmuz’daki gibi yüksek oranda faiz indirimine bu ay da devam etmesi enflasyonu daha hassaslaştırabilir ve son çeyrekte enflasyonda yaşanacak yükseliş ise yine kur-faiz ve enflasyon çıkmazının tekrarlanmasına neden olabilir.

Şenay Şerefoğlu/Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Adem Koral
Adem Koral

Herkese merhaba benim sorum şu: Faiz indirimi olursa Dolar ve altına (ons ve gram) yansıması nasıl olur? Eğer olmazsa, olması durumundakinin tersi yansıma olur mu? Konuya hakim birisi cevaplarsa sevinirim. Teşekkür ederim.   ... (Devamını Oku)

10.09.2019 12:49 GMT· Cevap
VİDEO KAP
VİDEO KAP

sen bence bu makale filan yazmayi brak bence. fed faiz filan indirmeyecek. bunu ben soyliyoken yani soyleyebiliyiken piyasalara ve durumlara bakip.yabanci basini okuyup fedin faiz indirmeyeceni anliyorken sen nasil okuyorda bunu soyliyorsun hayret .  ... (Devamını Oku)

10.09.2019 12:13 GMT· 2 · Cevap
Yusuf Karahanlı
Yusuf Karahanlı

bu toplantıda fed en az 0.50 baz puan indirim yapacak yoksa turup yine ticaret savaşı başlatacak   ... (Devamını Oku)

10.09.2019 12:00 GMT· Cevap
tunc yıldız
tunc yıldız

ya indirime gitmezse bir iki veri düşük geldi diye neden indirime gitsinki fed bagımsızıdır bizim merkez bankasıyla karıştırmayın  ... (Devamını Oku)

10.09.2019 11:59 GMT· Cevap
Mert Toprak
Mert Toprak

Fed faiz indirimine gitmeyecek bunu da bu kadar net söylüyorum.  ... (Devamını Oku)

10.09.2019 11:57 GMT· Cevap
Taha Taha
Taha Taha

Slm Dolar yıl sonu tahmininiz nedir acaba   ... (Devamını Oku)

10.09.2019 11:57 GMT· 1 · Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+