Piyasaların fiyatladığı 3 önemli konu ve beklentiler

Piyasaların fiyatladığı 3 önemli konu ve beklentiler

Şenay Şerefoğlu/Investing.com  | 19.06.2019 12:14

Investing.com - Küresel piyasalarda bu hafta hisselerde yaşanan yükselişin en önemli üç nedeni: Fed’in yıl içi faiz indirimine hazırlandığı beklentisi, ECB’nin parasal genişleme politikasında faiz indirimini de kullanacağı beklentisi ve ABD-Çin liderlerinin Japonya’daki görüşmesindeki uzlaşı beklentisi.

Fed tarafında neler oluyor?

Fed Başkanı Powell’ın son konuşmasında enflasyonda kalıcı düşüş olması durumunda faiz indirimine gidebileceklerini söylemesi, hali hazırda bu yıl için faiz indirimi bekleyen piyasalara can suyu oldu. Özellikle son ABD verilerinin zayıf gelmesi ve ABD Başkanı Trump’ın istikrarla Fed’i eleştirmesi sonrası ilk adımın Temmuz toplantısında atılması, bugünkü toplantıda ise bu yönde mesajlar verilmesi bekleniyor.

ECB tarafında neler oluyor?

Euro Bölgesi’nde Almanya ve Fransa gibi güçlü ekonomiler başta olmak üzere göstergelerdeki zayıflama ve düşük enflasyon nedeniyle merkez bankası durdurduğu varlık alımlarına devam kararı aldı ve 2020’inin ilk yarısına kadar da faiz artırımına gitmeyeceğini açıkladı. Bu aya kadarki konuşmalarında bölge ekonomisinde aşağı yönlü riskler olsa da toparlanmanın devam ettiğini belirten Draghi, dünkü konuşmasında oldukça güvercin mesajlar verdi. Para politikasındaki genişleme araçlarından faiz indirimin de kullanılabileceğini açıklaması sonrasında Almanya tahvil faizleri eksi seviyeye, Fransa tahvil faizleri ise ilk kez sıfır seviyesine indi.

Düşük dolar isteyen ABD Başkanı, Draghi’nin açıklamalarını eleştirdi ve yapılacak faiz indiriminin doları güçlendireceğini, böylelikle de rekabette euronun kazançlı çıkacağını belirtti, ardından da tekrar Fed’i eleştirdi ve doğrulanmayan haberlere göre ise Powell’ı görevden almanın yollarını arıyor.

ABD - Çin arasında son durum ne?

Ay sonunda yapılacak G-20 zirvesinde bir araya gelecek iki liderin son dakika da olsa anlaşmaya varmaları bekleniyor. Trump’ın zirve öncesinde heyet görüşmelerinin başlayacağını açıklaması da bu beklentileri destekledi, ancak aynı anda hem evet hem hayır diyebilen Trump’ın yine sürprizleri olabilir. Şimdilik piyasalar bu gelişmeleri olumlu algıladı.

Bu 3 gelişme özellikle gelişen ülke piyasalarını destekledi ve TL varlıklar da bu hafta değer kazanırken MSCI bu hafta %4 üzerinde yükseliş yaşadı, BIST 94 bin puan üzerine çıktı, CDS’ler 465 puana geriledi, kur da 5,82’ye düştü.

Hafta içindeki küresel gelişmelere uyum sağlayan TL varlıklar, dün Asya seansında sert düşüş yaşadı ve bugün küresel olumlu havaya karşın negatif ayrışarak düşüş yaşıyor. Bunun nedeni ise yine S-400 meselesi.

ABD ile S-400 konusunda henüz anlaşmaya varılmaması gelen haberlerin de negatif fiyatlanmasına neden oluyor. Son olarak ABD Başkanı Trump’ın 3 ayrı yaptırım paketi uygulamayı düşündüğü haberleri sonrası TL tarafında düşüş yaşandı. Bu konuda ay sonunda iki liderin yapacağı görüşme merakla beklenirken gelen haberler de maalesef TL üzerinde baskıya neden oluyor.

Güne yükselişle başlayan USD/TRY kuru 5,92’ye yaklaştıktan sonra kazançlarının bir kısmını geri vererek 5,86-5,87 aralığında işlem görüyor. S-400 meselesi ilk sırada ancak, günün devamında bu konuda yeni bir olumsuz haber gelmemesi ve Fed’in de güvercin mesajlar vermesi ile kurda hafif gerileme görülebilir.

Daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi küresel olumlu gelişmelere karşın TL risklerinin yüksek olması kurdaki düşüşün de sınırlı kalmasına neden oluyor. Teknik olarak 5,87 direnci önemli ve bu direnç üzerinde 6,0’ya doğru alımlar devam edebilir. Olası düşüşlerde ise 5,75 en yakın destek.

Şenay Şerefoğlu/Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Future Öztürk
Future Öztürk

5,22-5,35 arasıdır benim beklentim.ytd değil  ... (Devamını Oku)

21.06.2019 10:08 GMT· Cevap
SERKAN OLGUN
SERKAN OLGUN

bi dolar aldım nerden aldıysam Türkiye ekonomisi ferraha kavuştu devamlı düşüyor  ... (Devamını Oku)

20.06.2019 08:21 GMT· Cevap
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ

ÖDÜLLENDİRMEK BİLE İSTERİM  ... (Devamını Oku)

19.06.2019 18:29 GMT· Cevap
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ

ŞENAY HANIM 1 AYDIR TAKİP EDİYORUM KUTLARIM MAŞALLAH  ... (Devamını Oku)

19.06.2019 18:27 GMT· Cevap
Oğuz Utah
Oğuz Utah

Şenay hanım çok değerli öngörüleniz için teşekkür ederim sizi Türkiye ekonomise benzetiyorum bir iyi bir kötü veri akışınız bugünkü analiziniz çok iyi mutlu günler   ... (Devamını Oku)

19.06.2019 12:41 GMT· Cevap
Hkn Sllbs
Hkn Sllbs

tskler  ... (Devamını Oku)

19.06.2019 10:03 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+