Risk İştahı Düşük, Borsalarda Satış Baskısı Ön planda

Risk İştahı Düşük, Borsalarda Satış Baskısı Ön planda

Kemal Zenbel  | 13.08.2019 12:33

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçi piyasalar Kurban Bayramı nedeniyle 3 gün boyunca kapalı olacak. Bu nedenle BIST-100 endeksinde işlem gerçekleşmemekte.

ABD:ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin endişelerin artması ve Hong Kong’da yaşanan protestoların yatırımcıları güvenli varlıklara yönelttiğini görmekteyiz. Bu kapsamda borsalarda satışlar yaşanırken, ABD 10 yıllık faizlerinde ise baskı görmekteyiz. Faizler %1.63’e kadar geriledi. Dün %1’in üzerinde değer kaybeden ABD borsalarının ardından vadeliler de bugün satıcılı seyrediyor.

Bugün ABD’de Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanacak. Normal şartlarda gelebilecek yüksek enflasyon verilerinin Fed’in faiz indirim beklentilerini azaltması ve dolar endeksi ile ABD faizlerini yukarı çekmesi beklenir ancak yaşanan gelişmeler bu hareketleri sınırlayabilir. Zayıf enflasyon verileri ise dolar endeksi ve ABD faizlerini baskılamaya devam edecektir.

EURO BÖLGESİ: Bugün Euro Bölgesi’nde ve Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksleri açıklanacak. Bölgeden son dönemde gelen veriler oldukça zayıf sinyaller vermişti. Ticaret savaşını da hesaba kattığımızda güven endekslerinde yaşanacak düşüşler sürpriz olmayacaktır.

Küresel bazda azalan risk iştahı neticesinde Dax endeksinde de satışlar görmekteyiz.

PETROL: Küresel bazda düşük olan risk iştahı petrol fiyatları üzerinde önemli bir baskıya neden olmasa da yaşanabilecek yükselişleri bu aşamada sınırlandırıyor.

Bugün gözler akşam saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü haftalık stok verilerin olacak. Stokların durumuna göre petrol fiyatlarında hareketlilik görebiliriz.

DAX

Endekste satış baskısı ön planda. Gün içerisinde 11.650 altında kalınması bu baskıyı artırabilir. Bu aşamada 11.500 desteği kritik olacaktır. BU seviye altına sarkılırsa 11.400’e doğru baskı görebiliriz. Endekste satış baskısının hafiflemesi için 11.650 üzerinde hareket görülmesi gerekiyor.

DAX

DOW JONES

Endekste dün gelen satışlarla birlikte yeniden 26.000 altında hareket söz konusu. Bu seviye altında kalınması baskının artmasına neden olabilir. Bu kapsamda 25.800 desteği ilk hedef olabilir. Bu seviye altında baskı derinleşebilir. Endekste baskının azalması için 26.000 üzerinde hareket gerekiyor.

Dow jones

WTI

Petrolde kısa vadede 54.50 desteği önemli. Bu destek üzerinde pozitif görünüm ön planda olacaktır. Bu kapsamda ilk direnç olarak 55.20 izlenebilir. Bu eşik geçilirse alım tarafının ivme kazanmasını bekleyebiliriz. Petrolde 54.50 desteği altında olası hareketlerde satış tarafı ön planda olabilir ve önce 54.00, ardından 53.40 hedeflenebilir.

OİL

EURTRY

Paritede toparlanma hareketi var ancak henüz kritik dirençler geçilemedi. 6.25 ve 6.28 paritede izlediğimiz kritik eşikler. Bu bölgeler geçilmeden yukarı yönde net bir ivmeden söz etmek zor olacaktır. Geri çekilmelerde 6.20 desteği kısa vadede önemli olacak. 6.28 geçilmesi durumunda alım tarafı momentum kazanacaktır.

EUR/TRY

ETHUSD

Ethereum’da kısa vadede ivme kaybı görmekteyiz. 217 direnci bu aşamada kritik olacak. Bu eşik geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. 217 geçilmesi durumunda 230 hedeflenebilir. Ethereum’da aşağıda ise 201 ana destek olarak izlenebilir.

eth

Kemal Zenbel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+