Risk İştahı Düşük Seyrediyor

Risk İştahı Düşük Seyrediyor

Kemal Zenbel  | 09.07.2019 14:36

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE:
Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin. Yurtdışı piyasalarda görülen satış baskısı ve yurtiçinde TCMB Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınması sonrasında risk priminde görülen yükseliş neticesinde TL varlıklar baskı altında kalmaya devam ediyor. Dünkü satışların ardından BIST 100 endeksi bugün de satıcılı seyrediyor.

ABD:
ABD’den gelen istihdam verilerinin ardından Fed’in beklenen kadar güvercin olmayacağına yönelik beklentiler artış gösterdi. ABD 10 yıllık faizleri geçen hafta %1.94 görmüştü, mevcut durumda %2.05 üzerinde. Bu durum risk iştahını azaltırken, borsalara ise satış getiriyor.
Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak. Yarın Fed Başkanı Powell’in yapacağı konuşma ve Perşembe günü enflasyon verileri kritik olacak.

EURO BÖLGESİ:
Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem oldukça sakin. Küresel piyasalarda azalan risk iştahı neticesinde DAX endeksinde %1’in üzerinde değer kayıpları izliyoruz. Ayrıca özellikle Almanya’dan gelen makro verilerin zayıflığa işaret etmesi de endeks üzerinde baskı oluşturuyor.

PETROL: Petrol fiyatlarında son 5 işlem günüdür yatay hareketler görmekteyiz. Dün satıcılı seyreden petrol, bugün ise dünkü kayıplarını telafi ediyor. Bu akşam Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanacak olan haftalık petrol stok verileriyle birlikte sert hareketler görebiliriz.

BIST-100
Endekste zayıf görünüm sürüyor. Kısa vadeli destekler aşağı yönde kırıldı. Bu aşamada G-20 zirvesi sonrası oluşan 96.600’deki boşluğa doğru gevşeme beklenebilir. Olası tepki alımlarında 99.000 civarı ilk satış fırsatı verebilecek bölge olabilir. Genel resimde 100.800 eşiği geçilmeden endekste alım tarafı zayıf kalacaktır.
BİST100

DAX

Endeks kritik 12.450 desteğinin altına sarktı. Bu aşamada satış baskısı ön planda kalabilir. Geri çekilmenin devamında 12.200 önemli destek olarak izlenebilir. Bu bölge altında baskı derinleşecektir. Endekste toparlanma için 12.450 üzerinde hareket gerekmekte.
DAX

DOW JONES

Endekste pozitif ivmelenme sürüyor. Kısa vadede 26.700 üzerinde kalınması bu görünümün devam açısından önemli olacak. Bu kapsamda 27.850 eşiği ilk aşamada izlenebilir. Endekste 26.700 altına olası geri çekilmelerde satış baskısı görebiliriz. Bu kapsamda 26.550 hedeflenebilir.
DOW JONES

WTI

Petrolde teknik sıkışma görmekteyiz. Yukarıda 58.00 ve 58.80 seviyeleri sırasıyla izlenecek direnç seviyeleri. Bu eşikler ilk şamada satış fırsatı verebilir. Petrolde 58.80 direnci geçilirse satışlar riskli olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 57.30 ilk destek noktası. Bu destek kırılırsa 56.70 hedeflenebilir.
OİL

EURTRY

Paritede kısa vadede oynaklık söz konusu. Burada kritik eşik 6.50 direnci. Bu eşik geçilirse 6.54 hedeflenebilir. Paritede aşağıda ise 6.41 ara destek olarak izlenebilir. Bu destek altına sarkılırsa 6.35’e doğru baskı görebiliriz.
EUR/TRY

ETHUSD

Ethereum’da yükseliş eğilimi devam ediyor. Genel resimde 277 desteği üzerinde görünüm pozitif. 317 direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 325 test edilebilir. Ethereum’da ana destek 277, ara destek olarak ise 305 izlenebilir.

ETH

Kemal Zenbel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+