Risk İştahı Sürüyor

Risk İştahı Sürüyor

Kemal Zenbel  | 20.06.2019 12:56

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE:
Tüketici güven endeksi Haziran ayında aylık bazda %4.3 artarak 57.6’ya yükseldi. Dün akşamki Fed toplantısının ardından küresel bazda yüksek risk iştahı devam ediyor. Bu kapsamda TL varlıkların pozitif görünümlerine devam ettiğini görmekteyiz. BIST-100’de %1 civarında yukarı yönde hareketler görmekteyiz. Bu alımlarda bankaların oldukça ön planda odluğunu söyleyebiliriz.

ABD:
Fed beklenildiği gibi faizleri değiştirmedi. Yayınlanan projeksiyonlara baktığımızda, büyüme tarafında önemli bir revizyonun gelmediğini görmekteyiz. Bu yıl için %2.1 olan büyüme tahmini aynı şekliyle bırakılırken, gelecek yıl için büyüme tahmini ise 51.9’dan %2’ye revize edildi. Enflasyon tarafında ise bu yıl için beklentiler %1.8’den %1.5’e revize edilirken, gelecek yıl için ise %2’den %1.9’a indirildi. Toplantı metninden sabırlı ifadesi çıkarıldı. Fed politika yapıcılarının neredeyse yarısı gelecek 6 ayda borçlanma maliyetlerini düşürmeye istekli olduklarını gösterdiler. Fed Başkanı Powell ise yaptığı açıklamada, bankanın gelecek dönemde bir faiz indirimi adımı atması ihtimalinin güçlendiğini belirtti. Komitedeki bazı üyelerin son dönemdeki bazı ekonomik gelişmelerden dolayı endişelendiğini dile getiren Jerome Powell, daha gevşek bir para politikasının uygulanmasına ilişkin eğilimin güçlendiğinin altını çizdi. Powell küresel büyümedeki yavaşlamanın, enflasyonun devam eden bir şekilde Fed’in yüzde 2,90 hedefinin altında kalmasının ve ABD’nin Çin başta olmak üzere ticaret ortaklarıyla devam eden ticari müzakerelerinin endişeler arasında yer aldığını söyledi. Küresel faizler gerilerken, borsalarda alımlar görmekteyiz. Dow Jones vadelisi %0.8 civarında alıcılı seyediyor.
Bugün ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi verileri açıklanacak. Bu verinin önemli bir etkisi olmayacaktır.

EURO BÖLGESİ:
Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem oldukça sakin. Dün akşamki Fed toplantısının ardından küresel bazda yüksek risk iştahı devam ediyor. Dax endeksinde %1 civarında yukarı yönde hareket görmekteyiz.

PETROL: Fed toplantısının ardından tahvil faizlerinin gerilemesi risk iştahını olumlu anlamda etkiliyor. Dün ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin açıkladığı haftalık petrol stokları 3,1 milyon varil azalış göstermişti. Beklentiler 1,1 milyon varil azalış olması yönündeydi. Bu gelişmeler neticesinde bugün petrolde yukarı yönde hareketler görmekteyiz.


BIST 100
Endekste pozitif ivmelenme sürüyor. Bu aşamada 96.100 direnci önemli olacaktır. Bu eşik geçilirse 98.000 hedeflenebilir. Olası kar satışlarında ise 94.500 desteği izlenebilir. Genel resimde 90.000 üzerinde kalınması yukarı yönde hareketleri destekleyecektir.
BİST100

DAX

Endekste pozitif görünüm sürüyor. 12.450 direnci oldukça kritik. Yeni bir alım dalgası için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor. Olası kar satışlarında ilk destek 12.200, ikinci destek ise ana bölge olan 12.000 olacaktır. Bu destekler aşağı yönde geçilmediği sürece pozitif görünüm sürebilir. 1.400 üzerinde 12.590 hedeflenebilir.
DAX

DOW JONES

Endekste 26.600 direnci önemli. Yeni bir ivme için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor. Bu kapsamda 26.720 hedeflenebilir. Endekste olası kar satışlarında 26.250 desteği önemli olacaktır. Bu destek altında görünüm bozulabilir.
DOW JONES

WTI

Petrolde yukarı yönde ivmelenme sürüyor. 54.60 üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüm korunacaktır. Bu kapsamda 55.80 ilk direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 56.30’a doğru hareket görebiliriz. Petrolde olası geri çekilmelerde 54.60 kırılırsa 54.00 hedeflenebilir.
OİL

EURTRY


Paritede kısa vadede düşen eğilim oluştu. 6.60 altında kalındığı sürece baskı devam edebilir. Aşağıda 6.48 ilk önemli destek noktası. Bu destek altına sarkılırsa 6.43’e doğru baskı görebiliriz. Tepki yükselişlerinde ilk olarak 6.51 direnci izlenebilir.
EUR/TRY

ETHUSD


Ethereum’da yukarı yönde eğilimi sürüyor. 275 direnci önemli bir eşik. Bu direnç geçilirse 279 hedeflenebilir. Olası kar satışlarında ise 265 ilk destek noktası olacaktı. Bu destek altında 260’a doğru baskı görebiliriz.ETH

Kemal Zenbel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Polski Português (Portugal) Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+