S-400 Özelinde TL Varlıklar Üzerinde Baskı

S-400 Özelinde TL Varlıklar Üzerinde Baskı

Kemal Zenbel  | 12.07.2019 13:48

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurt içinde sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık bazda %1.3 daraldı. Beklentiler %2.0 daralma olması yönündeydi. Asıl gündem S-400 konusu. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada birinci grup malzemelerin bugün itibarıyla teslim alındığı ifade edildi. Bu gelişme TL varlıklara satış getirdi. Burada özellikle ABD’den gelebilecek olası açıklamalar önemli olacaktır.

ABD: Fed’e ilişkin faiz indirim beklentileriyle birlikte ABD borsalarında pozitif ivme devam ediyor. Ancak ABD 10 yıllık faizlerdeki toparlanma dikkat çekici. Bu durum endekslerdeki pozitif algıyı biraz sınırlayabilir.

Bugün ABD’de Haziran ayı ÜFE verileri açıklanacak. Beklenti üzerindeki veriler dolar endeksi ve faizlerdeki toparlanmayı destekleyecektir. Beklenti altındaki veriler ise sınırlı baskıya neden olabilir.

EURO BÖLGESİ: Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık bazda %0.5 daraldı. Beklentiler %1.5 daralma olması yönündeydi. Bu verinin DAX endeksi üzerinde oldukça sınırlı bir pozitif etkiye neden olduğunu gördük. Genel görünümde endeks baskı altında kalmaya devam ediyor.

PETROL: Petrolde yukarı yönde ivmelenme devam ediyor. Fed Başkanı Powell’in faiz indirim mesajı vermesi ve bu hafta gelen stok verilerinin beklentilerin üzerinde azalış göstermesinin etkisiyle petrolde yukarı yönde eğilim ön planda kalmaya devam ediyor.

Bugün ABD’den gelecek olan ÜFE verilerinin ardından dolar endeksi ve faizlerin seyri petrol fiyatları üzerinde etkili olacaktır.


BIST 100
Endekste genel resimde 100.800-96.000 bant hareketi devam ediyor. 100.800 geçilmeden yukarı yönde yeni bir momentum oluşmayacaktır. 96.000 altına sarkılırsa satış baskısı artabilir. Endekste ara destek olarak 98.500 gün içerisinde izlenebilir.
BIST100
DAX
Endeks kritik 12.450 direnicinin altında işlem görüyor. Bu aşamada satış baskısı ön planda olmaya devam edecektir. Geri çekilmenin devamında 12.200 önemli destek olarak izlenebilir. Bu bölge altında baskı derinleşecektir. Endekste toparlanma için 12.450 üzerinde hareket gerekmekte.
DAX
DOW JONES
Endekste pozitif ivmelenme sürüyor. Kısa vadede 26.900 üzerinde kalınması bu görünümün devam açısından önemli olacak. Bu kapsamda endekste ana direnç olarak 27.300 izlenebilir. Bu bölgeye yükselişler kar satışını beraberinde getirebilir. Endeksin 26.900 altına sarkması durumunda ivme kaybı görebiliriz ve 26.700 hedeflenebilir.
DowJones
WTI
Petrolde yukarı yönde ivmelenme ön planda. Ara destek olarak 60.20 izlenebilir. Bu destek üzerinde kalınması pozitif olacaktır. Bu kapsamda 61.20 direnci ilk hedef noktası olarak izlenebilir. Petrolün 60.20 altına sarkması kısa süreli olarak ivme kaybı yaratabilir ve 59.00 ana desteğe doğru baskı yaratabilir.
OIL
EURTRY
Paritede kısa vadede teknik sıkışma izliyoruz. Bu sıkışmanın üst sınırı 6.47, alt sınırı ise 6.39 seviyesinde. Bu eşiklerden birinde gelecek kırılmada o yöne doğru hareket görebiliriz. 6.47 direnci geçilirse 6.51 hedeflenebilir. Paritenin 6.39 altına sarkması durumunda 6.34 desteği izlenecektir.
EURTRY
ETHUSD
Ethereum’da 276 direnci test ediliyor. Bu eşik geçilrse 282 hedeflenebilir. Ethereum’un 276 altında kalması görünüm açısından olumsuz olacaktır. Bu kapsamda 260 ana destek olarak yeniden değerlendirilebilir. 260 altındaki hareketlerde görünüm iyice zayıflayabilir.
ETH

Kemal Zenbel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.