Sabah Bülteni - Fed, Faiz İndirimine İşaret Etti

Sabah Bülteni - Fed, Faiz İndirimine İşaret Etti

Barışcan Yücel  | 20.06.2019 09:44

Fed faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek %2.5 oranında sabit tuttu. Ancak güvercin bir tutum sergileyen Fed 2019 yılı için faiz indirimi sinyali verdi. 17 politika yapıcının 8'i 2019 yılı için daha düşük faiz öngörüsünde bulunurken 8 üye sabırlı olmaktan yana tutum sergiledi. 1 üye ise faiz artışı beklediğini belirtti. Fed'in karar metninden para politikası için "sabırlı" duruş ifadesi çıkarıldı. Fed Başkanı Powell enflasyonun zayıf kalmayı sürdürdüğünü belirtirken, "Olası faiz indiriminin ölçüsünü henüz tartışmadık, faiz indirimi gelen verilere ve risk görünümüne bağlı olacaktır.İmalat, yatırımlar, ticaret zayıfladı. Risklerin görünümü ne kadar baskılayacağını göreceğiz. İstihdam yaratma hala iş gücüne katılım oranından yüksek. Fed, gelen verileri yakından izleyecek. Fed 2019 ve 2020 için çekirdek enflasyon beklentilerini aşağı çekti. Yüzde iki enflasyon hedefinin kredibilitesinin yükselmesine çalışıyoruz. Fed kur hedeflemesi yapmaz, Fed gerektiğinde hızlı politika yanıtı da verebilir." dedi. ABD vadeli endeksleri Fed'in son politika metninde güvercin bir duruş benimsemesinin ardından rekor seviyelere yaklaşırken, dolar küresel bazda değer kaybı yaşadı. ABD 2 yıl vadeli hazine tahvil faizi ise 11 baz puan azalarak %1.75 seviyesine indi.Diğer bir faiz oranı kararı ise Japonya Merkez Bankasından gelirken, Merkez Bankası faiz oranını -%0.1 oranında sabit tuttu.Japonya Merkez Bankası ayrıca geleceğe dönük sözlü yönlendirmesini de değiştirmedi. Japonya Topix endeksi %0.1 oranında artış gösterirken, Şangay Bileşik endeksi yatay seyretti.

Haftanın dördüncü işlem gününde açıklanacak verilere bakıldığında;

10:00 Türkiye Tüketici Güveni (Önceki 55.3)

11:30 İngiltere Perakende Satışlar (Beklenti -%0.5 / Önceki %0.0)

14:00 İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranı Kararı (Beklenti %0.75 / Önceki %0.75)

14:00 İngiltere Merkez Bankası Toplam Parasal Genişleme (Beklenti 435B/ Önceki 435B)

15:30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşından Yararlanma Başvuruları (Beklenti 220K / Önceki 222K)

15:30 Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Beklenti 10.6 / Önceki 16.6)

verileri dikkatle takip edilecektir.

EURUSD

Fed toplantı tutanaklarının ardından küresel bazda değer kaybı yaşayan doların etkisi ile sert yükseliş gösteren parite 1.1220 seviyesini aşarak alıcılı seyrini 1.1253 seviyesinin üzerine taşıdı. Parite kritik 1.1220 ana destek seviyesi üzerinde işlem görmeye devam ettiği sürece yukarı yönlü algının güçlü kalmaya devam edeceğini belirtmek isteriz. Böyle bir senaryoda 1.1285 direnci karşımıza çıkmaktadır. Bu seviyenin aşılması durumunda ise 1.1314 direnci gündeme gelebilir. Ancak yaşanan sert yükselişin ardından paritenin gün içi kar satışları ile karşılaşması durumunda ise 1.1253 ve 1.1220 referans seviyeleri güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 1.1253 - 1.1220 - 1.1103

Direnç: 1.1285 - 1.1314 - 1.1355

ALTIN

Fed kararının ardından sert yükseliş gösteren değerli metal alıcılı seyrini 1394 direncine kadar genişletmiş olsa da bu seviyede hız keserek hafif gerileme kaydetti. Hem teknik hemde psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan 1365 ana destek seviyesi korunmaya devam ettiği sürece yukarı yönlü algının canlı kalmaya devam edeceğini belirtmek isteriz. Günün geri kalan kısmında yukarı yönlü işlemlerin devam etmesi halinde 1394 direnç seviyesini yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin aşılması durumunda ise 1402 ana direnç seviyesi karşımıza çıkmaktadır. Ancak Hafta başından itibaren sert yükseliş gösteren değerli metalin gün içi kar satışları ile karşılaşması durumunda ise 1377 desteği güncelliğini korumaya devam etmektedir. Bu seviyenin altına yaşanacak geri çekilmelerde ise 1365 ana destek seviyesi gündeme gelebilir.

Destek: 1377 - 1365 - 1352

Direnç: 1394 - 1402

GBPUSD

Fed kararının ardından sert yükseliş gösteren parite 1.2668 referans seviyesini aşarak alıcılı seyrini genişletmeyi başardı. Fiyatlamaların 1.2668 ana destek seviyesi üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda yukarı yönlü algının güçlenerek artış gösterebileceğini belirtmek isteriz.İngiltere Merkez Bankası kararı öncesinde yukarı yönlü seyrin devam etmesi durumunda 1.2723 ve 1.2768 dirençlerini yakından takip edeceğiz.Ancak hafta başından itibaren yükseliş gösteren paritenin gün içi kar satışları ile karşılaşması durumunda ise 1.2668 ana destek seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir. Bu seviyenin altına yaşanacak geri çekilmelerde ise 1.2607 desteği gündeme gelebilir.

Destek: 1.2668 - 1.2607 - 1.2529

Direnç: 1.2723 - 1.2768 - 1.2807

Orijinal Makale

Barışcan Yücel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Azər Mahmud
Azər Mahmud

  ... (Devamını Oku)

20.06.2019 12:59 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.