Tahvil Faizleri Neden Yükseliyor? Bu Yükselişi Enflasyon Destekliyor mu?

Tahvil Faizleri Neden Yükseliyor? Bu Yükselişi Enflasyon Destekliyor mu?

Vahap Taştan  | 10.07.2017 16:50

Faizler Neden Bu Kadar Yükseldi?

Son günlerde piyasanın gündeminde değerli metallerin düşüşü ve gelişen ülke para birimleri üzerindeki baskı yer alıyor. İki gündemin arkasındaki ana etkenlerden biri de gelişmiş ülke tahvil faizleri (Daha çok ABD, Almanya ve Fransa) olmakta. Örnek verilecek olursa; çok geriye gitmeye gerek yok, son rallinin başladığı 26 Haziran’dan bu yana hareketler aşağıdaki gibi gelişti.
10072017 tahvil
Bu yükselişin arkasındaki sebepler olarak da merkez bankalarından gelen sıkılaştırma isteğine yönelik sinyalleri izledik. Piyasa sadece tahvil cephesinde fiyatlasa da Fed’in yeni bir faiz artırım olasılığı 2017 yılı için oldukça düşük ki en azından fiyatlama bu yönde ben Fed’i ciddiye alanlar tarafındayım. Burada belki bir dipnot geçmek gerekiyor. Fed’in bilanço küçültme operasyonunu oldukça yavaş ve Fed’in deyimiyle kademeli izleyeceğimiz için önemli bir şok beklentisi içerisinde değilim. Piyasa için asıl sürpriz faiz artırım patikalarının önümüzdeki süreçte gelişimi olacak ve Eylül toplantısındaki projeksiyonu olabilir. 2017’de yeni bir faiz artırım gelmeme ihtimaline karşın tahvillerin aşırı reaksiyonu piyasa beklentileri ile uyuşmuyor. ECB’den de benzer bir adım söz konusu ve Draghi bir an önce sıkılaştırıcı adımlar ya da daha doğru tabir olacaktır genişleyici adımları sonlandırmayı / azaltmayı istediğini belirtiyor. Fakat piyasanın göz ardı ettiği asıl nokta evet merkez bankalarının bu yönde bir talepleri var fakat enflasyon, MB’lerin bu isteğini destekleyecek durumda değil. Hem ABD’de hem de Euro Bölgesinde önümüzdeki dönem için enflasyon beklentileri güçlü değil. En azından bizim beklentilerimiz özellikle ABD için yıl sonuna doğru enflasyonda önemli bir baz etkisi izleyeceğimiz yönünde. Bu da nihai durumda faizlerin yükselişini doğrulamıyor. İngiltere için benzer bir örnek verilebilir fakat faiz artırım tartışması uzun süredir gündemde olduğu ve İngiliz ekonomisindeki toparlanmayı faiz artırımını destekleyecek nitelikte izlediğimiz için İngiltere tarafını bu tartışmanın kısmen dışında bırakıyorum. Buna karşın yükselişin diğer Avrupa tahvilleri ile birlikte hareketi, olası yeni bir hareketin İngiltere tahvillerinde de benzer yansıması olacağına işaret ediyor.

Sonuç:
Merkez Bankalarının sıkılaştırma isteğini ve söylemlerini anlamak gerekiyor. Daha önceki yazılarımızda ABD’de yıl sonuna doğru sadece enflasyon konuşulmayacağını, finansal istikrarın da ana gündemlerden biri olacağını değerlendirmiştik. Merkez Bankaları borsalarda oluşan hareketin henüz reel karşılığını göremiyor. Her ne kadar Avrupa’da Markit raporlarına göre son 6 yılın en iyi büyüme rakamına aday bir ekonomi görsek de ABD için resim ivme kaybına işaret ediyor. Ücret artışlarının beklentileri karşılamaması, PCE fiyat endeksindeki düşüş, sektör bazında kırılganlıklar ve son büyüme rakamında gördüğümüz azalan şirket karlarına karşın borsaların yükselişi Fed’i de düşündürüyor. Bu nedenle Fed’den gelen şahin mesajları da sözlü yönlendirme olarak algılamak, bununla birlikte Fed’in bu söylemini ciddiye almak gerekiyor. Buna karşın tahvil faizlerinin son dönemdeki yükselişini, aşırı bulduğumuzu belirtmemiz gerekiyor. Enflasyonun ve enflasyon beklentilerinin desteklemediği bir görüntü hakim. Bu da faizlerde eski seviyeler olmasa bile yakın zamanda bir düşüş olabileceğini gösteriyor. Bu kırılma ne zaman ve nasıl olur sorusunu veri akışına bırakmak gerekiyor.

Vahap Taştan

_newTouch_Related_Articles

_newtouch_latest_comments

_buttonAddComment
_newtouch_comments_antispam_message
_newtouch_discussion_title
newtouch_comments_reply_comment_hint
_newtouch_comments_antispam_message

_touchRiskDisclosure_message

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
_Logout
Mobile_app_sign_in_pop_up_sign_out_text
_No_Yes
_Cancel_Yes
mobile_app_saving_changes

+