Tahvil Piyasası Karıştı

Tahvil Piyasası Karıştı

Gizmen Nalbantlı  | 06.05.2015 15:33


Sıfıra yakın seyreden tahvil faizlerindeki yükselişler fiyatlarda ciddi dalgalanmalar yaratıyor. Almanya başta olmak üzere Avrupa ve ABD tahvillerinde sert satışlar görüldü.

Tahvil Satışının Nedenleri

Sıfıra yakın seyreden faizlerin daha fazla düşmeyeceği algısı, petrol fiyatları artış ve ekonomideki toparlanma sinyalleri ile birleşince tahvillere satış geldi. Fiyatların yüksek seviyelere çıkması ve daha fazla güçlenme ihtimallerinin zayıflaması düzeltmenin etkisinin fazla hissedilmesine yol açtı.Yunanistan bilmecesinin devam etmesi ve zamanın daralması tahvil faizlerindeki sert yükselişi destekledi. Dünya genelinde tahvil piyasalarındaki kayıp 340 milyar dolar oldu.

Faizlerdeki Yükseliş Dikkat Çekti

Almanya 10 yıllıklarında 0.16’dan 0.60’lara, Fransa 10 yıllıkları 0.42’den 0.90’lara, ABD 10 yıllıklarında ise 2’lerden 2.20’ye yükseliş görüldü. İspanya ve İtalya’da da aynı görüntü ile karşılaşıldı. İngiltere’de tahvil satışlarından nasibini aldı. Faizler 1.65’den 1.95’e kadar yükseldi. Japonya’da tahvillerdeki düşüş Avrupa’daki kadar sert olmadı.

Tahvillere Geri Dönüş Olabilir

Faizlerdeki yükseliş tekrar yatırımcıların ilgisini çekebilir. Böyle bir durumda tahvil alışları ile faizlerde düşüş görülebilir. Faizlerdeki son yükselişte özellikle İtalya ve İspanya faizleri başı çekmişti. Ayrıca parasal genişleme kapsamında tahvil alımlarına devam eden AMB’de tahvil piyasasına destek oluyor. Son rakamlarda bunun sinyallerini vermeye başladı. İtalya ve İspanya 10 yıllıkları sert yükselişin ardından geri çekilmeye başladı. İngiltere tahvilleri ise 6 günlük düşüşü sonlandırdı. ABD 10 yıllıkları ise 2.20 civarında yatay hareketini sürdürüyor.

Gizmen Nalbantlı

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Murat Cengizay
Murat Cengizay

ynv  ... (Devamını Oku)

02.10.2018 15:30 GMT· Cevap
Elsever Ramazanli
Elsever Ramazanli

48 yil sonra 2018  ... (Devamını Oku)

07.05.2018 19:01 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+