TCMB Faizleri Sabit Bıraktı!

TCMB Faizleri Sabit Bıraktı!

Ali Akbulut  | 12.06.2019 16:38

12.06.2019 IşıkFX Akşam Bülteni
TCMB Faizleri Sabit Bıraktı! -
Güne Çin’den gelen ÜFE ve TÜFE rakamları ile başladık. Buna göre Mayıs ayı ÜFE rakamı yıllık bazda yüzde 0.6 artış kaydetse de son dört ayın en düşük seviyesinde gerçekleşerek ticaret savaşlarının imalat yönlü etkisinin olumsuz yankılarını sergilemiş oldu. TÜFE rakamları ise yıllık yüzde 2.7 ile beklentileri aşarken bu artışın spesifik bir nedenden (son dönemde görülen domuz gribi vakası ile yükselen gıda fiyatları) dolayı gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. Çin tarafından devam edecek olursak Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya, Çin'in içişlerine müdahale etmeyi hedefleyen her türlü eylemin başarısızlıkla sonuçlanacağı uyarısında bulunması dikkat çekerken ticaret gerginliği konusunda görüş bildiren Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Çin ile bir ticaret anlaşması olmasa dahi, ABD ekonomisinin bu yıl muhtemelen hala yüzde 3 büyüme hızına ulaşacağını söyledi. Goldman Sachs yetkilisi ise bir ticaret savaşının risk varlıkları için kötü olduğunu ve tarifelerin piyasalara aktif olarak etki ederek "altüst etme" ve "belirsizlik" getirdiğini belirtti. Veri akışında bir sonraki hafta olan FED toplantısı öncesi önemli bir gösterge olan ABD Mayıs ayı TÜFE verisi manşette aylık yüzde 0.1, yıllık yüzde 1.8 şeklinde sonuçlanırken çekirdek TÜFE aylık yüzde 0.1, yıllık yüzde 2 olarak gerçekleşti ve data genel anlamda beklentileri karşılayamadı. Öte yandan gün içinde konuşan Avrupa Merkez Başkanı Mario Draghi, global ticaretin son yıllarda büyük zorluklar ile karşı karşıya olduğunu ve kırılganlıktan kurtulmak için sermaye birikimlerinin derinleşmesi gerektiğini kaydetti ve son ECB faiz metninde yer alan genişlemeci politikanın erteleme kararının arkasında durdu. Ancak Draghi aşağı yönlü risklere dem vurarak ekonomideki büyümenin canlandırılması için yeni yollar bulunması gerektiğinin de altını çizdi.
Yurtiçinde ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile yarın telefonda, ay sonunda ise Brüksel’de görüşmeyi planladıklarını belirterek, Shanahan tarafından gönderilen mektubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ve buna göre gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. İkilinin özellikle S-400 meselesi ile ilgili görüşme detayları önemli olacaktır. TL varlıkları adına günün en önemli maddesi olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararında politika faizi yüzde 24 düzeyinde sabit bırakılırken karar ile yayınlanan metinde TCMB, iç talep ve parasal sıkılaşmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediği vurguladı. Önceki metinde yer alan ‘’gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerinin enflasyon beklentilerindeki yüksek seyri devam ettirdiği’’ ibaresinin kaldırıldığı görülürken fiyat istikrarı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanacağı belirtildi. TCMB’nin bunun dışında daha öncesindeki metinlerde olduğu gibi ekonominin dengelenme eğiliminde olduğu, dış talep gücünün korunduğu ve cari dengelenmedeki iyileşme kaydedildiği söylendi. Bu arada TCMB brüt döviz rezervinin bir haftada 142 milyon dolar düşüş gösterdi ve 7 Haziran itibarıyla 74.90 milyar dolar olduğu açıklandı. Günün geri kalanı için yurtiçinde Mayıs ayı hazine dengesi dışında siyasi-sistematik risk unsurları ile yurtdışında ticaret gerginliği ve Brexit’e ilişkin haber akışları fiyatlamalarda etkili olabilir.

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD


Bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları parite açısından önemliydi. Draghi; Ekonomik büyümeyi canlandırmak için yeni yollar bulunması gerektiğine vurgu yaparken ABD-ÇİN ticaret krizinin Almanya üzerindeki negatif etkilerinin ağırlıklı olmasına dikkat çekti. Bununla birlikte İtalya Ekonomi Bakanı; İtalya, kamu borçlarını azaltmalı ki bu durum piyasa güvenini kazanmasının gerekli olduğunu belirtmesine karşın Kuzey Birliği Lideri Matteo Salvini, Avrupa Birliğinden finansman talebinde olmadıklarını, İtalya’da kaynakları serbest bırakabilecekleri bir politika istediklerini ifade etmesi önemliydi. İtalya’nın 2019 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yüzde 2.1 ile 2.2 civarında olacağını belirtmesine karşılık Euro bölgesindeki iç dinamikler üzerinde kriz yaratan İtalya için Avrupa Birliği üyelerinden Moskovici ise AB kurallarının uygulandığını deklare etmesiyle beraber Euro bölgesi Maliye Bakanlarının bu süreci yarın değerlendireceği ifadeleri tedirginliği artırarak Euro üzerinde baskılara neden oldu. Ancak ABD tarafında gün içinde açıklanan Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi Aylık bazda yüzde 0.1, Tüketici Fiyat Endeksi Yıllık bazda yüzde 1.8’lere gerilemesiyle birlikte FED’in faiz indirimine gitme ihtimali oldukça arttı. Paritedeki sabah Euro kaynaklı değer kayıplarına karşılık ABD tarafından açıklanan verilerle birlikte tepki alımlarına neden oldu. Teknik olarak 1.1340 direnci alıcılı seyrin devamlılığı için önem arz ederken olası düşüş hareketlilikleri için ise 1.1300 ve 1.1280 destekleri kritik olacaktır.

EURUSD

USDTRY


Yurtiçinde siyasi ve jeopolitik risklere yönelik gelişmelerin yanı sıra bugün TCBM Para Politikası Kurulu toplantısı gündemin en üst sıralarında yer aldı. Özellikle hafta açılışında S-400 - F-35 geriliminin tekrardan su yüzüne çıkmasıyla birlikte değer kaybeden TL varlıkları TCMB’nin PPK toplantısında piyasa beklentilerine paralel kararlar alması sonucunda kısmen de olsa değer kazanarak 5.78 seviyelerini test etti. Ayrıca ABD’de beklentileri karşılayamayan manşet enflasyon rakamları da kurdaki geri çekilmeleri destekledi. Ancak bu durum gerek yurtiçindeki risklerin devam etmesi gerekse yurtdışında ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden artış göstermesiyle birlikte sınırlı kaldı. Yayınlanan kararlara baktığımızda ise kurum hali hazırdaki yüzde 24’lük politika faizini sabit tuttu. Kararlarda özellikle Nisan ayı metnindeki; ‘’ gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artış ile enflasyondaki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir ‘’ şeklindeki metnin çıkartılarak yerine ‘’parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir’’ ifadenin eklenmesi dikkat çekti. Günün geri kalanında ise yine dikkatlerimiz ABD ile olan ilişkilere yönelik gelebilecek açıklamaların yanı sıra ticaret savaşları ve Brexit gibi küresel risklere dair gelebilecek haber akışlarında olacak. Teknik olarak ise şuanda 5.73 – 5.70 destek bölgesini önemli görmekteyiz. Bu bölgenin geçilmesi TL lehine hareketlerin başlangıcı olabilir ve 5.50 seviyelerine kadar kademeli olarak bir geri çekilme hareketi görülebilir. 5.73-5.70 bandı üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise 5.82 direncinin önemli bir eşik olduğunu ve geçilmesi halinde yukarı yönlü hareketlerin hızlanabileceğini düşünmekteyiz.

USDTRY

GBPUSD


Britanya cephesinde ekonomik veri açısından sakin bir gün olsa da siyasi krizlerin etkisi fiyatlama açısından önem teşkil etmekte. Yarın partinin Avam Kamarasında oylamaya başlanacak olması ve 22 Temmuz’da son bulacak seçimlerin sonucunda oluşabilecek riskler ve Brexit konusunda bundan sonraki süreçte izlenecek politikalara ilişkin güçlü adaylardan Boris Johnson, anlaşmasız çıkış hedefinin olmadığını ancak Ekim sonuna kadar sürecin gerçekleşmesi gerektiğini belirtmesi oynaklıklara neden oldu. ABD tarafında ise gün içinde açıklanan Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi Aylık bazda yüzde 0.1, Tüketici Fiyat Endeksi Yıllık bazda yüzde 1.8 ile beklentilerin altında kalması ve resesyon sinyallerinin arttığı ABD bölgesinde FED’in faiz indirimine gitme ihtimalini artmasıyla beraber parite Dolar endeksinin geri çekilmesiyle birlikte yukarı ataklar meydana geldi. Teknik olarak bakıldığında ise; alış yönlü işlemlerin hız kazanması için 1.2760 üzerinde kalıcı olması önemli olacakken aksi yöndeki işlemlerin artması için 1.2700-1.2680 destek seviyeleri takibimizde olacaktır. Gününde devamında Brexit ile ilgili gelebilecek haber akışların yanı sıra küresel tarafta risk unsurlarından olan ABD-ÇİN ticaret görüşmeleriyle ilgili açıklanabilecek haber akışları parite açısından sert fiyatlamalara neden olabilir.

GBPUSD

BRENT PETROL


Günün ilk saatlerinde açıklanan ABD API verileri, ABD ham stoklarının Haziran ayının ilk haftasında 481.000 varillik bir azalış beklentisi karşısında 4.9 milyon varil artarak 482.8 milyon varile yükselmesi petrol fiyatlarında sert satış hareketini beraberinde getirdi. Bununla birlikte Rusya petrol üretimi haziran ayının ilk 10 gününde ortalama olarak 11 Milyon 40 Bin varile ulaşması da satış hareketlerini destekler nitelikteydi. Küresel tarafta Japonya Başbakanı Abe’nin gerginliği azaltmak için İran liderleriyle görüşeceğini açıklamasıyla birlikte petrol fiyatlarında bir baskı oluştu. Gününde devamında ise Enerji Bilgi İdaresi (EIA), Stok ve Üretim verileri fiyatlama için önemli olabilir. Bununla birlikte OPEC ve OPEC+ üyesi ülkelerle birlikte önemli üreticilerden gelebilecek açıklamalar ve küresel çapta önem arz eden risk unsurlarının durumuna dair gelişmeler petrol talebini ortaya çıkaracak projeksiyonlar fiyatlar açısından sert fiyatlamalara neden olabilir. Teknik olarak baktığımda ise 60.30 desteğinin kırılması halinde 59.90-59.40 seviyeleri önemli olacaktır. Aksi yönde alış işlemlerinin tekrar hız kazanması açısından ise 61.60 direnci takip edilmesi gereken kritik seviyedir.

BRENT PETROL

ONS ALTIN


Hafta başında ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin ile yaşanan ticaret savaşlarına yönelik ılımlı açıklamalarıyla birlikte düzeltme hareketi gerçekleştiren Değerli Metal, bugün yine Başkan Trump’ın söylemleri sonrası yukarı yönlü ataklarına devam etti. Özellikle bu ay sonunda yapılması beklenen G-20 zirvesinde bir ticaret anlaşması yapılacağına yönelik oluşan pozitif beklentiler sonrası artan küresel risk iştahı, Trump’ın anlaşmayı beklemeye aldıklarına yönelik açıklamaları sonrası yerini tedirginliğe bıraktı ve güvenli liman varlıklarının talep görmesiyle birlikte Ons altında 1333 seviyelerine kadar ataklar görüldü. Diğer tarafta ABD’de hayal kırıklığı yaratan manşet enflasyon rakamları da alış yönlü işlemlere katkıda bulundu. Teknik olarak ise fiyatlardaki artış sonrası kritik olarak gördüğümüz 1342 direncine yaklaşan emtia bu seviyeyi kırması alında alışlarını hızlandırabilir. Özellikle 1342 seviyesi üzerinde yaşanacak kapanışlar ilk etapta 1360 ana direncini hedef haline gelebilir. 1342 noktası altında yaşanacak düzeltme hareketlerinde ise 1330, 1327 ve 1323 destekleri takip edilebilir. Özellikle 1323’ün geçilmesi satış yönlü hareketleri hızlandırabilir.

ONS ALTIN

Ali Akbulut

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+