Ticaret Savaşı Sebebiyle Petrol Fiyatlarının Düşmesi Trump'ın Planı Mıydı?

Ticaret Savaşı Sebebiyle Petrol Fiyatlarının Düşmesi Trump'ın Planı Mıydı?

Investing.com  | 24.05.2019 10:31

Eğer ABD-Çin ticaret savaşından memnun olan biri varsa, o da Donald Trump. ABD Başkanı iki hafta önce bunu açıkça dile getirdi: "İçinde bulunduğumuz pozisyonu seviyorum, dedi ve devletin yüksek gümrük vergilerinden elde edeceği gelir hakkında keyifli bir şekilde konuştu ancak ekonomistler bunu da reddediyor. Trump tüm bunları Huawei hamlesini yapmadan önce, Pekin birçok alanda misilleme yapmaya hazırlanırken söyledi.

Ancak geleneksel şekilde tweetlerinde bahsetmese de, Trump'ın Çin'i ticarette cezalandırmak dışında memnun olduğu bir konu daha var: düşük petrol fiyatları.

Ticaret savaşının bu hafta piyasada yarattığı sorunlardan en büyük kaybı yaşayanlardan biri petrol oldu.

WTI 15 Dakikalık Grafik - Powered by TradingView

ABD ham petrol benchmarkı West Texas Intermediate Çarşamba günü %6 düşerek geçtiğimiz ayın desteği olan varil başına 60 Dolar'ın altına geriledi. İngiliz küresel petrol benchmarkı Brent ise %5'lik düşüşle varil başına 70 Dolar'ın altına indi. Bu, yıl başından ve Aralık'ta OPEC'in üretim kesintilerine başlamasından bu yana petrol için en kötü işlem günüydü. Cuma günkü erken Asya seansında WTI haftalık %7'lik, Brent ise %6'lık düşüşe doğru ilerledi ancak geçen yıl aynı tarihe göre sırasıyla %29 ve %27 yüksekte kalmayı sürdürdüler.

Makro ortamdaki en yüksek riskli varlıklardan biri olması sebebiyle petrolün mevcut koşullarda bu kadar savunmasız kalması şaşırtıcı değil.

Trump Ticaret Savaşını Neden Şimdi Tırmandırıyor?

Ancak tüm bunların zamanlaması belirsizliğini koruyor.

Trump Çin teknoloji sektörüne karşı neden özellikle şimdi harekete geçtiği konusunda bir açıklama yapmadı. Sadece Çin'e ticaret konusunda yaptığı baskıyı inatçı bir şekilde sürdürüyor gibi gösterdi.

Evet, aylardır müzakere ettiğiniz partinin daha önce üzerinde uzlaşma sağlanmış konuları yeniden masaya getirmesi sinir bozucu olabilir.

Ancak, eğer tarihin gösterdiği bir şey varsa, o da Çin'in ticaret konusunda hiçbir zaman kurnazlıkla yenilebilecek taraf olmadığı.

Trump geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği mitinglerde seçmen tabanına ABD için 'en iyi anlaşmayı' elde etmekte odaklı olmayı sürdürdüğünü ve ticaret savaşındaki tırmanmanın ABD'nin iyiliği için gerekli olduğunu söyledi. Eski başkan Barack Obama'yı ise ABD'nin çıkarlarını bilerek gözardı etmekle suçladı.

Yine de, geçen yıl Aralık ayında Buenos Aires'te gerçekleşen G20 zirvesinde Çinli lider Xi Jinping ile görüşmesiyle başlayan altı aylık müzakere sürecinin ardından, hem de iki taraf da müzakerelerin iyi gittiğine ve bir anlaşmanın kaçınılmaz olduğuna yönelik sayısız açıklamalarda bulunmuşken Trump'ın bir anda tüm bu ilerlemeyi çöpe atması hiç mantıklı gelmiyor.

Mueller soruşturmasının sona ermesine rağmen Demokratlar'ın Trump'ın 2016 seçimlerini kazanmak için Ruslar'dan yardım aldığı konusunda ısrarcı olması sebebiyle Trump'ın potansiyel bir görevden alınmayla karşı karşıya olmaya devam etmesiyle, rakiplerinin Trump'ın motivasyonun siyasi menfaat olduğunu düşünmesi sürpriz değil. Bu teoriyi ticaret savaşından zarar gören ABD'li çiftçilere yaptığı 16 milyar Dolar'lık yardım gibi hamleleri sağlamlaştırıyor. Bu hamlelerin Kasım 2020 seçimlerine hazırlanırken seçmen tabanının, özellikle de orta batı bölgesindeki soya fasulyesi yetiştiricilerinin Trump'ı daha çok sevmesini sağlaması güçlü bir ihtimal.

Düşük Petrol Fiyatları Her Zaman Trump'ın Gündeminde

Beğenin ya da beğenmeyin, piyasadaki mevcut çöküşün ticaret savaşının getirdiği beklenmedik bir 'bonus' oluşuna bakılmaksızın düşük petrol fiyatları her zaman Trump'ın gündeminin ilk sıralarında yer aldı.

Hatta, Trump'ın Çin hamlesinin İran ve Venezuela'ya yönelik savaşlarının yarattığı gerilimi bir anda dengelemesi (ki sadece bir hafta önce bu olaylar ham petrol fiyatlarını 2019'un zirvelerine çıkarmıştı) tesadüf yerinde bu sonuçları almaya yönelik ciddi bir planlama yaptığını gösteriyor.

Trump Çin'e yönelik yeni gümrük vergilerini 5 Mayıs'ta başlatsa da, Huawei yasakları 15 Mayıs'ta getirildi. Bu da, OPEC+'in 19 Mayıs'ta gerçekleştirdiği ve enerji dünyasına sonucun ne olacağının sinyalini daha önceden verdiği (bu yıl ham petrol fiyatlarının %40'a yakın yükselmesine rağmen Suudiler'in üretim kesintilerini kısma gibi bir niyeti yok) toplantının hemen öncesindeydi.

Tabii ki, petrol fiyatlarında bu hafta yaşanan düşüşün tek sebebi Çin değildi. ABD ham petrol stoklarının ikinci haftada da ortalama yaklaşık 5 milyon varillik sürpriz bir artış göstermesi ve ABD'deki yaz araç kullanımı döneminin başlangıcı olan Anma Günü öncesinde rafineri işlemlerinin durması da düşüşte etkili oldu.

Başkan Trump'ın sadece istediği petrol fiyatlarını elde edebilmek için Çin ile yapılan ticaret görüşmelerini duraklattığını iddia etmek, Trump taraftarlarına bir hakaret gibi görünebilir.

Ancak, analistlerin Brent'i 90 Dolar'ın üzerine çıkarabilecek durdurulamaz bir petrol yükselişinin önündeki tek engel olarak bir ticaret anlaşmasına ulaşılamamış olunmasını göstermesiyle, Trump'ın bunu ne kadar istediği merak konusu.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+