TL Faiz İndirim Beklentisini Fiyatlıyor Mu?

TL Faiz İndirim Beklentisini Fiyatlıyor Mu?

Murat Akel  | 11.09.2019 16:52

Yarın gerçekleşecek olan TCMB PPK toplantısına ilişkin piyasaların faiz indirim beklentisi 275 baz puan seviyesinde yer alıyor. Diğer taraftan ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin artan iyimserliğin gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde olumlu etki yarattığı görülmekte. İngiltere ile beraber global resesyon endişelerinin bir miktar azalması, ve merkez bankalarından gelen gevşeme adımları sonrasında piyasalardaki artan risk iştahı ile TL varlıklarının da güçlü duruşunu sürdürdüğü görülmekte. TL varlıkları üzerindeki en büyük tansiyon Merkez Bankası’nın faiz indirim senaryosu ile ilgili olarak artan belirsizlikler ve beklenenden daha büyük bir faiz indirimi riskinin artmış olması olarak gösterilebilir. Özellikle TCMB’den beklentilerin üzerinde bir faiz indirim kararı gelmesi durumunda TL varlıkları üzerindeki değer kayıpları artabilir. Bu ihtimalin devamında ise EURTRY paritesinde 6,42 seviyesi üzeri fiyatlamalar oluşabilir. Toplantıdan çıkacak olan faiz indirim kararının yanı sıra ayrıca Ekim ve Aralık ayı PPK toplantısına ilişkin verilecek olan sinyallerde önemli. Faiz indirim kararı beklentiler dahilinde gerçekleşse dahi gelecek dönem toplantılarına ışık tutulması Türk Lirası üzerinde değer kaybı yaratacak bir diğer unsur olarak ön plana çıkıyor.

Euro Bölgesi tarafına bakacak olursak ise birçok merkez bankasının parasal genişleme sinyali vermesinin akabinde ECB toplantısına ilişkin beklentilerin arttığı görülüyor. Diğer taraftan İngiltere tarafında Brexit’in anlaşmasız gerçekleşme ihtimali zayıflarken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 31 Ekim tarihi ile ilgili olarak sürdürdüğü ısrarcı tavrı Euro varlıklarını baskılamaya devam ediyor. Yarın gerçekleşecek olan ECB toplantısında alınacak olan bir faiz kararı veya atılacak olan herhangi bir adım Euro bazlı ürünlerde ani fiyatlama hareketine neden olabilir. Ayrıca ECB Başkanı Draghi’den gelecek olan açıklamaların seyri ise ayrı bir izlenmesi gereken gelişme olarak ön plana çıkıyor.

EURTRY’nin teknik görünümüne bakacak olursak, 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,32 seviyesi üzerine yerleşmiş olan paritede 6,42 direncini öncelikli olarak izliyoruz. Bu oluşumun devamında ise paritenin 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,4850 direncini aşması halinde alım potansiyelinin artması beklenebilir. Böylece paritede tekrardan 6,60 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklar oluşabilir.

EURTRY
GELİŞEN PİYASALAR

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Ahmet Paşaoğlu
Ahmet Paşaoğlu

Yaktın Bizi  ... (Devamını Oku)

12.09.2019 12:47 GMT· Cevap
fatih tpz
fatih tpz

275 değil bugün minumun 350 puan inririn yoluna gidilecektir faiz indirim fiyatlamasini TL yapti zaten  ... (Devamını Oku)

12.09.2019 05:05 GMT· Cevap
David zvezda
David zvezda

merkez bankasi aptal olmadigi icin faiz indirimini 150-125 aralığında tutacaktır boylece dolar da 5.73 altını görecektir. YTD  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 19:30 GMT· Cevap
David zvezda
David zvezda

merkez bankasi aptal olmadigi icin faiz indirimini 150-125 aralığında tutacaktır boylece dolar da 5.73 altını görecektir. YTD  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 19:30 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+