Trump'ın Yeni Hamlesi Öncesinde Rusya Petrol Fiyatının Düşmesine İzin Verecek mi?

Trump'ın Yeni Hamlesi Öncesinde Rusya Petrol Fiyatının Düşmesine İzin Verecek mi?

Investing.com  | 11.06.2019 10:42

Beste hazırdı. Rusların tek yapması gereken Suudiler'le birlikte şarkıyı söylemekti. Ancak sonuçta ortaya çıkan şarkı OPEC'in ihtiyaçlarıyla hiç ahenkli olmadı.

OPEC +10'in—Suudi liderliğindeki OPEC ve Rus liderliğindeki 10 müttefiklerinin petrol fiyatları için destek mekanizması olan—üretim kesim anlaşmasından bahsediyoruz.

25 Haziran'da gerçekleşecek OPEC üyeleri toplantısına ve bundan bir gün sonra gerçekleşecek Rus liderliğindeki müttefikler toplantısına sadece iki hafta kalmışken, Ruslar Suudiler'in petrol fiyatlarında bir başka çöküş yaşanmaması için yılın ikinci yarısında da gerekli olduğunu iddia ettiği üretim kesintilerine desteğini göstermekte aceleci davranmadı.

Meksika Vergilerinin İptalinin Getirdiği Rahatlamanın Ardından Petroldeki Yükselişi Uzatmak İçin Bir Fırsat Kaçtı

ABD Başkanı Donald Trump'ın son anda Meksika'ya gümrük vergisi uygulamama kararını takip eden Rus tepkisi—ya da tepkisizliği—Pazartesi günü OPEC'in ve petrol boğalarının petrol fiyatlarını yukarıya taşıma fırsatını elinden kaçırmasına neden oldu.

WTI 300 Dakikalık Grafik - Powered by TradingView

ABD West Texas Intermediate ham petrol Trump'ın Meksika'ya yönelik tutumundaki değişime yönelik ilk haberlerin gelmesinden sonraki iki seansta elde ettiği %4'lük yükselişin ardından Pazartesi'yi %1,3'le kapattı. Küresel petrol benchmarkı Brent de önceki iki seansta elde ettiği %4'lük kazancı kaybederek Pazartesi gününü %1,6'lık düşüşle tamamladı. Bunun tersine, Wall Street'in kilit hisse endeksleri hisse tacirlerinin Trump'ın Meksika kararını kutlamasıyla birlikte yaklaşık %1 yükseldi.

Petrol fiyatları Salı günkü Asya seansında yükselse de, bu toparlanma zayıf göründü.

OPEC Rusya'nın İlk Olarak 'Dinamiklerini' Düzenlemesine İzin Verecek

OPEC içindeki en nüfuz sahibi petrol bakanı olan Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih, Pazartesi günü üretim kesintilerinin uzatılması için onay vermesi beklenen ülkenin Rusya olduğunu belirterek petrol piyasasının Rusya'ya yönelik endişelerini onayladı.

Moskova bazlı haber kanalı Tass'a verdiği röportajda Falih "Rusya'nın kendi dinamiklerini düzenlemesini bekleyeceğim," dedi. "Yılın ikinci yarısında tam olarak ne kadar oranda bir üretim yapılması gerektiğine dair ülke içinde tabii ki bir tartışma var."

Dünyanın en büyük petrol şirketi olan Rus Rosneft'in (OTC:OJSCY) CEO'su da ülkenin pazar payını ABD'ye kaptıracağı konusunda uyarıda bulunarak Moskova'yı OPEC'le bir üretim kesintisi anlaşması yapmaması için ikna etmeye çalışanlardan. Igor Sechin'in uyarısı, ABD'nin ham petrol üretiminin geçen ay rekor zirve olan günlük 12,4 milyon varile ulaşmasının ardından geldi. Bu arada ABD ham petrol ihracatı da Suudi ve Rus üretim kesintilerinin etkilerini göstermesinin ardından bir önceki zirve olan günlük 3,6 milyon varile yakşlaşarak 3,4 milyon varile ulaştı.

Tüm dünya, yılın ilk dört ayında petrolde görülen %40'ın üzerindeki yükselişin—büyük kısmı Suudiler olmak üzere—OPEC +10'un Aralık'tan bu yana ayda 1,2 milyon varillik düzenli kesintiler sayesinde gerçekleştiğinin farkında. Bu yükseliş; Meksika'ya yönelik gümrük vergileri, yükselen ABD ham petrol üretimi ve stokları ile sürekli kötüleşen ABD-Çin ticaret savaşının neden olduğu elden çıkarmalardan önceydi. Aynı zamanda Ruslar olmadan OPEC'in mevcut gücüne sahip olamayacağı da kabul ediliyor.

Bu Boşlukta Petrol Fiyatlarına En Büyük Zararı Rusya Veriyor

Buna rağmen, şu an Ruslar petrole yardım etmekten çok zarar veriyorlar.

Pazartesi günü, Moskova'nın OPEC baş müzakerecisi Enerji Bakanı Alexander Novak yeni bir üretim kesintisi anlaşması olmadan ham petrolün varil başına 30 Dolar'a kadar düşebileceğini söyleyerek tartışmayı hiç beklenmedik bir yöne çekti.

Bu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek olsa bile, piyasanın OPEC'in en önemli müttefiğinden duyması gereken şey değil.

Hatta, Novak'ın mantığını tersine çevirip şunu sorabiliriz: ABD benzin talebinin en yoğun dönemi olan yaz trafiği zirvesi öncesinde petrolün temel değeri sadece bu mu?

Bu yetmezmiş gibi Rus Enerji Bakanı bir de "Temmuz'da dengeli bir karar alabilmek için petrol piyasasının gözlemlenmesi gerektiğini" söyledi.

Trump'ın Yeni Hamlesi Öncesinde Rusya ve OPEC Harekete Geçecek Mi?

Ruslar OPEC +10 görüşmelerini Temmuz'a ertelemek isterken Suudiler'in Haziran takvimine bağlı kalmaya niyetli olmalarıyla birlikte Novak'ın "Temmuz" demesi endişeli koruma fonları ve diğer petrol tacirleri için yeni tehlike işaretleri yarattı. OPEC'in önemli bir üyesi olan ancak ABD yaptırımları sebebiyle petrolünü serbestçe ihraç edemeyen İran da toplantıyı Temmuz'a ertelemeye karşı çıkmıştı.

Önümüzdeki iki hafta içinde OPEC'te yaşanacak gizli anlaşmalar ve gelişmeler düşünüldüğünde, kartelin ve Ruslar'ın Mayıs'taki çift haneli kayıpları telafi etme fırsatını gerçekten kaçırmak isteyip istemedikleri sorulmalı.

Bu yerinde bir soru çünkü bu yıl petrol fiyatlarına en büyük zararı veren faktör olan Trump piyasaya yeni bir sürpriz yaşatabilir.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+