ABD Doları İçin FOMC İyi mi Kötü mü?

ABD Doları İçin FOMC İyi mi Kötü mü?

Kathy Lien  | 16.09.2020 12:38

Bu makale 16.09.2020 tarihinde İngilizce olarak yayınlanmıştır.

BK Asset Management Döviz Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Fed’in Çarşamba günkü para politikası duyurusu, bu haftanın takviminde en önemli olay riski ancak çoğu yatırımcı bunun ABD dolarını ne kadar etkileyeceğini merak ediyor. Pazartesi günü Amerikan doları, güvercinlik beklentisi üzerine majör dövizler karşısında düşük işlem görürken bugün fiyat aksiyonu karışık. Dolar, yen karşısındaki düşüşünü sürdürse de euro karşısında güçlendi. Sterlin ile Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları gibi diğer dövizler, Amerikan doları karşısında günü yüksek bitirdi ancak önceki yüksek seviyelerden düşüş yaşadı. Bu da New York seansı sırasında USD/JPY haricinde doların talep gördüğü anlamına geliyor.

Yatırımcılar neden dolar alıyor? Borsaların art arda üçüncü günde de yükselmesiyle birlikte bunun sebebi riskten kaçınma değil. Hazine verimleri de yüksek ancak esas sebeplerinden biri, Empire State imalat endeksinde görülen büyük artış. Ekonomistler, endeksin 3,7’den 6,9’a çıkmasını bekliyordu ancak 17’ye sıçradı. New York eyaletinin düşük enfeksiyon oranı ve yeniden açılış sürecinin devam etmesi, imalat sektörünün 2018’den beri gördüğü en hızlı tempoda iyileşmesine yardımcı oldu. Bazı eyaletler geçen ayki virüs vakalarında artış raporlasa da bunlar katı karantina tedbirlerine yol açmadı, yani toparlanma devam etti.

Fed toplantısı sonucunda para politikasında değişim olması beklenmiyor. Esas ilgi ekonomik projeksiyonlarda ve noktasal grafik tahminlerinde olacak. FOMC açıklamasındaki dilin, merkez bankasının yeni enflasyon stratejisini açıklamak üzere kurulacağını biliyoruz. Ağustos ayında Başkan Jerome Powell, uzun vadeli fiyat istikrarı yakalamak için enflasyonun merkez bankasının hedeflerini aşmasına izin verecekleri yeni bir çerçeve sundu. Bu yeni yaklaşım, enflasyonun %2 hedefinin altında kaldığı yaklaşık on yılın ardından benimseniyor. Bankanın ekonomik projeksiyonları ile noktasal grafiği bu değişimleri, fiyat büyümesi için düşürülen beklentiler ve gecikmiş sıkılaşma ile yansıtabilir. Bununla birlikte Fed, büyüme görünümünü artırabilir ki bu da doların yükselmesine yetebilir. Çünkü faiz kararını yaklaşırken yatırımcılar, güvercin bir tutum için konumlanmış durumda.

Temmuz ayındaki son politika toplantısından bu yana tüketici harcaması zayıfladı, güven düştü ve iş büyümesi yavaşladı. Ancak konut piyasasında gelişme yaşandı ve ISM anketlerine göre imalat aktivitesi daha hızlı bir tempoda yükselirken hizmet aktivitesi istikrara kavuştu. Nitekim Powell, Fed’in yeni enflasyon stratejisini duyurduğunda dolar tam da bu sebeple zayıflamak yerine güçlendi. Powell’ın o zamanki açıklamaları da virüsün vurduğu bölgeler dışında ekonomiyi sağlıklı olarak tanımladığı için bir nebze iyimserlik içeriyordu. Yani dolar, FOMC sonrası güçlenirse şaşırmayacağız ancak bu sorunsuz bir şekilde olmayacak. Noktasal grafik aracılığı ile faiz artırımı beklentilerindeki azalmalar, doları önce düşürebilir ancak günü yüksek bitirebilir. ABD perakende satışları, para politikası duyurusundan önce yayınlanmış olacak ve faiz kararı için beklentileri belirleyebilir.

U.S. Economic Indicators.

Bugünün en güçlü dövizleri Yeni Zelanda doları, yen ve Avustralya doları oldu. Karantina kısıtlamalarının gevşemesi ve mandıra fiyatlarının yükselmesi ile NZD ralli yaparken Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) tutanakları sonrasında ve daha güçlü Çin verileri üzerine AUD canlandı. İngiltere ve Kanada TÜFE raporları Çarşamba günü yayınlanacak. PMI’lara göre İngiltere’deki enflasyonist baskı artarken Kanada’da fiyatlar düştü. Bu hafta takvimde İngiltere Bankası faiz oranı kararının olması ile birlikte İngiltere verilerinin GBP üzerindeki etkisi, Kanada verilerinin Kanada dolarına olan etkisinden daha fazla olabilir.

Kathy Lien'in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

Kathy Lien

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Mr King
Mr King

Bu sisiklinin dediklerinin tersini yapın kazanırsınız  ... (Devamını Oku)

16.09.2020 09:44 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.

';