Yükselen Tahvil Getirileri Bir Karar Vermeye Zorlarken, Yatırımcılar 2 İkilemle Karşı Karşıya

Yükselen Tahvil Getirileri Bir Karar Vermeye Zorlarken, Yatırımcılar 2 İkilemle Karşı Karşıya

Investing.com  | 23.02.2021 16:16

Yatırımcılar, devlet tahvil getirilerinin yükselişiyle birlikte tetiklenen bazı ikilemlerle karşı karşıya. Yükseliş, yatırımcıları cevap arayışına yönelten bir baskı yaratıyor.
 
1. İkilem: Bir devlet teşviği olsa da olmasa da, yılın ikinci yarısında ekonomide güçlü bir iyileşme beklentisi ABD Hazine tahvillerinde ve diğer devlet tahvillerinde bir elden çıkarmaya yol açıyor.
 
Bunun bir sonucu olarak, tahvil getirileri genel bir yükselişte (tahvil getirileri tahvil fiyatlarına ters hareket eder). Anca bu yükselen tahvil getirileri tahvilleri daha cazip hale getiriyor ve merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmeye yönelik bir hamle yapma ihtimalini artırıyor—ikisi de hisseler için kötü haber.
 
2. İkilem: Tahvil getirilerinin yükselmesinin bir diğer nedeni de, yatırımcıların enflasyonun yeniden yükselişe geçmesi konusunda endişelenmeye başlamaları ve tahvil getirilerinin bu endişeyi yansıtmasını istemeleri.
 
FED üyeleri bu endişeleri paylaşıyor gibi görünmüyor ve faiz oranlarını en düşük seviyede tutacaklarını söylemeye devam ediyor. FED'e göre deflasyon da hala enflasyon kadar büyük bir endişe. FED üyeleri şu an işsizliği düşürmenin daha önemli bir hedef olduğunu belirtiyor. Bu da sadece işsizlik oranını düşürmek değil, aynı zamanda bu düşüşün tüm sektörlerde çalışanlara faydalı olmasını sağlamak anlamına geliyor.
 
Ancak enflasyon beklentileri FED'in %2'lik hedefinin üzerine çıktı ve geleneksel olarak enflasyonda yükselişin habercilerinden biri de, beklentilerin yükselmesidir.
 
Yatırımcılar bu ikilemler karşısında ne yapacak?
 
Şimdilik bunun için bir cevaba sahip değil gibi görünüyorlar. Hazine tahvil getirileri Pazartesi günü yükselişlerine devam etti ve 10 yıllık benchmark tahvilin getirisi yılın başındaki %0,90'a kıyasla %1,4'e yaklaşarak yılın en yüksek seviyesini gördü. S&P 500'ün ölçtüğü şekilde hisse piyasası inişli çıkışlı düşüşünü sürdürürken, NASDAQ daha da büyük bir kayıp yaşadı ve Dow Jones ise kayıplarını sonlandırarak küçük bir kazanç elde etti.
 
Alman 10 Yıllık Tahvil Getirisi Haftalık TTM

Avrupa'da hem Avrupa Birliği'nin, hem de Almanya'nın benchmarkı olan Alman 10 yıllık tahvil getirisi yükselişini sürdürdü ve yıla %-0,60'ta başlamanın ardından %-0,33'ün hemen altına kadar ulaştı.
 
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Pazartesi günü AMB'nin ekonomik iyileşmenin çizgisinden çıkmamasını sağlamak adına tahvil getirilerini, özellikle de uzun vadeli tahvilleri temkinli bir şekilde takip edeceğini söyledi.
 
Lagarde'ın açıklamaları Alman ve Fransız devlet tahvillerinde getirileri düşürdü (ve hisse piyasalarının zararlarını durdurmasını sağladı) çünkü Lagarde görüşlerini AMB'nin neredeyse sınırsız tahvil alım imkanıyla destekleyebilir.
 
Allianz'ın baş ekonomi danışmanı olan piyasa uzmanı Mohamed El-Erian ise daha temkinli bir hale geliyor. El-Erian Pazartesi günü CNBC'ye "Tahvil getirilerinin yükselmesi için iyi nedenler var: ekonomik aktivite. Aynı zamanda kötü nedenler de var: enflasyon," dedi ve ekledi:
"Uzun zamandır büyük bir mali desteği savunanlar bile dahil olmak üzere, ekonomistler dikkatli olma çağrısı yapıyor. Büyük bir adım, belki gereğinden fazla büyük olabilir."
 
"Büyük adım" ise tabi ki eski FED Başkanı ve yeni Hazine Bakanı Janet Yellen'ın desteklediği çizgi ve Yellen Başkan Joseph Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik planını savunuyor. Birçok analist bu paketin çok büyük, çok maliyetli ve belki de gereksiz olduğunu söyleyerek Yellen'ın karşısında yer alıyor.
 
Temsilciler Meclisi ve Senato'daki Demokratlar paketi 11 milyon insanın işsizlik ödeneklerinin kesileceği 14 Mart'a kadar geçirmek istiyor. Ancak bazı Demokrat senatörler desteklerine karşılık bazı şartlar sunuyor ve partinin Cumhuriyetçiler karşısında Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in eşitliği bozan oyuyla kazanması için 50 oyun tamamına ihtiyacı var.
 
FED Başkanı Jerome Powell bu hafta hem Temsilciler Meclisi'nde, hem de Senato'da yarı yıllık ifadesi kapsamında konuşacak ve yatırımcılar Powell'ın fazla şahin bir tutum sergileyeceği ve para politikasında bir sıkılaşmaya dair bir işaret vereceği, ya da daha kötüsü, tahvil getirilerindeki yükseliş konusunda fazla kayıtsız kalacağı konusunda endişeli.

Investing.com

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Ersin Özen
Ersin Özen

Teşekkür ederim. Bundan sonra Powell'in konuşmasını dinleyip bu makalenin devamını sizden bekliyor olacağım.   ... (Devamını Oku)

23.02.2021 14:31 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.