Yurtiçinde; TCMB’nin PPK Kararları İle TL Varlıklarında Oynaklık Düzeyi Artabilir!

Yurtiçinde; TCMB’nin PPK Kararları İle TL Varlıklarında Oynaklık Düzeyi Artabilir!

Yusuf Kavak  | 12.06.2019 08:27

12.06.2019 IşıkFX Günlük Forex Bülteni -
Yurtiçinde; TCMB’nin PPK Kararları İle TL Varlıklarında Oynaklık Düzeyi Artabilir!
Dün, küresel cepheden yine; sistematik risk unsurlarının durumu öncelikli olarak takip edildi. Önceki gün ABD Başkanı Donald Trump’ın yapmış olduğu açıklamalarda: Çin’in G20’ye katılmaması halinde gümrüksüz kalan Çin ürünlerine de hızla gümrük vergisi koyulacağını söylemesi sonrası, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in G20 Zirvesi’ne katılacağının Trump tarafında teyit edilmesi ile küresel risk alma iştahında sabah saatlerinde bir miktar toparlanma görüldü. Ancak, Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen: Xi ve Trump arasında yapılması düşünülen toplantının henüz netleşmediği ve ABD’nin ticaret gerginliğini yükseltmekte ısrar etmesi halinde Çin’in buna ABD firmaları üzerinden yanıt verilebileceğine dair açıklama ise, Ticaret Savaşları’na dair tedirginliği canlı tutan bir gelişmeydi. Akşamüzeri ABD Başkanı Donald Trump tekrar sahneye çıkarken: Euro ve diğer para birimlerinin ABD Doları karşısında olmaları gereken değerlerinin altında olduğu ve ABD’deki faiz oranlarının yüksek olmasının FED’in suçu olduğu yönündeki açıklamaları ile kısmi oynaklıklar oluşturdu. Dün, Avrupa Merkez Bankası adına konuşan üyelerden Olli Rehn: ABD-Çin ticaret savaşının yakın zamanda yatışmasının mümkün olamayabileceği uyarısında bulunurken, bu bağlamda Euro Bölgesi’nde de ekonomik zayıflamanın olması halinde; ECB’nin faizleri daha da indirmek ve QE(Parasal Gevşeme)’yi yeniden başlatmak dahil olmak üzere gerekli tedbirleri alacağını söyledi. Brexit konusunda ise gözler; Birleşik Krallık cephesinde Theresa May’in istifa etmesi sonrası Muhafazakâr Parti’de Başbakan aday adayı konumundaki 10 kişiden gelen açıklamalara çevrilirken, ülkeden gelen ekonomik veriler ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) yetkililerinden gelen açıklamalar ile birlikte Pound başta olmak üzere piyasa fiyatlamalarına etki etti.

Yurt içi tarafta ise; Pentagan’dan gelen Türk pilotların F35 eğitimlerinin sona erdirildiği yönündeki açıklama ve ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen “ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi” başlıklı kararın yanı sıra, Londra swap piyasasındaki hareketlerle kurlarda TL aleyhine fiyatlamalara neden oldu. Yapılan tahvil ihaleleri sonucunda bugünkü itfa için gerekli meblağ tamamlanırken, CDS ve tahvil faizleri tarafında oluşan kısmi oynaklıklar da etkiliydi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’den ise: Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekteki büyümesi(çeyreklik bazda) sonrası, ikinci çeyrekte yeniden küçülme beklendiği ve 2020-2021’e kadar da trend seviyelerine dönmesinin öngörülmediği yönünde gelen açıklamaların yanı sıra; dış finansman ihtiyacının kırılganlığı devam ettirdiği ve olası ABD yaptırımlarının TL üzerinde güven kaybına yol açabileceğinin vurgulanması da kritikti. Bugün, Küresel çapta yine; Ticaret Savaşları, İran ve Brexit gibi kritik risk unsurlarının durumunu öncelikli olarak yine izleyeceğiz. Ayrıca; FED, ECB ve BOE gibi majör merkez bankalarının ileriye dönük hamlelerine dair öngörülerin de tartışılmaya başladığı bir ortamda, Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Mario Draghi başta olmak üzere yetkililerden gelecek açıklamalar ve ekonomik takvimde bu bağlamda takip edeceğimiz ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri de kritik olacak. Yurt içi tarafta ise yine; jeopolitik ve siyasi risk unsurlarına dair gelebilecek haber akışları ilk etapta dikkatle takip edilecek. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın bugün yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası faiz ve politika kararlarına dair gelecek açıklama metni de TL varlıklarında oynaklıklara neden olabilir.

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD


Paritede dün Asya seansında: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump arasında G20 Zirvesi’nde bir görüşme yapılacağının teyit edilmesi ile yukarı yönlü ataklar oluştu. Akabinde ise; gerek Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklama, gerekse Avrupa Merkez Bankası(ECB) üyelerinden Olli Rehn’in: QE ve faiz indirimlerinin yeniden başlayabileceği yönünde gelen açıklamalar ile “Euro” baskı yedi. Keza, İtalya’nın kamu borcu üzerine devam eden spekülasyonlar ve kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ‘den bölge ekonomisine dair gelen uyarılar da fiyatlamalar üzerinde etkiliydi. Akşamüzeri ise Donald Trump’ın Çin ticaret görüşmeleri ve FED’e yönelik yeni açıklamaları ve vasat görünümdeki ABD ÜFE verileri ile paritede yeniden alıcılı işlemler görüldü. Parite açısından bugün de öncelikle; Brexit, Ticaret Savaşları ve küresel jeopolitik risklere dair gelişmeleri takip edeceğiz. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) verisi sonrasında; FED’in önümüzdeki hafta yapacağı FOMC toplantılarına dair ortaya çıkacak öngörüler ve Başkan Mario Draghi başta olmak üzere ECB üyelerinin açıklamaları ile ECB’nın ileriye dönük faiz ve politika adımlarına dair ortaya çıkacak projeksiyonlar da; tahvil piyasası hareketleri ile birlikte oynaklıklara neden olabilir.
Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.1345, 1.1370, 1.1390, 1.1410, 1.1425
Destekler: 1.1300, 1.1285, 1.1265, 1.1240, 1.1215

EURUSD

USDTRY


Kur tarafında Pazartesi günü yeniden görülen geri çekilmeler; dün de Avrupa seansında 5.7550 destek noktasına doğru devam ederken, bazı Türk Pilotlarının eğitimlerinin 31 Temmuz tarihi beklenmeden erkenden bitirildiği ve Rusya’nın S400 sevkiyatlarını Temmuz ayında planladığına yönelik Kremlin’den gelen haber akışları bir miktar tedirginliğe neden olarak TL’yi baskıladı. Diğer taraftan; Geçtiğimiz hafta son 10 yılın sert daralmasını yaşayan Güney Afrika’nın dün açıklanan İmalat Üretimi’nde 2014 Eylül ayından bu yana en iyi gerçekleşmenin görülmesi ve TCMB’nin PPK kararlarına dair endişelerle uluslararası fonların; Londra Swap Piyasası’nda faizlerinde de uygun olması ile TL ‘de satış pozisyonuna geçmeleri de etkiliydi. Akşamüzeri ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’den Türkiye ekonomisi ve Türk bankacılık sektörüne dair gelen açıklamalar yukarı yönlü, ABD’den gelen ÜFE verilerindeki zayıflık ise aşağı yönlü oynaklık oluşturdu. Yeni günde, kur fiyatlamaları açısından iç tarafta yine; jeopolitik ve siyasi risk unsurlarının durumunu takipte olacağız. Ayrıca, bugün yapılacak olan TCMB/PPK(Para Politikası Kurulu) toplantısı sonucunda açıklanacak faiz kararları ve toplantı metnindeki nüanslar da oynaklıklara neden olabilir. Keza, kararlar sonrası uluslararası kurumlar ve hükumet cephesinden gelecek açıklamaları da fiyatlamalara etkisi açısından izlemek faydalı olacaktır. Küresel tarafta; Ticaret Savaşları ve Brexit gibi sistematik risk unsurlarının önem arz edeceği günde ayrıca, ABD’de açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi verisi ve ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları sonrası FED ve ECB başta olmak üzere majör merkez bankalarının ileriye dönük hamlelerine dair ortaya çıkacak öngörüler de kur üzerinde etkili olabilir.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.8290, 5.8440, 5.8670, 5.8815, 5.9280
Destekler: 5.7740, 5.7550, 5.7340, 5.7100, 5.6915

USDTRY

GBPUSD


Dün sabah saatlerinde, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının sonlanabileceğine dair yeşeren umutlar; küresel risk alma iştahını kısmen de olsa artırarak ABD Doları’na satış getirdi ve paritede alıcılı işlemler görüldü. Akabinde de açıklanan Birleşik Krallık ekonomik verilerinde; başta İşsizlik Oranı’nın yaklaşık olarak son 44,5 yılın en düşük seviyelerinde kalmasının yanı sıra, Ortalama Gelir ve İstihdam Artışları’nın da beklentileri karşılaması ile Pound lehine işlemler devam etti. Keza, ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi rakamlarındaki senelik gerçekleşmelerin zayıflığa işaret etmesi de yukarı yönlü hareketi destekledi. Öte taraftan, Britanya’da Muhafazakâr Parti’de; Theresa May’in koltuğuna aday olmaya hak kazanan 10 kişiden birisi olan Andrea Leadsom’un: 31 Ekim’de Brexit’i Anlaşmasız da olsa tamamlama yönünde girişimlerde bulunacağına dair açıklamaları ise yukarı yönlü atakları sınırlayan bir unsurdu. Bugün de parite açısında yine; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi risk unsurlarının durumu kritik olacak. İngiltere’de çok önem arz eden bir verinin açıklanmayacağı günde, ABD tarafında gelecek olan Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) verileri sonrası ise; FED’in önümüzdeki hafta yapacağı FOMC toplantılarına dair ortaya çıkacak öngörüler ile tahvil faizlerinde görülecek hareketler de parite üzerinde volatil işlemlere neden olabilir.
Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.2740, 1.2770, 1.2810, 1.2830, 1.2860
Destekler: 1.2680, 1.2660, 1.2625, 1.2590, 1.2550

GBPUSD

BRENT PETROL


Hafta başında, Arz Kısıntısı Konsorsiyumu(OPEC+) anlaşmasının sene sonuna uzatılması konusunda; Rusya’nın çekimser davrandığına dair gelen açıklamaların etkileri, dün sabah saatlerinde ABD ve Çin’in bir ticaret anlaşması yapabileceğine dair iyimserliğe rağmen emtiada bir miktar baskıya neden oldu. Ancak, ilerleyen saatlerde; Yemen Ordusu’nun Suudi Arabistan’ın Aseer kentinin GüneyBatısı’ndaki havalimanına Drone saldırısı düzenlediğine yönelik gelen haber akışları bölgesel risk artışları ile(bu bağlamda üretimin aksayabileceği gerekçesiyle) alıcılı işlemler oluşturdu. Akabinde ise akşam saatlerinde Enerji Bilgi İdaresi(EIA) ‘nden gelen tahminlerde; ABD üretiminin 2020 yılı için 13 Milyon 260 Bin varil/gün düzeyine ulaşacağı ve yine 2019 ile 2020 yıllarındaki günlük global petrol talebi büyümesinin sırasıyla 160 Bin ve 110 Bin varil düzeyinde azalacağının belirtilmesi fiyatları tekrar baskıladı. Yeni güne ise Amerika’da açıklanan API stok verileri ile başladık. Datada 4 Milyon 850 Bin varil artış görülürken, emtia bir kez daha satış baskısı yedi. Akşamüzeri de Enerji Bilgi İdaresi(EIA)’nin stok ve üretim datalarının açıklanacağı günde yine; OPEC ve OPEC+ üyesi ülkeler başta olmak üzere önemli üreticilerden gelebilecek açıklamalar ve Libya, İran ve Venezuela gibi sorunlar yaşayan ülkelerin üretim durumuna dair haber akışları da arz kaynaklı fiyatlamalar açısından kritik olacak. Ayrıca, küresel çapta önem arz eden verilerin sonuçları ve risk unsurlarının durumuna dair gelişmeler ile global ekonomi ve buna paralel olarak petrol talebine dair ortaya çıkacak projeksiyonlar da oynaklıklara neden olabilir.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 61.60, 62.00, 62.20, 62.65, 62.80
Destekler: 61.25, 61.10, 60.80, 60.60, 60.00

BRENT PETROL

ONS ALTIN


Ons Altın’da, geçtiğimiz hafta 1348 Dolar ile 2018 Nisan ayından bu yana en yüksek seviyelerin test edilmesi sonrası başlayan düzeltme hareketleri dün sabah saatlerinde de devam etti. Özellikle de; Ticaret Savaşları konusunda gelen karmaşık haber akışlarına karşın, ABD Başkanı Trump’ın söylemleri ile G20 Liderler Zirvesi’nde bir anlaşma olabileceğine dair artan beklentilerin ABD borsalarında oluşturduğu pozitif işlemler güvenli liman varlıklarından çıkışa neden olurken, ABD’de açıklanan ÜFE verilerinde senelik gerçekleşmelerin kötü gelmesi sonrası ise fiyatlamalar değişerek yukarı yönlü hareketler oluştu. Yeni günde; Çin’den gelen son 15 yılın en yüksek enflasyon rakamından destek bulan Sarı Metal için gün boyunca yine; Ticaret Savaşları ve Brexit gibi küresel risk unsurlarının durumunu fiyatlamalar açısından dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) verileri sonrası; FED’in ileriye dönük hamlelerine dair ortaya çıkabilecek öngörüler de ABD tahvil piyasaları üzerinden emtiada oynaklıklara neden olabilir. Pay piyasasında(borsa) oluşacak hareketlerin de; dolaylı fiyatlamalar(küresel risk alma iştahında artış olması halinde borsalara alış gelirken, Ons Altın gibi güvenli liman varlıkları baskı altında kalabiliyor. Tam tersi durumda ise, borsalarda riskten kaçış(risk-off) moduna geçişle görülen pörtföy boşaltmalarda(sell-off); Ons Altın, Japon Yeni ve ABD tahvilleri gibi güvenli liman varlıklarına talep gelebiliyor) açısından yine takip edilmesinde fayda görmekteyiz.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 1333, 1337, 1339, 1344, 1346
Destekler: 1326, 1323, 1320, 1316, 1313

ONS ALTIN

Yusuf Kavak

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Polski Português (Portugal) Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+