Zcash'in Sapling Sürümünün Ölçeklenebilirliği ve Gizliliği Geliştirmesi Bekleniyor

Zcash'in Sapling Sürümünün Ölçeklenebilirliği ve Gizliliği Geliştirmesi Bekleniyor

Investing.com  | 19.10.2018 09:05

Kripto meraklısı birçok kişi bu varlık sınıfının merkezsiz doğasını yüceltse de—kamuya açık blok zinciri işlem kayıtlarının bir sonucu—en popüler üç dijital para olan Bitcoin, Ethereum ve XRP dahil birçok kripto para kullanıcısı için aslında gizlilik kısıtlı. Ancak kripto dünyası anonim işlem seçenekleri arayanlar için de seçim sunuyor. En popüler gizlilik coinleri arasında Monero, Dash ve Zcash var.

Zcash'in (ZEC) önermesi çok basit: kamuya açık blok zincirleri kullanarak merkezsiz bir ağ kullanmaya devam ederken, ödemelerin tamamen gizli kalması. Ekim 2016'da Zerocash ve Zerocoin adıyla piyasaya sürülen alternatif coin, blok zincirde göndericinin, alıcının ve işlem miktarının gizlendiği özel işlemler yapma özelliği sunuyor. İşlemin içeriğini sadece doğru anahtara sahip olan kişiler görebiliyor. Kullanıcılar tam anlamıyla kontrol sahibi ve kendi seçtikleri kişilere anahtar verebiliyor.

Şu anda en popüler 20. alternatif token olan Zcash, 118,58 Dolar seviyesinden işlem görürken, 594 milyon Dolar'lık bir piyasa değerine sahip. 28 Ekim'de gelecek Sapling protokol güncellemesinin yaklaşık bir ay öncesinde, Eylül sonunda, tokenin Hashrate'inde bir yükseliş kaydedildi.

Zcash Hash Rate Eylül 2018-Bugün

Bu sosyal medyada büyük bir ilgi odağı olurken, birçok kişi bunun tokenin değeri ve görünümü için büyük bir değişim yaratacağını düşünüyor.

Kripto Para İçin Önemli Bir Dönüm Noktası mı?

Birçok ZEC taraftarı gelecek Zcash Sapling güncellemesini sosyal medyada överken, bunun önemli bir gelişme olacağını iddia ediyor. Reddit kullanıcısı "DarkestChaos" şu yorumu yapıyor:

"Güncellemeyi okudunuz mu? Gizliliğe, işlem yaratmada bağımsızlığa ve hıza biraz da olsa önem veriyorsanız, bunun ne kadar önemli olduğunu farkedersiniz."

Bir başka Reddit kullanıcısı olan GTXUser, Sapling'in hayata geçirildiğinde ezber bozacağını ve Zcash'in popülerliğini artıracağını iddia etti:

"Sapling önemli bir dönüm noktası ve hayata geçirildiği anda büyük bir ilgi odağı olacak."

Yine de, gizlilik coininin değeri yavaş yavaş artmasına rağmen, 24 Eylül'de ulaştığı 146,87 Dolar seviyesinin hala %19 altında, Ocak başında ulaştığı zirve olan 715 Dolar'dan bugüne %83,4 değer kaybetti.

5 Saatlik ZEC/USD Grafiği: Eylül 2018-Bugün

Mutabakat Değişti, Rahat Bir Geçiş Bekleniyor

Zcash geliştiricilerine göre, son güncelleme çok önemli ve ZEC'in özel işlem ölçeklenebilirliğinde büyük gelişim sağlayarak, anonim işlemlerin her an her yerde çeşitli teknolojiler tarafından gerçekleştirilebilir hale gelmesini sağlayacak. Güncelleme 419.200 sayılı blokta gerçekleştirilecek.

Exodus Movement'la yaptığı ve Youtube'a yüklenen bir röportajda Zcash mühendisi Bradley Miller, Sapling güncellemesinin kripto para için bir çatal yaratmadığını, bunun yerine paranın etkinliğinde bir sorun yaratmayacak bir "mutabakat değişimi, geniş kapsamlı bir geçiş" olduğunu açıkladı. Miller'a göre geçmişteki Sprout protokolünden Sapling'e, korunmalı bir şekilde gerçekleşen bir işlem havuzu var.

Miller, yakın geleceğe kadar korunmalı adreslerin destekleneceğini ancak kullanıcıların daha geniş bir ekosistem desteğine ayak uydurmak için fonlarını Sapling adreslerine taşımaları gerektiğini belirtti.

İki Yıllık Yol Haritası

Zcash ağı, 2.0.1 ya da daha yüksek versiyonlara nasıl güncelleme yapılacağını web sitesinde açıkladı.

"Güncellenmeyen nodlar, bir üst sürüme yükselmeden önce bir güncelleme yapılması gerektiği mesajıyla çıkış yapacak. Bu güncellemeyi sadece, eğer kendi tam nodunuzu kullanıyorsanız ve istemcinizi eski yazılımı çalıştıracak şekilde ayarlamışsanız kaçırabilirsiniz. Daha eski 1.x versiyonlarından sürüm yükseltecek kullanıcıların, yaklaşık 800MB boyutunda olan ek Sapling parametrelerini indirmeleri gerekiyor. RPC arayüzünde Sapling desteği için, 2.0.1 ya da daha üst bir versiyona ihtiyacınız var."

Geçtiğimiz yaz, Zcash'in Overwinter adlı protokol değişimi, 26 Haziran'da saat 03:42'de, ağda 347.500 numaralı bloğun madenlendiği an gerçekleşmişti. Bu olay, Sapling güncellemesine ısınma olarak gösterildi ve versiyon belirleme, gelecekteki çatallar için işlem tekrarlama korunması ve performans iyileştirme gibi değişiklikler içerdi.

O dönemde, Zcash'in pazarlama müdürü Josh Swihart, Overwinter çatalının gerçekleşmesinin ardından yayınladığı bir blog yazısında ağın bu tarz güncellemeler için ilk kez iki katmanlı bir yönetim modeli uygulamasının, güncellemenin başarılı olmasında önemli bir etken olduğunu belirtti.

Sapling, Zcash'in sürekli bakım ve desteğinin yeni aşaması. Protokol değişiminin gerçekleştiği dönemde Zcash Şirketi aynı zamanda, kripto parayı çevreleyen gelecek girişimlere yardımcı olmak amacıyla, Zcash Kurumu'nun yaratılışı hakkında bilgi de içeren iki yıllık bir yol haritası yayınladı:

"[Zcash Kurumu], kripto paralar ve bunların etkileri hakkında bilgilendirme amacıyla küresel reğülatörlerle görüştü, Zcash müşterilerine her aşamada geniş bir destek ekosistemi sağladı, Zcash'e ve endüstriye faydalı olacağını düşündüğümüz projelere destek verdi ve halkla ilişkiler, içerik geliştirme, marka geliştirme ve koruma gibi pazarlama hamleleri gerçekleştirdi."

Bu yol haritası, Sapling güncellemesinin gerçekleştirilmesinin ardından Zcash'in atacağı adımları açıklıyor: şirket ağı geliştirmeye ve güncellemeye devam ederek; Sapling etkinleştirmede, güvenliği geliştirmede, sansür direncini desteklemek amacıyla İş kanıtı ve mutabakat kurallarında değişimlerde, %51'lik saldırılara karşı direnişte ve izinsiz yapılara karşı savunmada destek sağlayacak.

Zcash aynı zamanda kullanıcılarından yeni özellikler konusunda fikirlerini belirtmelerini ve aynı zamanda kurumunda web sitesi Zcon0'dan, forumlardan ve diğer kanallardan sorularını sormalarını talep ediyor.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.