ABD'deki Hükümet Kapanışı Piyasaları Nasıl Etkiledi

ABD'deki Hükümet Kapanışı Piyasaları Nasıl Etkiledi

Yatırımın İçinden  | 04.04.2019 16:13

ABD'deki Hükümet Kapanışı Piyasaları Nasıl Etkiledi

ABD tarihinin en uzun hükümet kapanışı 22 Aralık 2018 – 25 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşti. 35 gün sürdü ve Trump başkanlığı dönemindeki ikinci kapanmaydı. Kapanışın ana sebebi, Trump ve muhalefet arasında güney sınır duvarının 5,7 milyar Dolar'lık bütçesi konusundaki anlaşmazlıktı.

Kapanış Nedir & Neden Yaşanır?

“ABD siyasetinde, hükümet kapanışları, federal hükümet çalışmalarının ve kurumlarının tam ya da kısmi olarak kapatılmasına sebep olan fon açığı dönemlerine denir. Hükümetin bir sonraki mali yılını finanse edecek fon yasasının geçememesi ve/ya da geçici bir yasa tedbiri kapanmalara neden olur ve genellikle ABD hükümetinde sunulan bir harcama tasarısı konusunda anlaşmazlık yaşandığında ortaya çıkar.” (Wikipedia)

Piyasa Kapanışa Nasıl Tepki Verdi?

ABD Kongre Bütçe Ofisi'ne göre son hükümet kapanışı Amerikan ekonomisine direkt olarak 11 milyar Dolar'a mal oldu, ancak bizim merak ettiğimiz şey piyasanın verdiği tepki. Bu etkileri ölçmek için dünyadaki başlıca endekslerin 7'sinin ve başlıca ABD devlet tahvillerinin tarihsel verilerine baktık ve sonuçlar çok ilginçti. Ölçtüğümüz her endeks kapanış boyunca %2-15 arasında yükselmişti, devlet tahvilleri ise (biri hariç) yaklaşık %1 düşmüştü.

Devlet Tahvillerinde Ne Oldu?

1, 5, 10 ve 30 yıllık olmak üzere başlıca 4 tahvili inceledik. 1 yıllık tahvil %1,44, 5 yıllık tahvil %1,48, 10 yıllık tahvil ise %1,04 düşerken, ilginç bir şekilde 30 yıllık tahvil %1,19 yükseldi. Ancak bunun sebebi muhtemelen kapanış değil. Kıdemli analistimiz Clement Thibault'un belirttiği gibi: “FED'in faiz oranlarını yükseltmesi ve bunun genellikle devlet tahvillerine olumsuz etki etmesi.”

Endekslerde Ne Oldu?

Devlet tahvillerinin aksine, incelediğimiz endekslerin tümü yükseldi. Alt uçta %1,84 yükselen FTSE'yi %3,01'lik yükselişle Nikkei takip etti. DAX ve Euro Stoxx sırasıyla %6,09 ve %6,37 yükseldi. ABD endekslerindeki değişim daha dikkat çekiciydi – S&P ve Dow sırasıyla %13,34 ve %13,51 yükselirken, NASDAQ %15,69'luk sıçrama yaptı. Clement: “Piyasa, özel şirketlerin hükümetin yardımı olmadan çalışmalarına devam edebileceklerinin farkında. Kendi alanlarında genel olarak bir etki olmayacak, o yüzden paniklemek için bir neden yok.”

Ana Fikir

Sonuçlardan elde edilebilecek ana fikir, bir hükümet kapanışının piyasaları yukarı da itebileceği. Siz farklı mı düşünüyorsunuz? Aşağıda fikrinizi belirtebilirsiniz.

Açıklama: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Herhangi bir varlık ya da varlık sınıfına yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapınız.

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
FAST SERVICES
FAST SERVICES

Sevgili Beyefendi / Hanımefendi,. . . Şirketinizin yatırımlara açık olup olmadığını öğrenmek için buradayım? Halihazırda herhangi bir sektöre ve bireye büyük yatırım yapmak isteyen müşterilerimizden Projelerin, İnşaatın, İşletmelerin ve Bireysel Kredilerin genişlemesi için finansal destek sağlıyoruz. Müşterilerimiz, onları çekecek ilginç bir iş planınız olduğu sürece sizinle çalışmaya hazırdır. Lütfen ilgileniyorsanız bana vai E-posta: (dealae@usa.com) ulaşın.. . . Saygılarımla,. TEL: 920205215. Dahili: 110. Faks: 92202048. E-posta: (dealae@usa.com). DEA LEA  ... (Devamını Oku)

28.06.2019 10:57 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+