Clement ile Haftalık Soru & Cevap, Clement Cevaplıyor #3

Clement ile Haftalık Soru & Cevap, Clement Cevaplıyor #3

Yatırımın İçinden  | 04.04.2019 15:51

Clement ile Haftalık Soru & Cevap, Clement Cevaplıyor #3

Bu hafta Clement S&P 500’in neden değiştiğini, ne zaman yatırımdan kaçınmanın en iyi yatırım hamlesi olduğunu ve riskli teknoloji hisselerini açıklıyor.

S&P 500’ün unsurlarında nasıl değişiklikler yaşanıyor ve bunlar ne sıklıkla gerçekleşiyor?

S&P 500’ün hangi hisselerin endekse ait olup olmadığına karar veren bir Endeks Komitesi var ve değişiklikler komitenin gerekli gördüğü anlarda yapılıyor.

Komitenin kararları bir bakıma kurallara dayalı olsa da tamamen katı kurallar çerçevesinde alınmıyor. Endekse dahil edilmek için gereken piyasa değeri eşiği sabit değil ve komite endekse dahil etmek ya da endeksten hisse çıkarmak konusunda kendi kararını verebilme hakkına sahip.

Değişikliklerin ne sıklıkta yaşandığı konusunda ise, geçtiğimiz üç yıla bakarsak, endekste yıllık 20 ila 30 değişim yaşandı. Bunların bazıları piyasa değeri sebebiyle, ancak çoğu satın alımlar ve birleşmeler nedeniyle gerçekleşti.

İlginç bir şekilde, S&P 500 yarın Teleflex adlı yeni bir unsur ekliyor ve PG&E’yi kaldırıyor. Bu değişimin sebebi PG&E’nin 29 Ocak’ta iflas ilan etmesinin beklenmesi.

Yatırımdan ne zaman kaçınmalıyım?

Yatırım yapmanın tavsiye edilmediği birkaç senaryo var. Ancak bunlar genellikle piyasanın durumuyla değil, kişinin kendi durumuyla alakalı.

Bir acil durum birikimine sahip olunmadıkça yatırım yapmak tavsiye edilmez. Yatırım sahibi olmak önemli olsa da, başınıza ya da bir yakınınızın başına önemli bir şey gelmesi durumunda size birkaç ay yetebilecek bir birikiminiz olması daha önemli.

Yatırım yapmamak için bir başka sebep ise paranızı yıl içinde yapacağınız bir harcama için ayırmış olmak. Yatırımların kendilerine özgü riskleri var ve piyasada bir çöküş yaşanırsa zararla satış yapmak istemezsiniz çünkü o paraya ihtiyacınız var. Enflasyon sebebiyle ufak bir yüzdelik kayıp yaşamak genellikle daha güvenli seçenek.

Genel olarak, yatırım yapmalısınız, ancak özel hayatınızdaki bazı durumlara daha çok dikkat vermeniz gerektiğini bilmek önemli. Mali açıdan güvende olmak; başarılı ve daha az stresli bir yatırımın ön koşulu.

Teknoloji hisseleri neden riskli görülüyor?

Tek cümlede – geleceğe yönelik yüksek beklentiler sayesinde teknoloji hisseleri daha da yükseldikçe, gelecek beklentilerin altında kaldığında o kadar ağır bir düşüş yaşayabilirler.

Daha detaylı olarak, hisseler gelecek beklentileriyle değerlendirilir, mevcut sonuçlarıyla değil. Bunu hisselerin fiyat kazanç oranına bakarak görebilirsiniz. Fiyat kazanç oranı şirketin mevcut yıllık kazancını kaç kez aldığınızı gösterir.

Teknoloji hisseleri genellikle ‘gelecek’ olarak görülür ve sürekli olarak büyüyecekleri düşünülür. Bu sebeple, örneğin Netflix, 250’lik bir fiyat kazanç oranıyla işlem görüyor, yani bugün şirketi almak için yıllık kazancının 250 katını ödemelisiniz, bu da çok yüksek bir oran (S&P’nin şu anki fiyat kazanç oran ortalaması 20).

Beklentiler ne kadar yüksekse, o kadar fazla para ödemeniz gerekir. İşler beklendiği gibi gitmediğinde ise riskler başlıyor.

Netflix örneğiyle devam edersek, Netflix bazı çeyreklerde analistlerin beklentilerinin altında bir performans gösterdi ve hisse sadece tek bir işlem seansında %10’dan fazla değer kaybetti ki bu çok büyük bir düşüş. Büyük gelecek beklentileri sebebiyle çok değerli görülen hisseler (örneğin teknoloji hisseleri) önemli düşüşler yaşayabilir, bu yüzden diğer hisselerden daha risklidir.

Tabii ki, yatırım demek risk VE kazanç demek. Başarılı bir şirketin sunduğu kazanç ortalama bir şirketin sunduğundan daha fazla – ve buna uygun olarak getirdiği riskler de.

Clement’in cevaplamasını istediğiniz sorularınız varsa, lütfen aşağıda yorum kısmında sorun ya da Twitter’dan Clement’e direkt olarak yazın - @ClemThibault

Bir Önceki Soru&Cevap (2)

için yorum yapan ilk kişi olun

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+