Emtia Birimlerine Yatırım Yapmak mı İstiyorsunuz?

Emtia Birimlerine Yatırım Yapmak mı İstiyorsunuz?

Yatırımın İçinden  | 04.04.2019 15:14

Emtia Birimlerine Yatırım Yapmak mı İstiyorsunuz?

Bu yazıyı okuyorsanız, büyük olasılıkla ticari ürünlerle ilgileniyor veya merak ediyorsunuzdur, ancak nasıl ve nereden başlayacağınızdan ya da yapmak istediğiniz yatırım türünden emin olamayabilirsiniz.

Emtia Nedir?

Emtia alım satımı yapmak istiyorsanız muhtemelen önce ne olduğunu bilmeniz gerekir (eğer bilmiyorsanız): Emtia, alış ve satışı yapılabilen hammadde veya zirai ürünlere verilen bir addır. Üç kategoride emtia bulunmaktadır: Soft Emtia, Hard Emtia ve Enerji

Soft emtia yetiştirilmiş ürünlere denir. Örneğin, kahve çekirdeği, kereste, etler, şeker vb.

Hard emtia ise madencilikle elde edilir. Altın, gümüş, paladyum gibi.

Enerji emtia birimleri ise enerji üretiminde kullanılmaktadır. Petrol, doğalgaz, etanol, kömür vb.

Toplam 100 ana emtia birimi bulunmaktadır, bunun yarısı büyük emtia olarak adlandırılır.

Emtia nasıl alınıp satılır?

Gerçek emtia birimlerini satın alıp saklayabilirsiniz. Birçok emtia birimi borsada veya vadeli işlemler yoluyla alınıp satılabilir. Tarihsel olarak bilinen en eski emtia piyasası antik Sümer’de milattan önce 4.500 - 4000 yılları arasındaydı.Sözleşmeler kil tabletler üzerine yazılmış ve bugünün vadeli sözleşmelerinden farklı olarak, teslim edilecekleri belirtilen her malın (keçi veya buğday miktarı gibi) miktarını temsil etmekteydi.

Emtia Ticareti - Artıları

  1. Çeşitlilik - Geçmiş verilere baktığınızda, emtia fiyatları ile hisse senedi fiyatları ve tahvil fiyatları arasında negatif bir korelasyon olduğunu göreceksiniz. Bu, hisse senedi yatırımlarınızı hedge edebilmenizi sağlar.
  2. Enflasyondan Korunma - Enflasyon tahvil ve hisse senetlerini aşağı çekerken emtia birimleri genellikle enflasyondan pozitif etkilenir. Bu kulağa mantıklı gelecektir çünkü mal fiyatları yükselirken emtia fiyatları da onlarla birlikte yükselecektir.
  3. Büyüme Fırsatları - Zaman içinde bazı emtia birimlerine olan taleple birlikte fiyat da aynı şekilde artar. Örneğin, son 2 yılda, paladyum vadeli işlemlerinin fiyatı iki kattan fazla artmıştır, çünkü bazı otomobil parçalarının üretiminde hayati öneme sahiptir.

Emtia Ticareti - Eksileri

  1. Yüksek Volatilite - Emtia birimleri en volatil araç olarak yorumlanmaktadır. Ortalama olarak hisse senetlerine oranla iki kat daha fazla, tahvillerden ise dört kat daha fazla volatildir.

Önemli not - bazı analistler, emtiaların gelir üretmediği konusunda ısrar ediyorlar, ancak analistimiz Barani Krishnan şunları söylüyor:

“Gelir getirmeyen üretim, karşı çıkacağım bir şey. Sıfır toplamlı bir oyun olarak yatırım yapan popüler meta teorisi (yani, birinin kazanması için başka birisinin kaybetmesi gerekir), daha farklı bir perspektiften bakıldığında çok basittir. Örneğin, niş tarlalarına yatırım yapan, sadece yetiştirdiğiniz emtiaların fiyat keşfine katılmakla kalmayacak, aynı zamanda topladığınız ve sattığınız ürünlerden gelir elde eden bir riskten korunma fonu olabilirsiniz. Şimdi batmış olan Armajaro, bu tür bir hedge fondan biriydi, döneminde kakao / kahvenin en büyük özel yatırımcıları / fon yöneticilerinden biriydi.

Başka bir artı eksi aklınıza geliyor mu? Yorumlara yazın!

için yorum yapan ilk kişi olun

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Polski Português (Portugal) Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+