Gelir Sezonunda 5 Yatırım İpucu

Gelir Sezonunda 5 Yatırım İpucu

Yenilikler  | 26.11.2018 17:50

Gelir Sezonunda 5 Yatırım İpucu

Gelir Sezonunda 5 Yatırım İpucu

Yılın en ilginç (ve bazen de stresli) zamanlarından biri, “Gelir Sezonu” - halka açık şirketler, kazançlarını ABD Sermaye Piyasası Kurulu’na rapor etmeleri gereken her mali çeyrekten sonraki bir dönemdir. (Özel olarak tutulan şirketler muaftır)

Şirketler genellikle Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında raporlarını yayınlamaktadır. Bazı şirketler raporları daha geç yayınlayabilir.

Tecrübeli yatırımcılar, raporların genellikle piyasa kapanışından ve genellikle Cuma gününden sonra yayınlandığını fark etmiş olabilirler. Bunun başlıca sebebi, hem raporların hem de haberlerin şirket hisselerini etkileme eğiliminde olması ve dolayısıyla hisse senedi oynaklığını azaltmak ve sonuç olarak olası zararları en aza indirmek istemeleridir.

Gelir sezonu başladığında hazır olmak için ne yapmalı?

İşte Gelir Sezonundan İyi Faydalanmanın 5 Yolu

1. Önceki Duyuruları İnceleyin

Elinizdeki en güzel araç, kurumun önceki beyanlarına ve kazanç raporlarına erişimdir. Şirket yıl boyunca satışlardaki artışı tartışıyorsa veya önceki raporları olumluysa, bu bir sonraki kazanç raporunun nasıl görüneceğinin bir göstergesidir. Biraz zaman ayırın ve araştırmanızı yapın - buna değecektir.

  1. İpucu: Tam rapor SEC (ABD Sermaye Piyasaları Kurulu) EDGAR sayfasında yer alır.

 “Her hisse senedinin arkasında bir şirket vardır. Ne yaptıklarını öğrenin” - Peter Lynch

2. Investing.com Alarmlarını Kullanın

Piyasadaki en kullanışlı araçlardan biri de Investing.com Alarmlarıdır. Hisse senedi sembolü veya şirket ismini (şimdilik sadece ABD hisseleri) ekleyin ve veri yayınlandığı anda hem masaüstü sitemizden hem de mobil uygulamalardan bildirim alın. Ayrıca kaçırmamanız için bir gün öncesinden de hatırlatma alabilirsiniz.

 “Risk, ne yaptığını bilmemekten kaynaklanmaktadır” - Warren Buffett

 3. Gelir Takvimini Kontrol Edin

Alarmları kurduktan sonra Gelir Takvimi bölümümüze gidin ve gelir raporlarını yayınlayacak şirketleri inceleyin. Filtre sistemini kullanarak belli şirketleri ülkeye, öneme veya sektöre göre filtreleyebilirsiniz. Takip ettiğiniz şirketler için uyarı eklemeniz, rapor yayınlanır yayınlanmaz bilgilenmeniz için önemlidir.

“Bilgiye yatırım en güzel faizi verir” - Benjamin Franklin

4. Topluluk Çok Önemlidir

Piyasa hissiyatı genellikle ölçmek veya değerlendirmek için en kolay şey değildir, ancak tercih ettiğiniz hisse senedi ile ilgili neler olup bittiğini hissetmek için trendleri görebilir ve yatırım çevrelerindeki tartışmaları takip edebilirsiniz. Diğer yatırımcıların hisse senetleri hakkında ne düşündüklerini görmek ve tartışmaya katılmak için Investing.com forumlarını kullanın. Buna ek olarak, Investing.com araç ile ilgili hissettiklerinizi paylaşmanızı sağlar ve diğer yatırımcıların araç hakkında nasıl hissettiklerini görmenizi sağlar. Hissiyat verileri, finansal kurumlar tarafından yatırım kararları almak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, birçok kişinin kullanmakta olduğu Reddit gibi web sitelerinde de tartışmalara katılabilirsiniz.

“Büyük yatırımcılar sezgi, iş anlayışı ve yatırımdan oluşan kombinasyona ihtiyaç duyarlar” - Andrew Lo

5. Bir Bilgeyi Takip Edin (Veya 10 Bilgeyi)

Bir süredir yatırım yapıyor olmanız veya ilk portföyünüzü oluşturmuş olmanızın bir önemi yoktur. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Her şeyi kendiniz anlamaya çalışmayın çünkü dışarıda bundan çok daha fazlası var ve bu bilgiyi tek başınıza öğrenmeniz ömür boyu sürebilir. Bunun yerine tüm bu yollardan geçmiş insanları takip edip size hızlı cevaplar sunabilecek kişileri dinleyin. Bu kişiler, genellikle sormanıza bile gerek kalmadan size cevapları gösterecektir. Bilgili kişileri takip etmeye başlamanın en kolay yolu, favori Investing.com yazarını ve diğer katılımcıları bulun ve takip edin. Yazı şekli hoşunuza giden birini bulun ve okuyun, okuyun, okuyun!

Investing.com, gelir sezonu öncesi birçok analiz yayınlar. Uzmanlarımız, şirketin gelir raporundan bir veya iki gün önce birkaç parça yazı yazar. Okuyup hazırlıksız yakalanmadığınıza emin olunuz.

“Sizden daha iyi insanlarla takılmak iyidir. Sizden iyi insanları bulun ve o yönde ilerleyin” - Warren Buffett

Sırada Ne Var?

Görebileceğiniz üzere, gelir sezonu başlamadan önce yapacak çok fazla hazırlık var ve muhtemelen çok fazla okuyor olacaksınız. Bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin ve bunun yerine bu kadar bilginin sizi birçok yatırımcıdan daha hazırlıklı hale getireceğine inanın. İçgüdülerinize inanın ve her zaman alarmlarınızı kurun.

Bu listeyi hazırlarken bize yardımcı olan Jesse Cohen’e teşekkür ederiz. Kendisini Twitter hesabından takip edebilirsiniz: @Bob_Loblaw420.

Paylaşmak istediğiniz öneri mi var? Geçmişte başınıza gelen ve size yardımı dokunan bir hikaye paylaşmak ister misiniz?

için yorum yapan ilk kişi olun

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+