Radarınızda Olması Gereken “En Tuhaf” 3 ETF

Radarınızda Olması Gereken “En Tuhaf” 3 ETF

Yatırımın İçinden  | 14.06.2019 17:42

Radarınızda Olması Gereken “En Tuhaf” 3 ETF

Bu tuhaf borsa yatırım fonları (ETF) yatırımcılara kayda değer kazanç potansiyeli sunuyor.

Borsa yatırım fonları (ETF) yatırım dünyasını son yıllarda hızlı bir şekilde ele geçirdi. Araştırma şirketi ETFGI’a göre, küresel olarak işlem gören 5.024 ETF bulunuyor ve bunların 1.756’sı ABD bazlı.

Bu yüzden ETF yöneticilerinin fonlarına “tuhaf” bir isim vererek ya da “tuhaf” bir endüstriye yatırım yaparak kendilerini ön plana çıkarmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları şaşırtıcı değil.

Ancak ilk olarak şunu soralım, ETF tam olarak nedir?

Kısaca, bir borsa yatırım fonu, ya da ETF; hisse endekslerini, emtiaları, tahvilleri ya da diğer varlık sepetlerini izleyen ancak normal bir hisse senedi gibi işlem gören bir menkul kıymettir.

Bireysel yatırımcıların ve tacirlerin gelir yaratmak ya da bir yatırımcı portföyünde riske karşı koruma amaçlı kullanabileceği çeşitli ETF tipleri bulunur.

Lafı daha fazla uzatmadan, yatırımcılara ve tacirlere kayda değer kazanç potansiyeli sunan “en tuhaf” üç ETF’i sizin için inceledik.

Unutmayın: Güzellikte olduğu gibi, “tuhaflık” da bakanın gözlerindedir.

“Tuhaf” yatırımları seviyorsanız...

UFO

30 şirketi kapsayan The Procure Space ETF (Sembol: UFO) piyasa katılımcılarına gelişen uzay ekonomisine yatırım yapma imkanı sunuyor.

11 Nisan’da hayata geçirilen fon, uydu iletişim firmalarını – Iridium Communications, Inmarsat, Viasat gibi – endüstriyel üreticileri – Garmin, Airbus, Honeywell (NYSE:HON) ve çok daha fazlasını kapsıyor.

ProcureAM kurucu ortağı ve CEO’su Andrew Chanin’e göre UFO mümkün olduğu kadar “tek bir alanda hizmet sunan” uzay şirketlerine odaklanıyor; ETF’i oluşturan şirketlerin yaklaşık %80’i gelirlerinin büyük çoğunluğunu uzay faaliyetlerinden elde ediyor.

Chanin’e göre “UFO diğer yatırım araçlarına kıyasla bu spesifik alana yatırım yapmak için görece düşük maliyetli ve çeşitlendirilmiş bir yol sunuyor.”

UFO faaliyete geçtiği günden bu yana yaklaşık %4 yükseldi.

ETF Grafiği
ETF Grafiği

YOLO

The AdvisorShares Pure Cannabis ETF (Sembol: YOLO), yönettiği yaklaşık 15 milyon Dolar değerindeki varlıkla birlikte aktif bir şekilde yönetilen marihuana temalı bir borsa yatırım fonu.

17 Nisan’da işlem görmeye başlayan ETF’in arkasında destekçi olarak BNY Mellon var. Fon genellikle 20 ila 40 arasında hisseyi takip ediyor ve Aurora Cannabis, Canopy Growth ve Tilray gibi marihuana sektörüne direkt ya da dolaylı yoldan dahil olan orta ve küçük çaplı firmalara odaklanıyor.

Maryland bazlı AdvisorShares’e göre, fon “yerli ve yabancı marihuana hisselerine yatırım yaparak uzun vadeli sermaye kazancı elde etmeyi amaçlıyor”. “YOLO, büyüyen marihuana pazarına odaklı deneyim sahibi portföy yönetim takımının liderliğinde saf marihuana girişimlerine tam anlamıyla yatırım yapmak için tasarlandı.”

Bu ETF’in performansını değerlendirmek için henüz erken olabilir — YOLO işlem görmeye başladığı günden bu yana yaklaşık %1 değer kazandı.

Yolo Varlıkları
Yolo Varlıkları

IPO

Yönettiği 37 milyon Dolar değerindeki varlıkla The Renaissance IPO ETF (Sembol: IPO), Renaissance Capital’a göre yatırımcılara henüz çekirdek hisse portföylerine girmemiş, halka yeni açılmış ABD bazlı şirketlerden oluşan bir portföye dahil olma imkanı sunmak için tasarlandı.

Fon halka yeni açılmış en büyük ve en likit şirketleri içeriyor. Pinterest (NYSE:PINS) ve Zoom gibi “büyük” arzlar hızlı bir şekilde fona ekleniyor. Şirketler ilk işlem günlerinden iki yıl sonra, olgunlaşmış hisseler haline gelmelerinin ardından ETF’ten çıkarılıyor.

Fonun en büyük varlıklarından bazıları Elanco Animal Health, VICI Properties, Okta ve Spotify (NYSE:SPOT) Technology.

ETF'ler
ETF'ler

IPO işlem görmeye başladığı Ekim 2013’ten bu yana yaklaşık %51 değer kazandı.

Tüm bunlar sizin için ne ifade ediyor...

Yukarıdaki tüm bu bilgileri değerlendirdiğimizde, bu sözde “tuhaf” ETF’lerin kesinlikle incelemeye değer olduğunu ve radarınızda bulunması gerektiğini görüyoruz. Önceden araştırmanızı yaptığınızdan emin olun ve bu tarz bir yatırım yapmanın riskleriyle birlikte potansiyel kazançlarının tümüyle farkında olun.

Ne olursa olsun, bir şeyden emin olabilirsiniz: yukarıdakiler kadar özel olan her yatırımı takip etmek eğlenceli olabilir.

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
FAST SERVICES
FAST SERVICES

Sevgili Beyefendi / Hanımefendi,. . . Şirketinizin yatırımlara açık olup olmadığını öğrenmek için buradayım? Halihazırda herhangi bir sektöre ve bireye büyük yatırım yapmak isteyen müşterilerimizden Projelerin, İnşaatın, İşletmelerin ve Bireysel Kredilerin genişlemesi için finansal destek sağlıyoruz. Müşterilerimiz, onları çekecek ilginç bir iş planınız olduğu sürece sizinle çalışmaya hazırdır. Lütfen ilgileniyorsanız bana vai E-posta: (dealae@usa.com) ulaşın.. . . Saygılarımla,. TEL: 920205215. Dahili: 110. Faks: 92202048. E-posta: (dealae@usa.com). DEA LEA  ... (Devamını Oku)

28.06.2019 10:55 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+