Unutmanız GEREKEN 6 Yatırım Efsanesi

Unutmanız GEREKEN 6 Yatırım Efsanesi

Yenilikler  | 20.02.2019 17:05

Unutmanız GEREKEN 6 Yatırım Efsanesi

Kendi yatırım yolculuğuna başladıklarından bu yana en az bir yatırım efsanesine rastlamayan yatırımcı yoktur. Bu efsaneler, sizin işlemleriniz üzerinde neredeyse hiç bir etkiye sahip olmayacak kadar küçük olabilir, ancak bazıları uzun vadede yüksek maliyete mal olacak şekilde iyi yatırımların önüne geçebilir. Çevresindeki en yaygın efsanelerin bir kısmını ortadan kaldırmak için Clement Thibault ile bir araya geldik ve umuyoruz ki sizi kötü bilgilere dayanarak kötü bir karar vermekten kurtaracağız.

 • Popüler Şirketler İyi Hisse Senedi Yapar

  Popülerlik, başarıyı ve hatta büyümeyi garanti etmez. Birçok popüler şirketin yüksek değer sebebiyle kötü olduğu görülebilir. Örneğin; General Electric piyasadaki en popüler hisselerden biriydi ancak son 2 yılda değerinin %66’lık kısmını kaybetti.

 • Yatırım Ücretleri Göz Ardı Edilebilir

  Edilemez. Üst üste binerler. Başlangıçta, fazla hissetmiyor olabilirsiniz, ancak zamanla ücretler size binlerce dolara mal olacaktır. Yıllık ücretlerde %1 ile %3 arasındaki fark, 100.000 doların 30 yıl boyunca %7 büyüme oranıyla hesaplandığında 305.257 dolar ile 563.079 dolar arasındadır. Bu 257.822 dolar, yani kârınızın yarısı, sizin kaybettiğiniz kısımdır.

 • “Risksiz Yatırım” veya “Garantili Para Dönüşü” Diye Bir Şey Var

  Birisi size “Risksiz Yatırım” sunuyorsa koşarak uzaklaşın. Tüm yatırımlar bir tür risk taşır ve sadece bir dolandırıcı size böyle şüpheli bir söz verebilir. Risklerinizi en aza indirmek istiyorsanız, risk değerlendirmesine zaman ayırın ve her zaman bir çıkış stratejisine sahip olun. Aynısı “Garantili Para Dönüşü” için de geçerlidir - Hiç kimse geleceği bilmez ve bu nedenle para dönüşünü garanti edemez. İyi bir kural: “Kulağa gerçek olmayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen gerçek değildir”.

 • Yatırım Yapmak İçin Çok Genç/Yaşlısın

  “40 yaşındayım, yatırıma başlamak için çok yaşlıyım” veya “sadece 20 yaşındayım, zamanım var” diye düşünüyorsanız - yanılıyorsunuz. Sermayeniz olduğu sürece hangi yaşta olursanız olun yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Ne kadar erken olursa iyi bir kâr elde etme şansınız o kadar artar, ama aynı zamanda riskiniz de artar. Yaşınızın bir engel olmasına izin vermeyin, sadece gerekli özeni gösterdiğinizden emin olun.

 • Analiz ve Araştırma En Önemli Şeylerdir

  Tamam, bunlar gerçekten önemli, ama bunlardan daha önemli olan ne biliyor musunuz? Risk yönetimi! Aldığınız hiçbir pozisyonun portföyünüzü mahvetmediğinden, her pozisyon için bir çıkış stratejisinin bulunmadığından ve pazarda neler olup bittiğinden haberdar olduğunuzdan emin olun.

 • Yatırım Yapmak İçin Çok Paraya İhtiyacınız Var

  Hayır yok. 1965 yılında 10 adet McDonalds hissesine 225 dolar yatırım yaptıysanız, bugün 1.36 milyon dolarlık hisseye sahip olacaksınız. 1992 yılında 1.700 dolar değerinde Starbucks hissesi satın alsaydınız, bugün yaklaşık 429.000 dolar hisseye sahip olursunuz.

 • İnsanların kaçınması gereken başka efsaneler biliyor musunuz? Bizimle paylaşın!

  için yorum yapan ilk kişi olun

  Yorum Ekle
  Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
  Tartışma
  Cevap Yaz
  Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

  Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
  Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
  Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
  Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
  Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

  English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
  Çıkış
  Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
  HayırEvet
  İptalEvet
  Değişiklikler Kaydediliyor

  +