Altın, Daha Yumuşak Faiz İndirimi İşaretleri ile 3. Kayıp Gününde

Altın, Daha Yumuşak Faiz İndirimi İşaretleri ile 3. Kayıp Gününde

Investing.com  | 17.07.2019 16:10

Altın, Daha Yumuşak Faiz İndirimi İşaretleri ile 3. Kayıp Gününde

Investing.com – Fed’in politik gevşeme konusunda piyasaların beklediğinden daha az agresif olabileceğine ilişkin işaretler üzerine, altın fiyatları art arda üçüncü günde de kayıp yaşadı.

Ağustos vadeli altın vadeli işlemleri 3,95 dolar düşüşle 1.407,25 dolara geriledi.

Bu hafta altında yaşanan en büyük düşüş Salı günü gerçekleşti. ABD’nin perakende satışları beklenenden daha güçlü gelerek, Fed’in faiz indirimi için acele gerekmeyebileceğini ortaya koydu.

Ayın sonundaki toplantıda piyasalar çeyrek puanlık bir indirim için %100 ihtimal ile fiyatlansa da, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Salı günü, hangisinin zamanı olup olmadığı konusunda hala tereddütlü olduğunu belirtti.

Reuters ile yaptığı bir röportajda, “bu noktada herhangi bir yöne eğilimim yok ancak verilere bakma, yayınlanan raporları izleme, mod, davranış, ivme ve manşetlere ilişkin ağır basan kanıtları inceleme yönünde oldukça eğilimliyim” dedi.

Ancak meslektaşı Chicago Fed Başkanı Charles Evans, merkez bankasının enflasyon hedefine ulaşmak için yarım puanlık bir indirimin garanti edilebileceğini iddia etti.

“Enflasyonun yükselmesi için yılsonundan önce 50 puanlık artırım gerektiğini düşünürsem, o zaman bunu daha yakın zamanda gerçekleştiren bir şey olacağına dair bir argüman mevcut.”

İndirim karşıtı Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, artık çeyrek puanlık “taktiksel” bir indirimin, uzun vadeli verimleri kısa vadelilerin altına gönderen tahvil yatırımcıları tarafından görülen risklere değinebileceğini söyleyerek, duruşunu kısa süre önce değiştirdi.

Ayın başında yayınlanan güçlü bir istihdam raporu, 30-31 Temmuz’da 50 baz puanlık bir indirim ihtimalini ortadan kaldırmış gibi görünüyordu ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta yaptığı değerlendirmeler, Fed’in hızlı ve kararlı bir şekilde aksiyon alma umutlarını gösterdi.

Fed fon vadeli işlemleri sonraki toplantıda 50 puanlık bir indirim için %34,9 şans ile fiyatlanıyor.

Altın, verim getirmeyen külçeyi tutmanın fırsat maliyetini azaltan düşük faiz oranlarına karşı hassastır.

Diğer metal ticaretinde gümüş vadeli işlemleri %0,3 artışla 15,732 dolar oldu.

Paladyum vadeli işlemleri %1,5 kazançla 1.539,10 dolar olurken, platin %0,7 kayıpla 840,95 dolardan işlem gördü.

Baz metallerden bakır %0,3 düşüşle 2,692 dolardan alıcılandı.

-- Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
İbrahi Bulut
İbrahi Bulut

altin cikarmi  ... (Devamını Oku)

17.07.2019 17:17 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+