ABD'de perakende satışlar Ağustos'ta yavaşladı

ABD'de perakende satışlar Ağustos'ta yavaşladı

Investing.com  | 16.09.2020 16:05

ABD'de perakende satışlar Ağustos'ta yavaşladı

Investing.com -  ABD’de perakende satışlar Ağustos ayında aylık %0,6 ve yıllık %2,7 ile beklenti altında arttı. Pandemi öncesi aylık %0,3 artış ortalamasında olan perakende satışlar Nisan’da ekonomik faaliyetlerin kapalı olması nedeniyle %14,7 oranında rekor düşüş yaşadı, ancak Mayıs’ta ise %18,2 oranında beklentilerin çok üzerinde yükseliş yaşadı. Nisan-Mayıs dönemindeki oynaklığın ardından Haziran ve sonrasının önemle takip edildiği süreçte satışlarda azalma oldu. Temmuz’da %1,2 olan veri %0,9 olarak aşağı yönlü revize edilirken Ağustos rakamı da %1,0 beklentisini karşılayamadı. Yıllık bazda pandemi öncesi %4,0 ortalaması Ağustos’ta da yakalanamadı.

Perakende satışlar tüketici harcamalarının dinamiğini ölçen önemli bir gösterge ve verinin otomobil gibi yüksek harcamalı satışların hariç tutulduğu çekirdek kalemi Ağustos’ta %0,7 artışla beklenti altında kalırken Temmuz verisi de %1,9’dan %1,3’e aşağı yönlü revize edildi.

Otomobil gibi yüksek bütçeli satışlar verinin kabaca ¼’ünü oluşturuyor ve kalan kısım olan çekirdek tarafı ise asıl harcamaların ölçümü için önemli, çünkü otomobil satışlarının tutarı yüksek olduğu için her ay farklılığa neden olabiliyor. Çekirdek perakende satışlar Ağustos’ta Nisan sonrası en düşük seviyede oldu, bu da ABD’de hane halkının harcama konusunda hala temkinli olduğunu gösteriyor.

Salgının devam ettiği ve teşviklerin de anlaşmazlık sonrası henüz yenilenmediği ABD'de vatandaş, azalan gelir ve iş tehlikesine karşın gider kontrolünde dikkatli davranıyor. Harcamalar aynı zamanda talep artışı sebebiyle enflasyonu da destekler ve son veriler zaten enflasyonda canlanma olmadığını da gösteriyor.

Yazar: Şenay Şerefoğlu

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
İsim Yok
İsim Yok

Piyasada düşüşe sebep olur mu?   ... (Devamını Oku)

16.09.2020 13:22 GMT· 1 · Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.

';