Enflasyon yükselmezse, ECB daha fazla teşvik sağlayacak-ECB Başkanı Draghi

Enflasyon yükselmezse, ECB daha fazla teşvik sağlayacak-ECB Başkanı Draghi

Reuters  | 18.06.2019 12:30

Enflasyon yükselmezse, ECB daha fazla teşvik sağlayacak-ECB Başkanı Draghi

SINTRA, Portekiz, 18 Haziran (Reuters) - Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, enflasyonun hedefe dönmemesi durumunda, muhtemelen yeni faiz indirimleri veya varlık alımları yoluyla para politikasını tekrar gevşetmesi gerekeceğini belirtti.

Draghi ECB'nin Portekiz'in Sintra kentindeki yıllık konferansında yaptığı açıklamada, "Görünümde iyileşme olmaması ve enflasyonun hedefimize sürdürülebilir şekilde geri dönmesinin riske girmesi durumunda ilave parasal teşvik gerekli olacak" dedi.

ECB "Bu amaç simetrik, yani orta vadede bu enflasyon değerine ulaşırsak, enflasyonun gelecekte bu seviyenin üzerinde olması gerektiği anlamına geliyor" dedi.

Daha fazla varlık alımı için hâlâ "kayda değer ölçüde alanı" olduğunu söyleyen Draghi "politika faiz oranlarında daha fazla indirim ve herhangi bir olumsuz etkiyi sınırlayacak önlemlerin araçların bir parçası olarak kaldığını" sözlerine ekledi.

Draghi, "Görevimizi yerine getirmek için yetki alanımızdaki tüm esnekliği kullanacağız ve gelecekte fiyat istikrarındaki zorluklara karşı koymak için bunu tekrar yapacağız" dedi.

Draghi ayrıca para politikasının her zaman tek başına hedefine ulaşabileceğini; ancak mali politikaların buna eşlik etmesi durumunda özellikle Avrupa'da daha hızlı ve daha az yan etkiyle yapabileceğini belirtti.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi bildiren Francesco Canepa, Balazs Koranyi; Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ceyda Çağlayan)

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+