Karikatür: Powell Temmuz Faiz İndirimine İşaret Ederek Piyasalara İstediğini Verdi

Karikatür: Powell Temmuz Faiz İndirimine İşaret Ederek Piyasalara İstediğini Verdi

Investing.com  | 20.06.2019 13:42

Karikatür: Powell Temmuz Faiz İndirimine İşaret Ederek Piyasalara İstediğini Verdi

Jesse Cohen

Investing.com – S&P 500 Perşembe günü tüm zamanların en yüksek seviyesinde açılış yapacak gibi görünüyor. Fed’in gelecek ay bir faiz indirimine kapı açarak Wall Street’te ralliye yol açmasının ardından, yatırımcı hissiyatı gelişti.

S&P 500 24 puan artışla 2.957’ye yükseldi. Bu, 1 Mayıs’ta ulaştığı 2.954 rekor yüksekliğin üzerine çıkacak.

Dow, Eylül 2018’den bu yana 30 hisse senedi ortalamasını en yüksek seviyeye çıkaracak bir hareket ile 208 puan artış yaşadı ve 26.744 oldu.

Öte yandan, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 91 puan artışa işaret ederek, 7.793’e ulaştı.

Fed Çarşamba günü politika toplantısını takiben küresel ticari gerilimlerin ve zayıf enflasyonun ekonomik etkisine dair artan endişelere değinerek, “sabırlı” sözünü çıkardı.

Bunun yerine “genişlemeyi sürdürmek için uygun şekilde davranacağını” ve “ekonomik görünüme ilişkin gelen bilginin sonuçlarını yakından izleyeceğini” söyledi.

Investing.com’un Fed Faiz Oranı Görüntüleme Aracı’na göre, piyasalar şimdi Fed’in 30-31 Temmuz’daki diğer politika toplantısında 25 bp’lik bir faiz indirimi ile %100 fiyatlanıyor. Yıl sonu itibariyle toplamda 75 puanlık gevşemeyle fiyatlanılıyor.

Pek çok yatırımcı genel tonu beklediklerinden daha güvercin olarak görerek, 10-yıllık ABD Hazine verimini 2016 Kasım’ından beri ilk kez %2 altına gönderdi.

Yılın sonuna kadar üç faiz indirimi olacağı iddiaları üzerine, altın fiyatları yükselerek, 2013 Eylül’ünden beri en iyi seviyesini gördü.

Ancak eğer nadir görülmemişse, borsalar tüm zamanların yüksek seviyesindeyken böyle agresif faiz indirimlerinin bazı analistlerin piyasadaki gevşeme beklentilerinin çok fazla olacağına ilişkin uyarı yapmasına neden olması nadir olacaktır.

Investing.com’un diğer karikatürlerine ulaşmak için, ziyaret edin: https://tr.investing.com/analysis/comics

-- Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

_newTouch_Related_News

_newtouch_latest_comments

_buttonAddComment
_newtouch_comments_antispam_message
murel doru
murel doru

resesyona gireceksen faizi düşürsen de fayda etmeyebilir zira resesyon artık tüm dünyada söz konusu ve ilaveten de ticari çıkar savaşları var ki bu emtia fiyatlarında da ciddi yukarı harekete neden olabilir ki bunu opec değil çin, rusya, almanya fransa, ingiltere ve abd olarak düşünmek gerek...  ... (_ReadMore)

21.06.2019 09:55 GMT· _discussion_reply
Yusuf Karahanlı
Yusuf Karahanlı

geçirici bir rahatlama sağlar türkiye için çünkü ülke derdi hiç bitmez yine yol köprü konut yapımı başlar yerseniz  ... (_ReadMore)

20.06.2019 13:09 GMT· _discussion_reply
Yiğit Bullet
Yiğit Bullet

sayin cumhurbaskanimiz adina, sayin powella aldigi bu karar sebebi ile tesekkurlerimi sunarim. daha guclu bir TL icin hep beraber el ele.. saygilarimla  ... (_ReadMore)

20.06.2019 12:05 GMT· _discussion_reply
Elliott üçlü kombo
Elliott üçlü kombo

Ooo Bist casino  ... (_ReadMore)

20.06.2019 12:01 GMT· _discussion_reply
_newtouch_discussion_title
newtouch_comments_reply_comment_hint
_newtouch_comments_antispam_message

_touchRiskDisclosure_message

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
_Logout
Mobile_app_sign_in_pop_up_sign_out_text
_No_Yes
_Cancel_Yes
mobile_app_saving_changes

+