Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Investing.com  | 20.06.2019 12:36

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Investing.com – 20 Haziran Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1. Borsalar ve altın Fed’e bağlı bir rallide; 10 yıllık Hazine verimi batıyor

Fed bu yılın sonlarında bir politika gevşemesi ihtimaline işaret ettikten sonra, dalgalar dünya çapında finans piyasalarına da yayıldı.

Dow vadeli işlemlerinin açılışta üç basamaklı bir artışa işaret etmesiyle birlikte, Wall Street’teki pozitif bir kapanış Perşembe günü devam edecek gibi göründü. Çin’in Shanghai Composite endeksinin %2,4 artış yaşamasıyla beraber Asya hisseleri boğa hissiyatına katıldı. Geride kalmayan Avrupa borsaları da altı haftanın yüksek seviyesine ulaştı.

Kıymetli maden verim sağlamayan varlıkları tutmanın fırsat maliyetindeki düşüşten faydalandıkça, düşük faiz oranları ihtimali spot altını beş yılın yükseğine çıkardı. Üç ayın düşük seviyelerine gerileyen dolardaki zayıflık, külçeyi döviz kullanan yatırımcılar için çekici hale getirdi.

2016 Kasım’ından bu yana ilk kez %2 altına düşen 10 yıllık Hazine verimi – ki fiyatlarla ters orantılı hareket eder – baskı altında kaldı. Hala %1 üzerinde düşük olsa da %2,001’e yükseldi.

Daha Fazlası İçin: FOMC Özeti: FED Artık "Sabırlı" Değil, Ancak Piyasalar Kadar Sabırsız da Değil; Darrell Delamaide

2. İngiltere Merkez Bankası (BoE) harekete geçerken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) bildiğinden şaşmıyor

Dünya çapında güvercin kampına dönen merkez bankalarının büyüyen korosu arasında, BoE’nin sesi gelecekte faiz artırımı ihtiyacına yönelik oldu.

Kısa zaman önce iki politikacının nihayetinde faizleri artırma ihtiyacı olacağına yönelik konuşmalarına rağmen, ekonomistler BoE’nin faizleri oybirliği ile sabit tutmasını bekliyor.

Diğer yandan BoJ genel olarak beklenen bir hamle ile para politikası kararını değiştirmeyeceğini duyurdu. Fed’in aksine BoJ artan küresel ekonomik risklerle birlikte daha çok ek teşvike sıcak baktığını vurguladı.

3. ABD’nin insansız hava aracını düşüren saldırıyla petrol yükseliyor

ABD’ye ait askeri bir insansız hava aracının İranlı milisler tarafından vurulmasıyla Orta Doğu’daki gerilimlerin yükselmesinin ardından, Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi.

Bir ABD yetkilisinin Reuters’a yaptığı açıklamaya göre, uçak Hürmüz Boğazı üzerindeki uluslararası bir hava sahasında İran’a ait karadan atılan bir füze ile vuruldu.

Gelişme üzerine ABD ham petrol gün içinde 31 Mayıs’tan itibaren gördüğü en yüksek seviye olan 55,86 dolara yükseldi.

4. Oracle heyecanlandırırken, Slack piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

Slack Technologies (NYSE:WORK) Perşembe günü doğrudan New York Borsası’nda yer alacak olmasından dolayı ilgi odağında olacak. NYSE Çarşamba günü hisse başına 26 dolar olan bir referans fiyat ayarlayarak, işyeri mesajlaşma uygulamasını 16 milyar dolar civarında değerlendirdiğini ortaya koydu.

Oracle (NYSE:ORCL) hisseleri Perşembe günü piyasa öncesinde %5 civarı artış yaşadı. İşletme yazılımı üreticisi, mali dördüncü çeyrek için beklenenden daha iyi bir kazanç raporu sundu.

Darden Restaurants (NYSE:DRI) ve Kroger (NYSE:KR) kapanış zili öncesinde raporlama yapacak firmalar arasında olurken, Canopy Growth (NYSE:CGC) ve Red Hat (NYSE:RHT) raporları kapanışın ardından ortaya çıkacak.

5. Çin 3 meseleyi vurgulayarak, ticari görüşmeleri onaylıyor

Sino-ABD arasında devam eden ticari çekişme meselesinde, Çin’in Ticaret Bakanlığı Perşembe günü üst düzey yetkililerin görüşmelere yeniden başlayacağını onayladı ancak diyalog için gerekli koşulların sağlanması yönünde Washington’a sorumluluk yükledi.

Pekin’e göre, tüm ek vergilerin kaldırılması, ticari satın alımlar üzerine anlaşmazlıklar ve herhangi bir anlaşma için “dengeli” bir metni içeren üç engel bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump Salı günü, Çin Başkanı Xi Jinping ile gelecek haftaki G20 zirvesinde “genişletilmiş bir toplantı” yapacağını söyledi.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+